Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 września 2024 06:31
Reklama

Żoliborz ogląda filmy Janusza Majewskiego - etiudy szkolne i Zaklęte rewiry

Tego lata już po raz trzeci dziedziniec modernizowanego kina Tęcza przy ul. Suzina 6 zamienił się w kino plenerowe. W ramach przeglądu filmów Janusza Majewskiego we wtorek, 3 września odbędzie się projekcja etiud szkolnych mistrza oraz "zaległy" pokaz filmu „Zaklęte rewiry”.
Żoliborz ogląda filmy Janusza Majewskiego - etiudy szkolne i Zaklęte rewiry
Zaklęte rewiry

Źródło: TVP

W tym artykule przeczytasz o:

  • cyklu "Halo, kino Tęcza"
  • retrospektywie Janusza Majewskiego w ramach cyklu
  • projekcji etiud szkolnych Janusza Majewskiego
  • pokazie filmu "Zaklęte rewiry"

Podczas wakacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w ramach cyklu „Halo, kino Tęcza” zaprosiło warszawianki i warszawiaków na pokazy filmów zmarłego na początku roku, zamieszkałego przez wiele lat na Żoliborzu Janusza Majewskiego. 

Retrospektywa Janusza Majewskiego

Janusz Majewski to jeden z najbardziej uznanych i wszechstronnych polskich reżyserów filmowych. Zasłynął z umiejętności tworzenia filmów, które łączyły w sobie głęboką analizę psychologiczną postaci z wyrafinowaną estetyką. Jego twórczość obejmuje szeroki wachlarz gatunków filmowych – od dramatów historycznych po komedie, co świadczy o jego niezwykłej wszechstronności i talencie do opowiadania różnych historii.

Majewski wyróżniał się umiejętnością tworzenia filmów, które jednocześnie bawiły i skłaniały do refleksji. Jego filmy często eksplorowały skomplikowane relacje międzyludzkie, ukazywały różnorodne aspekty ludzkiej natury oraz analizowały polską rzeczywistość historyczną i społeczną. Estetyka jego filmów była zawsze dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, co nadawało jego dziełom niepowtarzalny klimat i styl. Mówiło się o nim filmowy erudyta, mistrz kina retro.

Więcej o Januszu Majewskim pisaliśmy tutaj:

We wtorek, 3 września w ramach kina letniego na dziedzińcu kina Tęcza Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza na  podróż do początków twórczości Janusza Majewskiego. Będzie można zobaczyć cztery etiudy, które reżyser nakręcił w Szkole Filmowej w Łodzi. Już w nich można odnaleźć cechy przyszłego mistrza kina gatunku. Szczególną uwagę proponuję zwrócić na film „Rondo”, w którym główną rolę zagrał Sławomir Mrożek, spełniając tym samym swoje wielkie marzenie o aktorstwie. Pisarz zdawał nawet do szkoły aktorskiej, ale ze względu na wadę strun głosowych nie został przyjęty. Tego dnia pokazany zostanie również film „Zaklęte rewiry”, którego nie udało wyświetlić w lipcu z powodu warunków pogodowych.


ETIUDY SZKOLNE JANUSZA MAJEWSKIEGO

Sławomir Mrożek w filmie Rondo, reż. Janusz Majewski, fot. Szkoła Filmowa w Łodzi

„Fotografia” - film przedstawia historię przyjścia młodego chłopaka do fotografa. Na początku mężczyzna jest ustawiany do wykonania poprawnego zdjęcia. Następnie w magiczny sposób obserwujemy powiększenie się jego rodziny oraz upływ czasu rysujący się na twarzy głównego bohatera, i najbliższych.
Czas trwania: 3 min

„Uśmiech bez sensu” - wystrojona kobieta spaceruje po Placu Zwycięstwa w Łodzi, wzbudzając zainteresowanie mijanych po drodze mężczyzn.
Czas trwania: 2min 18 sek.

„Nadziei za 20 zł” - w filmie widzimy historię anonimowego mężczyzny, którego pasją są zakłady bukmacherskie. Desperacko próbuje poprawić swoja sytuację finansową i powiększyć oszczędności. Jednak mimo przygotowań i zdania się na ślepy los nie udaje mu się niczego wygrać.
Czas trwania: 9 minut 35 sekund

„Rondo” - surrealistyczna groteska, ujęta w wyszukaną plastyczną formę, pełna zaskakujących oryginalnością skojarzeń. Mimo licznych gagów i komicznych sytuacji przekazuje niewesołe treści: człowiek jest samotny, nie potrafi nawiązać kontaktu z otoczeniem, jest skazany na cierpienie, od którego nikt nie może go uwolnić i przed którym wreszcie kapituluje.
Czas trwania: 15 min


ZAKLĘTE REWIRY

Roman (Marek Kondrat), kilkunastoletni chłopak najmuje się na pomywacza w luksusowej restauracji. Bystry i grzeczny, szybko awansuje na pikolaka. Codziennie jest świadkiem drobnych oszustw i rażących niesprawiedliwości. Spotyka się też z nieuzasadnioną brutalnością szefa kelnerów i kierownika restauracji. Szczególnie demoniczny i niezrównoważony jest stary kelner Fornalski (Roman Wilhelmi). Romek próbuje zachować godność i pielęgnować lojalność wobec kolegów, ale sam jest wystawiany na nieustanne próby. Szuka i znajduje bliską osobę w kelnerce Heli (Stanisława Celińska), co zauważa jego przełożony, więc ją natychmiast zwalnia. Intrygi personelu i okrucieństwo przełożonych doprowadzają do tragedii.
Scenariusz filmu powstał na podstawie autobiograficznej powieści Henryka Worcella (pseud. Tadeusza Kurtyki), kelnera restauracji w Grand Hotelu w Krakowie w latach trzydziestych. Wysmakowane adaptacje literatury międzywojnia stały się znakiem rozpoznawczym autorskiego kina Janusza Majewskiego („Zazdrość i medycyna”, „Lekcja martwego języka).
Film stanowi znakomity przykład opowieści o dojrzewaniu, a zawód kelnera i próby ocalenia ludzkiej godności przez głównego bohatera symbolizują wysiłek człowieka podejmowany w granicach swojej klasy społecznej. Doceniony przez krytyków debiut aktorski Marka Kondrata, po dziecięcym debiucie w „Historii żółtej ciżemki”. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku Nagrodę za rolę męską zdobył Roman Wilhelmi. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie nagrodzono Janusza Majewskiego, Pawła Hajnego i Marka Kondrata (1975).

Reżyseria: Janusz Majewski
Obsada: Marek Kondrat, Roman Wilhelmi, Mariusz Dmochowski, Roman Skamene, Čestmír Řanda, Michał Pawlicki, Stanisława Celińska
Kraj produkcji: Polska, Czechosłowacja
Rok produkcji: 1975
Czas trwania: 95 minut
Seanse: Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa:
czwartek, 11 lipca    21:00
Wstęp wolny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 21 km/h