Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 00:04

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na Żoliborzu

Żoliborskie szkoły podstawowe ukończy w tym roku 303 uczniów. W szkołach ponadpodstawowych na Żoliborzu na tegorocznych absolwentów czeka natomiast aż 990 miejsc. 474 miejsca udostępnione zostaną w liceach, a 516 w technikach i na kierunkach branżowych. Elektroniczny system rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 rusza 15 maja.
 • Źródło: UD Żoliborz
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na Żoliborzu

Źródło: UD Żoliborz

W tym artykule przeczytasz o:

 • rozpoczynającej się rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/25
 • ofercie szkół na Żoliborzu
 • zasadach i harmonogramie rekrutacji

Niezmiennie największą popularnością wśród absolwentów szkół podstawowych cieszą się żoliborskie licea ogólnokształcące. LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego" zakłada przyjęcie łącznie 104 nowych uczniów. Tutaj tegoroczni absolwenci szkół podstawowych będą mieli do wyboru klasy z rozszerzonym jednym językiem obcym: angielskim, niemieckim, francuskim oraz hiszpańskim, a w zakresie podstawowym nauczany będzie język angielski i rosyjski. W tej szkole we wszystkich nowopowstałych klasach prowadzony będzie „Tutoring rozwojowy”. Ten eksperymentalny program, zakłada, że w trzecim trymestrze klasy drugiej uczniowie wybierają indywidualnie dwa przedmioty do nauki w systemie rozszerzonym. Do wyboru mają: język polski, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, matematyka, informatyka, geografia, biologia, chemia oraz fizyka.

Sprofilowane od początku nauki będą nowe oddziały w I LO przy ul. Felińskiego 15. W 4 oddziałach przygotowane zostały profilowe klasy z takimi wiodącymi przedmiotami jak:

 • Język polski – historia – historia sztuki (będzie to klasa integracyjna, w której przygotowano do 5 miejsc dla kandydatów z niepełnosprawnościami)
 • Matematyka – geografia – język angielski
 • Biologia – chemia – język angielski
 • Geografia – wiedza o społeczeństwie – język angielski. 

Cztery nowe i profilowane klasy utworzone zostaną również XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej przy ul. Ks. J. Popiełuszki 5. Absolwentom szkół podstawowych oferowana jest jedna klasa wstępna przygotowująca do nauczania dwujęzycznego w liceum, 3 profilowane oraz 1 dwujęzyczna. Nowe klasy pierwsze w roku 2024/25:

 • Klasa z rozszerzonymi przedmiotami: matematyka, geografia, język angielski
 • Klasa z rozszerzonymi przedmiotami: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia
 • Klasa z rozszerzonymi przedmiotami: matematyka, biologia, chemia
 • Klasa dwujęzyczna z rozszerzonym językiem francuskim.

Kandydaci do klasy wstępnej (0A) kwalifikowani będą na podstawie wyników sprawdzianu predyspozycji językowych, który odbędzie się 5 czerwca.

Podobnie jak w ubiegłorocznej rekrutacji, głównie kierunki artystyczne znalazły się CXIV LO w Zespole Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego, przy ul. Felińskiego 13. Tutaj utworzone zostaną 3 klasy artystyczne, w tym jedna integracyjna oraz i 1 klasa ratowniczo-pożarnicza:

 • Projektowanie plastyczne z rozszerzonymi przedmiotami: język polski – historia – historia sztuki (2 klasy, w tym 1 integracyjna)
 • Plastyczno- teatralna z rozszerzonymi przedmiotami: język polski – historia – historia sztuki
 • Ratownictwo i pożarnictwo.

Szkoła współpracuje m.in. z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademią Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, Teatrem Powszechnym, Teatrem Studio i TR Warszawa. Uczniowie mają w ofercie warsztaty teatralne i plastyczne, lekcje muzealne oraz warsztaty wyjazdowe w teatrach. Adepci kierunku ratowniczo-pożarniczego mogą liczyć na warsztaty wyjazdowe z akcji ratowniczo-poszukiwawczych. Szkoła współpracuje m.in. z PSP, OSP i GOPR.

Zespół Szkół nr 31 przygotował również ofertę dla absolwentów na kierunkach technicznych i zawodowych. Szansę na naukę mają tutaj przyszli technicy optyki, którzy będą mieli rozszerzoną naukę matematyki i fizyki, technik reklamy z rozszerzoną informatyką i językiem angielskim oraz złotnik-jubiler w ramach Branżowej Szkoły Rzemiosł Artystycznych I stopnia nr 65.

Największą liczbę miejsc dla absolwentów klas VIII zapewnia Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. I. J. Paderewskiego przy ul. Włościańskiej 35. Szkoła uruchomi cztery nowe kierunki techniczne takie jak: logistyk, mechatronik oraz technik pojazdów samochodowych. Wśród kierunków branżowych znalazły się: lakiernik samochodowy, mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych oraz kierowca mechanik. Szkoła podpisała w kwietniu br. porozumienie o współpracy z Autoryzowanym Dealerem Toyoty Motor Poland.

Zespół Szkół nr 28 przy ul. Gen. Zajączka 7 będzie kształcić przyszłych techników elektryków oraz teleinformatyków z rozszerzoną matematyką i językiem obcym angielskim, angielskim zawodowym oraz niemieckim.

Na kierunki techniczne rekrutować będzie również Zespół Szkół Elektronicznych i Licealnych przy ul. Gen. Zajączka 7. Kandydaci mają do wyboru technika: elektryka, elektronika, programisty, informatyka, teleinformatyka oraz technika urządzeń dźwigowych. W roku 2024/25 szkoła otwiera 6 nowych klas pierwszych.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w całej Warszawie rozpoczyna się 15 maja i odbywa się poprzez elektroniczny system rekrutacji na stronie. (otwiera się w nowej karcie). Termin składania wniosków upływa 29 maja o godz. 15:00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h