Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 00:17

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

26 i 27 stycznia odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Mają one nie tylko uczcić pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale też wyrazić sprzeciw wobec tych, którzy nie uznają Holokaustu jako wydarzenia historycznego.
  • Źródło: UM Warszawa
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Autor: Fundacja Shalom

Źródło: UM Warszawa

Dzień 27 stycznia został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ponieważ to właśnie 27 stycznia 1945 wyzwolono obóz Auschwitz-Birkenau. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie
Tegoroczne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbędą się w piątek 26 stycznia o godz. 13:00. W programie uroczystości przewidziano m.in. modlitwę ekumeniczną przedstawicieli różnych wyznań i kościołów, występ artystyczny aktorów Teatru Żydowskiego oraz oficjalne składanie wieńców. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

Światło Pamięci
Organizatorzy zapraszają wszystkie warszawianki i warszawiaków do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18:00 poprzez zapalenie świecy w oknie.

Tramwaj – symbol
Jak co roku 27 stycznia na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – ul. Marszałkowska – ul. Stawki – ul. Popiełuszki – Metro Marymont – ul. Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Więcej informacji na temat obchodów znajduje się na stronie: shalom.org.pl.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h