Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 15:35

Co? Gdzie? Kiedy?, czyli tydzień na Żoliborzu

Przegląd wydarzeń kulturalnych (i nie tylko) na cały tydzień.
  • Źródło: UD Żoliborz
Co? Gdzie? Kiedy?, czyli tydzień na Żoliborzu
Street art zaangażowany społecznie

Źródło: Galeria Tybetańska FB

W tym artykule przeczytasz o:

  • wydarzeniach kulturalnych, inicjatywach sąsiedzkich, zajęciach, warsztatach
  • terminarzu wydarzeń
  • zasadach uczestnictwa

𝟔 𝐦𝐚𝐣𝐚 (𝐩𝐨𝐧𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐞𝐤)


Przedszkolak w Bibliotece 
Zapoznamy dzieci z funkcjonowaniem biblioteki (jak się do niej zapisać, ile książek można wypożyczyć do domu, itd.). Przeczytamy również ulubione bajki i opowiadania.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
11.00-11.30
 Zapisy pod numerem tel. 22 633 90 80

„Literatura, która łączy pokolenia” (grupa 2) 
Lekcja biblioteczna dla dzieci z przedszkola, poświęcona tematowi literatury, którą czytali również ich rodzice.
Wypożyczalnia nr 111
 9:30

Klub Gier Planszowych 
Głównym celem klubu jest integracja lokalnej społeczności. Gry planszowe mają wartość edukacyjną, uczą zasad fair play, ale najbardziej zależy nam, abyśmy razem spędzili czas w miłej atmosferze.
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 138 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
17:00-19:00


𝟕 𝐦𝐚𝐣𝐚 (𝐰𝐭𝐨𝐫𝐞𝐤)


Przedszkolak w Bibliotece
Zapoznamy dzieci z funkcjonowaniem biblioteki (jak się do niej zapisać, ile książek można wypożyczyć do domu, itd.). Przeczytamy również ulubione bajki i opowiadania.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
11.00-11.30
Zapisy pod numerem tel. 22 633 90 80

Play for Peace 
Zapraszamy dzieci w wieku od 11 do 14 lat na ciekawy warsztat, który zanurzy Was w świat przeróżnych gier z całego świata! Jesteśmy pierwszą w Polsce grupą młodzieżową działającą w ramach międzynarodowego projektu „Play for Peace” (Gramy dla pokoju), który pomaga dzieciom i młodzieży z całego świata pokonać konsekwencje traumatycznych doświadczeń wojny w swoich krajach, nauczyć się zdrowej komunikacji, autorefleksji, a także najzabawniejszych i najfajniejszych gier.
Centrum Lokalne Żoliborz
18:00-19:00
Zapisy na www.strefazajec.pl

Grupa dziergająco-szydełkująca 
Sąsiedzka grupa dziergająco-szydełkująca wzajemnie się inspiruje i spędza czas w kreatywnym towarzystwie. Milej dzierga Ci się w towarzystwie niż w samotności? Masz druty i nie wiesz jak ich używać? Chcesz zrobić swój pierwszy szalik? Pomożemy!
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
17.00-19.30

Kółko Szachowe 
Zapraszamy wszystkich miłośników szachów, bez względu na wiek czy umiejętności. Udostępniamy szachownice oraz zegary szachowe, nauczymy podstaw gry.
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 138 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
17.00-19.00

Szydełkujemy, dziergamy i ...
Sąsiedzka grupa dziergająco-szydełkująca wzajemnie się inspiruje i spędza czas w kreatywnym towarzystwie. Milej dzierga Ci się w towarzystwie niż w samotności? Masz druty i nie wiesz, jak ich używać? Chcesz zrobić swój pierwszy szalik? Pomożemy!
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
17:00-20:00

Treningi pamięci dla seniorów z dzielnicy Żoliborz 
W programie kursu: integracja międzypółkukowa, pamięć robocza, uwaga, kreatywność, myślenie, pamięć krótko-i długotrwała, notowanie i inne ćwiczenia podnoszące sprawność poznawczą naszej pamięci. Treningi realizowane w ramach projektu "Spotkajmy sie razem- Seniorzy!" - edycja 2024, współfinanowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Zespół Opiekuńczo-Terapeutyczny Dziennego Domu Pomocy CENRTRUM ALZHEIMERA ul. Bieniewicka 10/14
Godz. 15:00 - grupa dla początkujących, godz. 16:10 - grupa dla zaawansowanych, godz. 17.20 - grupa początkujący/zaawansowani w zależności od zgłoszeń. Każde spotkanie trwa 60 minut.
Zapisy tel. 22 443 90 15, 22 443 90 14 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, oraz e-mailowo: [email protected]


𝟖 𝐦𝐚𝐣𝐚 (𝐬́𝐫𝐨𝐝𝐚)

Street art zaangażowany społecznie
Warsztaty międzykulturowe: uczestnicy poznają zasady odbijania szablonów na tkaniny przy użyciu specjalnych, akrylowych farb do tkanin i wałków. Następnie odbędzie się wykład połączony z pokazem slajdów na temat murali i street artu zaangażowanych społecznie. Podczas zajęć przedstawimy historię tej formy sztuki, pokażemy murale w Galeriach Tybetańskiej, Romskiej, Czeczeńskiej, Ukraińskiej oraz Galerii Witamy w domu.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
Zapisy na www.strefazajec.pl

Spacer ulicami Żoliborza z przewodnikiem warszawskim Marcinem Strachotą 
Tematem będzie „Żoliborz Urzędniczy”. Zapraszamy na spacer po osiedlu znajdującym się w rejonie ulic Brodzińskiego, Wieniawskiego i placu Henkla. Jest to dawna kolonia urzędnicza nawiązująca formą do tradycji małomiasteczkowej architektury polskiej XVIII i początku XIX wieku.
Wypożyczalnia nr 16
17:00

Otwarte spotkania z rękodziełem
Szydełkujesz? Robisz na drutach? Haftujesz? Szyjesz? A może nie umiesz, ale chcesz się nauczyć? Zapraszamy na otwarte spotkania z rękodziełem! Będziemy wspólnie tworzyć, a przy tym rozmawiać, pić herbatę i dzielić się twórczymi umiejętnościami. Jeśli zalegają Ci w domu włóczki, niteczki, tkaniny lub inne materiały – przynieś, a wspólnie wymyślimy, jak je wykorzystać.
Centrum Lokalne Żoliborz
12:00-14:00

Spontaniczna Pracownia Plastyczna 
Z inicjatywy naszych utalentowanych seniorek Zosi, Uli, Eli uwalniamy przestrzeń CLŻ na spontaniczną działalność plastyczną! Przynieś swoje ulubione materiały (kredki, węgiel, papier lub podobrazie). Zapewniamy sztalugi i wspaniałą atmosferę przy kawie i herbacie. Tworzymy międzypokoleniową grupę artystyczną. Mile widziane osoby w każdym wieku!
Centrum Lokalne Żoliborz
14:00-17:00

Ochotnicy ogrodnicy 
Zaangażuj się w budowanie ogrodu społecznego przy CLŻ! Wspólnie planujemy nasadzenia i zbieramy plony, przy okazji zdobywając nowe kompetencje i budząc fantastyczne relacje w otoczeniu zieleni!
Centrum Lokalne Żoliborz
16:00-18:00

Środowo Planszowo 
Jeśli w 5 sekund zgadniesz kim są tajniacy, którzy zdołali wsiąść do pociągu wyprzedzając pędzące żółwie i omijając eksplodujące kotki, to znaczy, że to spotkanie jest dla Ciebie! Zapraszamy co środę na planszówki do Centrum Lokalnego Żoliborz. Bierzcie znajomych, nasza bogata kolekcja tytułów (także tych ukrytych w opisie) już na Was czeka! Można dołączyć w każdej chwili.
Centrum Lokalne Żoliborz
17:30-20:00

Chór Mam 
Zapraszamy wszystkie mamy w ciąży i z małymi dziećmi. Nie musisz umieć śpiewać. Bez przesłuchań i ocen! Wstęp wolny. Więcej informacji na Facebooku na grupie “Chór Mam na Żoliborzu”.
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
10:00-11:30

Kawiarenka sąsiedzka 
Zapraszamy na pogaduchy przy herbatce i ciastku w sąsiedzkim gronie! Zapewniamy miłą atmosferę, puzzle, książki. Zachęcamy do przyniesiania sobą prasy albo krzyżówek.
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
15:30-17:30

Orkiestra Marii Kazimiery 
Wspólne muzykowanie: chcesz pomuzykować w miłym towarzystwie? Zapraszamy z instrumentami na otwarte warsztaty muzyczne, podczas których poznamy proste melodie taneczne. Spotkanie poprowadzi Miłka Majczyno.
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
18:00-19:30

Odkrywcy Żoliborskich Bibliotek 
Gra familijna dla dzieci i ich rodziców, podczas której muszą odwiedzić wszystkie żoliborskie biblioteki i wykonać w nich powierzone im zadania. Za wykonanie wszystkich zadań uczestnicy dostaną Dyplom Odkrywcy Żoliborskich Bibliotek.
Biblioteka nr XV, Biblioteka nr XX, Wypożyczalnia nr 13, Wypożyczalnia nr 16, Wypożyczalnia nr 111, Wypożyczalnia nr 138, Czytelnia Naukowa, Czytelnia Pod Sowami.
Od 8 do 15 maja w godzinach otwarcia bibliotek


𝟗 𝐦𝐚𝐣𝐚 (𝐜𝐳𝐰𝐚𝐫𝐭𝐞𝐤)


Filcowy kotek 
Filcowanie to jedna z najstarszych technik rękodzielniczych. Metoda filcowania na sucho jest techniką wykorzystywaną do tworzenia tkanin filcowych bez użycia wody. Jest to proces, który polega na mechanicznym łączeniu włókien wełnianych za pomocą igiełki filcowej. Z okazji pierwszych zajęć z filcowania w Forcie Sokolnickiego zrobimy uroczego kotka.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
17:00
Zapisy na www.strefazajec.pl

Nie tylko karuzela, czyli historia majówek na Bielanach 
Prelekcja varsavianistyczna Radosława Głowackiego, historyka i przewodnika warszawskiego. Spotkanie z cyklu „Gawędy warszawskie” finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024. Wydarzenie w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024 pod hasłem „Biblioteka-miejsce na czasie”.
Czytelnia Pod Sowami
11:00-12:30

Tydzień Bibliotek
Spotkanie autorskie dla dzieci z Małgorzatą J. Berwid, autorką książki „Wojenne lalki Marysi”. Dodatkową atrakcją spotkania będą warsztaty kukiełkowe, w których dzieci wezmą aktywny udział.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
11:00-12:30
Zapisy: tel. 22 633 90 80

Tydzień Bibliotek - „To nie magia – to nauka” 
Warsztaty dla dzieci: świat wokół wciąż nas zachwyca, a wiele jego zjawisk wydaje się nieprawdopodobnych, wręcz magicznych. Wszystko jednak da się wytłumaczyć nauką. Na warsztatach dowiemy się, czym jest atmosfera i ciśnienie atmosferyczne, sprawdzimy czy ciśnienie może się zmieniać, wykonamy też projekt naukowy - nurek w butelce. Zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 12 lat na eksperymenty z Mamą Moniką.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
17:30-19:00
Zapisy: tel. 22 633 90 80

Wojciech Cesarz – spotkanie autorskie dla dziec
Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na spotkanie autorskie z Panem Wojciechem Cesarzem, autorem wielu książek, m.in. serii książek „Pamiętnik grzecznego psa”, „Zapisków wrednego kota". Podczas spotkania dzieci będą miały okazję poznać tajniki psiej psychologii, dowiedzieć się w jaki sposób pies postrzega świat i co może o nas myśleć. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek autora oraz otrzymanie dedykacji. Cena książki 25 zł. Spotkanie finansowane przez Instytut Książki z NPRCz w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
Biblioteka dla Dzieci nr XX
17:00

Bezpłatne konsultacje z matematyki i geometrii wykreślnej 
Konsultacji udziela doświadczona nauczycielka akademicka, emerytowana wykładowczyni Politechniki Warszawskiej, wolontariuszka Czytelni Pod Sowami.
Czytelnia Pod Sowami
16:00-18:00

Planszówki 60+
Zapraszamy wszystkie osoby 60+, które chcą w miłej atmosferze ćwiczyć pamięć i nawiązywać nowe przyjaźnie przy wspólnej zabawie oraz kubku kawy lub herbaty. Gry planszowe zostały dopasowane pod kątem wspierania sprawności umysłu przez specjalistki ze Stowarzyszenia Rozwiń Się.
Centrum Lokalne Żoliborz
12:30-15:00

Szycie i tycie
Pogotowie krawieckie i foodsharingowe / czyli ubrania i obiad z odzysku / upcykling przy jedzeniu. Zapraszamy na spotkania upcyklingowe, na których ratujemy i przerabiamy stare ubrania oraz robimy przepyszne dania z odratowanych przez Anię i Marka produktów. Nie marnujemy! Wszystko wykorzystujemy!
Centrum Lokalne Żoliborz
16:00-18:30

Krąg mocy dla osób w spektrum ADHD 
Warsztaty rozwojowe w nurcie psychoedukacji, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, porozumienia bez przemocy i arteterapii. Dla kogo? Dla osób dorosłych w spektrum ADHD (z diagnozą lub doświadczające objawów typowych dla ADHD) chcące uczestniczyć w cyklu ośmiu co dwutygodniowych spotkań w stałej grupie. Po co? By wzmocnić siebie i rozwijać umiejętności interpersonalne.
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
18:00-21:00
Zapisy e-mail: [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ