Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 września 2024 08:10
Reklama

Weekendowe spacery po Żoliborzu

Podczas najbliższego weekendu - 10 i 11 sierpnia odbędzie się kilka spacerów historycznych i przyrodniczych po Żoliborzu. Oto nasz weekendowy przewodnik spacerowy.
Weekendowe spacery po Żoliborzu
Żoliborz Urzędniczy

Autor: Jolanta Dyr

Źródło: wikimedia

W tym artykule przeczytasz o:

  • spacerach po Żoliborzu
  • trasach i terminach

POWIETRZE I WODA - NIEZWYKŁY ŚWIAT WAŻEK - WĘDRÓWKA PRZYRODNICZA

Data: sobota, 10 sierpnia 2024
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Miejsce: Park Fosa i Stoki Cytadeli
Koszt: bezpłatnie, obowiązują zapisy

Park Fosa i stoki Cytadeli to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Stanowi dom dla ponad 300 gatunków roślin i zwierząt, w tym wielu chronionych. Przestrzeń zamieszkują płazy czy dzikie pszczoły, które korzystają z naturalnie utrzymanych terenów.
Podczas wędrówki uczestnicy spaceru skupią się na ważkach, które są ważną grupą organizmów zamieszkujący różne typy ekosystemów słodkowodnych. Doskonały wzrok i skuteczność w polowaniu - wazki nie mają sobie równych! Należą do jednych z najstarszych ewolucyjnie współcześnie żyjących owadów. Fascynujący jest ich cykl życiowy, który odbywa się częściowo w wodzie a później poza nią, dlatego mówimy, że ważki to owady dwuśrodowiskowe.
Wędrówkę poprowadzi Julia Dobrzańska - przyrodniczka, popularyzatorka wiedzy przyrodniczej, z silnym naciskiem na ochronę środowiska. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji programów edukacji przyrodniczej, skierowanych do różnorodnych grup odbiorców, w tym szczególnie rodzin i grup szkolnych. Wiedzę przyrodniczą oraz doświadczenie w prowadzeniu zajęć edukacyjnych rozpowszechnia także poprzez pisanie. Autorka dwóch rodzinnych przewodników: "Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów" oraz "Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin", a także artykułów naukowych i popularnonaukowych. Interesuje się ogrodnictwem, ze szczególnym uwzględnieniem uprawy ziół i warzyw oraz aranżacji zakątków ogrodowych, które są przyjazne dla dzikich zwierząt. Aktualnie pracuje w Fundacji WWF Polska, gdzie realizuje między innymi działania dla szkół w temacie diety przyjaznej planecie.
Spotkanie uczestników przy Wierzbowej Świątyni. 


KTO ŻYJE NAD WISŁĄ ?

Data: sobota, 10 sierpnia 2024
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Miejsce: Plaża Żoliborz
Koszt: bezpłatnie

Kto żyje nad Wisłą? Tropiciele zwierząt rządzą! to seria spotkań na Plaży Żoliborz, na których uczestnicy dowiedzą się, jakie zwierzęta zamieszkują nadwiślańskie brzegi, nauczą się rozpoznawać ich tropy i poznają ich zwyczaje. Kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę 10 sierpnia w godzinach 11:00 – 13:00. Na tym spotkaniu uczestnicy będą wypatrywać i nasłuchiwać nadwiślańskich ptaków. Posłuchają o tym, kogo można tu spotkać bez trudu a spotkanie z kim jest prawdziwym ornitologicznym rarytasem, nauczą się rozpoznawać ptasie ślady i tropy. Do obserwacji ptaków używana będzie luneta. Na spotkanie warto zabrać własne lornetki.

Nadwiślańskie wyprawy poprowadzi Anna Sielczak. Absolwentka socjologii, edukatorka i animatorka przyrodnicza. Przez wiele lat koordynowała i prowadziła badania społeczne i rynkowe, które stopniowo ustępowały miejsca działaniom na rzecz popularyzowania terenowej edukacji przyrodniczej, szczególnie wśród dzieci. Obecnie prowadzi własny projekt Leśne Brykanki, którego głównym celem jest przeciwdziałanie zespołowi deficytu natury u dzieci oraz stwarzanie warunków do budowy relacji i więzi z przyrodą.

Pracuje głównie z dziećmi i młodzieżą – między innymi w czasie wypraw przyrodniczych, warsztatów, zajęć, półkolonii w przyrodzie. Lubi łączyć edukację przyrodnicza z działaniami rękodzielniczymi, szczególnie w duchu Land Artu i Loose Parts. Realizuje m.in w projekt Bliżej Lasu, który wprowadza elementy terenowej edukacji przyrodniczej w przedszkolnych placówkach systemowych na terenie gminy Izabelin oraz projekt Lasy Zamiast Klasy, który realizowany jest w MAL Studnia na Bielanach.

Wolontariuszka i aktywistka w lokalnej, podwarszawskiej społeczności w gminie Izabelin, zaangażowana w zarówno w edukacyjne projekty przyrodnicze jak i propagowanie idei less waste (twórczyni i koordynatorka lokalnej sąsiedzkiej wymieniali ubrań), członkini lokalnego stowarzyszenia DziałajMY!


ŻOLIBORZ URZĘDNICZY I JEGO MIESZKAŃCY

Data: niedziela, 11 sierpnia 2024
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Miejsce: pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, przy pl. Grunwaldzkim
Koszt: bezpłatnie, napiwki mile widziane

Prace nad urbanizacją terenów przyszłego Żoliborza Urzędniczego zaczęły się w 1922 roku. Ministerstwo Robót Publicznych zleciło architektom zaprojektowanie niezależnych zespołów mieszkaniowych, w których zamieszkać mieli urzędnicy państwowi zrzeszeni w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zaścianek Żoliborski”. Siedzibą spółdzielni był budynek przy ulicy Wyspiańskiego 12, której zabudowę wraz z pl. Henkla zaprojektował mistrz szarej cegły Romuald Gutt. Tej szarej cegły jednak na Żoliborzu Urzędniczym nie zobaczymy zbyt wiele, bo czasy awangardy w architekturze dopiero nadchodziły. Póki co, królowały tutaj budynki nawiązujące do polskiej architektury dworkowej, która miała stanowić zdrową przeciwwagę dla architektury Warszawy z czasów rosyjskich.

Na spacer po przepięknym i kameralnym Żoliborzu Urzędniczym zaprasza Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski, twórca portalu „Butem po Wawie” i współtwórca projektu „Ogórkiem po Warszawie” oraz zdobywca tytułu „Warszawiak Roku 2018”.

Podczas spaceru będzie się można dowiedzieć między innymi:
- dlaczego plac Grunwaldzki w ogóle nie przypomina placu,
- gdzie stanął pierwszy żoliborski kościół, gdzie drugi i dlaczego trzeci odwrócony jest plecami,
- gdzie zaczęła się historia dwóch takich, co ukradli księżyc,
- gdzie mieszkał lekarz słynnej „Kasztanki”,
- w którym miejscy aresztowano rotmistrza Pileckiego,
- jak wyglądała najbardziej poruszająca szopka bożonarodzeniowa,
- który muzyk jeździł po Warszawie Mustangiem Skolimowskiego,
- który znany reżyser chciał zostać leśnikiem i dlaczego,
- w którym miejscu jeszcze przed godziną „W” wybuchło powstanie warszawskie,
- w kogo Gomułka miał rzucać kapciem,
- którą willę często odwiedzają studenci architektury.

Spotykanie uczestników przed pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej przy pl. Grunwaldzkim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 21 km/h