Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 01:41

Script Fiesta 2024 - dzień drugi

W piątek, 19 kwietnia w żoliborskim Kinie Elektronik oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej kolejne wydarzenia w ramach 12. edycji Script Fiesty – wyjątkowego Festiwalu Filmowego poświęconego sztuce scenariuszowej.

W tym artykule przeczytasz o:

  • festiwalu Script Fiesta
  • programie na dziś

W dniach 18-21 kwietnia w stołecznym Kinie Elektronik oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej odbędzie się 12. edycja Script Fiesty – wyjątkowego Festiwalu Filmowego poświęconego sztuce scenariuszowej. W programie festiwalu prócz bezpłatnych projekcji filmowych poczesne miejsce zajmują, jak co roku, warsztaty, panele dyskusyjne, a także spotkania z mistrzami kina. Aborcja – temat, który polaryzuje rozmówców. Skąd się wzięła Pocahontas? Jak mówić o uchodźcach? Jak pisać o osobach LGBT+ bez stereotypów? To jedne z wielu trudnych tematów, które zostaną podjęte podczas towarzyszących pokazom dyskusji panelowych. Gośćmi festiwalu będą zaś między innymi: Krzysztof Zanussi, Philip LaZebnik, Olga Bołądź, Maciej Ślesicki, Gabriela Muskała, Ilona Łepkowska, czy Michał Kwieciński. 


19 kwietnia (piątek) – drugi dzień festiwalu

Pokaz filmu „Moje stare” 
scen. Natasza Parzymies i Alicja Sokół, reż. Natasza Parzymies oraz panel Trudny temat: Kino wychodzi z szafy. Jak pisać o osobach LGBT+ bez stereotypów? 
O osobach LGBT+ jeszcze nigdy nie było w Polsce tak głośno. Nareszcie stały się widzialne dla społeczeństwa - także w scenariuszach. Gośćmi Piotra Grabarczyka, dziennikarza Wirtualnej Polski i aktywisty, będą Natasza Parzymies („Moje stare”/reżyserka, scenarzystka), Ilona Łepkowska („Na dobre i na zła”/scenarzystka, producentka, pisarka), Dawid Nickel („Komers”/reżyser, scenarzysta) oraz Małgorzata Szumowska („Kobieta z…”/reżyserka, scenarzystka, producentka).

Panel KIPA - It's a match! O dobrych praktykach współpracy scenarzysty z producentem. 
Relacje scenarzystów i producentów nie są łatwe. Ale wcale nie muszą być trudne! Joanna Tatko (producentka kreatywna, konsultantka scenariuszowa) porozmawia z Dorotą Schleiss (producentka, kierownik produkcji), Kingą Tasarek (kierownik produkcji) i Dawidem Torrore (reżyser, scenarzysta) o dobrych praktykach współpracy osób piszących i producentów.

Panel - Scenariusz gry to nie tylko litery! 
O opowieściach emergentnych, environmental storytellingu proceduralnym generowaniu scenariuszy, a także roli, jaką w kreowaniu narracji odgrywają programiści, animatorzy i graficy porozmawiają dziennikarz Mateusz Witczak, Marta Fijak (game designer), Maria Borys-Piątkowska (narrative designer) i Jędrzej Napięcek (scenarzysta, pisarz).

Panel TVN Warner Bros. Discovery - True Fiction - prawdziwe historie w filmie i serialu. 
Historie wychodzące od rzeczywistości to w filmach i serialach ostatnich lat prawdziwy fenomen. Ola Salwa, dziennikarka „Polityki” i krytyczka filmowa porozmawia z Martą Grelą (dyrektorka działu fabularnego), Łukaszem Ponińskim (dyrektor domu produkcji fabularnych), Ewą Popiołek (szefowa działu literackiego) z TVN Warner Bros. Discovery i Ewą Czajkowską (managerka ds. rozwoju lokalnej produkcji) z Warner Bros. Entertainment Polska.

Panel - Zamach na świętości. Jak zmierzyć się z legendą Znachora, Pana Kleksa, Kargula i Pawlaka? 
Pokazanie na nowo „starych” bohaterów to nie lada wyczyn. O wyzwaniach z tym związanych Karolinie Korwin-Piotrowskiej, dziennikarce i pisarce, opowiedzą Krzysztof Gureczny („Akademia Pana Kleksa”), Mariusz Kuczewski („Znachor”) i Andrzej Gołda („Sami swoi. Początek”).

Panel Audioteka - Jak napisać scenariusz audioserialu? 
Czym jest audioserial i czym się wyróżnia? Jak myśleć o dźwięku, pisząc scenariusz? Jak powstała superprodukcja „Narutowicz”? Gośćmi Beaty Kwiatkowskiej, dziennikarki radia „357”, będą: Marcin Napiórkowski (scenarzysta), Grzegorz Drojewski (reżyser), Katarzyna Szybińska (producentka, Audioteka). 


Pokaz filmu „Filip” 
scen. Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz, reż. Michał Kwieciński (125') 
oraz Q&A: Jak udało się przerwać klątwę adaptowania Tyrmanda? 
Michał Kwieciński na temat Tyrmanda i klątwy związanej z adaptowaniem pisarza opowie Łukaszowi Knapowi, dziennikarzowi i autorowi kanału YT „Kanapa Knapa”.

Panel - Scenariusz pisany piosenką. Jak dopowiadać akcję i postaci z pomocą utworów muzycznych? 
Ilustrowanie filmu muzyką nie zawsze zaczyna się po zdjęciach. Joanna Rawska, promotorką muzyki i artystów, porozmawia z Leną Górą (aktorka, scenarzystka), Wojtkiem Urbańskim (kompozytor, producent muzyczny) oraz Patrycją Bukowską (konsultantka muzyczna).

Noc teledysków. 
Najlepsze klipy ostatniego roku zaprezentuje Kasia Rodek, dziennikarka radia Kampus.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 19 km/h