Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 17 września 2024 01:05
Reklama

Kino plenerowe na Cytadeli - Hydrozagadka

W czasie wakacji w parku na Cytadeli przy Muzeum Historii Polski działa kino plenerowe. Kolejny seans już w sobotę, 3 sierpnia. Będzie można zobaczyć pyszny pastisz kina superbohaterskiego w zgrzebnym peerelowskim anturażu - "Hydrozagadkę" Andrzeja Kondratiuka.
Kino plenerowe na Cytadeli - Hydrozagadka
Kadr z filmu "Hydrozagadka": Ewa Szykulska, Tadeusz Pluciński

Źródło: Filmoteka Narodowa

W tym artykule przeczytasz o:

  • kinie plenerowym w muzealnym parku
  • filmie "Hyfrozgadka"
  • terminach kolejnych seansów

Od lipca Muzeum Historii Polski w muzealnym parku uruchomiło kino plenerowe. W programie ciekawe filmy, dzięki którym można będzie poczuć klimat wakacji nie ruszając się z leżaka! - Będziemy wędrować przez miejsca i dekady, aby przybliżyć Wam, jak kiedyś Polacy spędzali letnie miesiące. Zaczniemy od „Rejsu" statkiem po Wiśle i plaży w Sopocie, następnie odwiedzimy letni obóz dla młodych małżeństw pod Augustowem, zażyjemy nieco „lata w stolicy”, a zakończymy na letnisku w przedwojennym Kazimierzu nad Wisłą - zapowiadają organizatorzy. Seanse pod hasłem „Jesteśmy na wczasach” odbywać się będą w wybrane soboty wakacji w parku przy Muzeum Historii Polski, obok placu zabaw. Wstęp wolny!

W sobotę, 3 sierpnia, o godzinie 21:00 będzie można zobaczyć "Hydrozagadkę" Andrzeja Kondratiuka - pyszny pastisz kina superbohaterskiego w zgrzebnym peerelowskim anturażu.


HYDROZAGADKA

Kadr z filmu „Hydrozagadka”, na zdjęciu Józef Nowak i Iga Cembrzyńska

Tytułową zagadką jest niewytłumaczalne znikanie wody w Warszawie podczas największych upałów. Nad jej rozwiązaniem pracuje naukowiec, profesor Milczarek. Pomaga mu nieustraszony detektyw As – rodzima wersja Supermena połączonego z Batmanem. As podejmuje nierówną walkę z tajemniczym, demonicznym przeciwnikiem – sprawcą całej wodnej afery.
Groteskowa komedia Kondratiuka nawiązuje do poetyki zachodnich komiksów z superbohaterami. Reżyser przenosi ją na rodzimy, przaśny, gomułkowski grunt. Efekt komiczny – porażający!

Reżyseria: Andrzej Kondratiuk
Obsada: Jozef Nowak, Wiesław Michnikowski, Zdzisław Maklakiewicz, Roman Kłosowski, Iga Cembrzyńska, Ewa Szykulska, Franciszek Pieczka
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 1970
Czas trwania: 70 minut
Seans: Kino plenerowe na Cytadeli:
sobota, 3 sierpnia    21:00


Program kolejnych pokazów kina plenerowego:

Na zakończenie letniego cyklu w muzealnym kinie plenerowym będzie można zobaczyć film: 

31 sierpnia (sobota)
godz. 21.00
Dwa księżyce (fab. 1993, 133’), reż. Andrzej Barański
Lato 1930 roku. Do Kazimierza nad Wisłą, jak co roku, zjeżdżają letnicy. Skupieni na życiu towarzyskim artyści, pisarze, inteligenci beztrosko spędzają czas obok niezamożnych miejscowych – zajętych pracą i codziennymi problemami.
Dwa księżyce to dwugodzinna, wielowątkowa panorama tych dwóch społeczności Kazimierza - żyjących osobno, choć tuż obok siebie. Film składa się z 17 epizodów, wzięło w nim udział 107 aktorów, w tym 40 w rolach istotnych! Krytycy zgodnie podkreślali malarskość i poetyckość zrealizowanego obrazu oraz staranność z jaką odtworzono letnią atmosferę przedwojennego Kazimierza.

Informacje o projekcjach i wyświetlanych filmach będziemy publikować na naszych łamach przed kolejnymi seansami. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 17 km/h