Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:39

Wybory samorządowe Żoliborz: jakie zmiany będą w podziale okręgów? Duże zmiany na Zatrasiu

Zbliżają się wybory samorządowe podczas których Warszawa będzie wybierała radnych dzielnic, miasta, sejmiku wojewódzkiego, a także prezydenta. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk ogłosił wybory samorządowe w dniach 7 i 21 kwietnia b.r. Obecna kadencja samorządowa była najdłuższą, ponieważ zamiast czterech lat jak dawniej trwa pięć i pół roku. W przypadku wyborów do Rady Dzielnicy, na Żoliborzu zaszły pewne zmiany w podziale okręgów wyborczych.
Wybory samorządowe Żoliborz: jakie zmiany będą w podziale okręgów? Duże zmiany na Zatrasiu

Autor: Agencja wyborcza.pl

Najdłuższa kadencja samorządu

Obecna kadencja samorządowa jest najdłuższą kadencją. Wcześniej kadencje trwały po 4 lata. W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. 2018 poz. 130), która wydłużyła kadencję organów jednostek samorządu terytorialnego o rok. Ponadto ustawa z dnia 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego była kolejnym przesunięciem terminu wyborów samorządowych przez wydłużenie kadencji samorządowej do 30 kwietnia 2024 r. Było to umotywowane faktem nałożenia się terminu wyborów samorządowych z wyborami parlamentarnymi.

Zmiany w podziale okręgów wyborczych do Rady Dzielnicy

Żoliborz składa się niezmiennie z czterech okręgów wyborczych. W trzech z nich przyszli radni obsadzą pięcioma mandatami oraz w jednym aż sześcioma.

W poprzednich wyborach granice okręgów prezentowały się w następujący sposób:

  • Okręg I (Żoliborz Dziennikarski, Marymont, Potok, rejon pl. Lelewela) - 5 mandatów;
  • Okręg II (Żoliborz Centralny, Sady Żoliborskie, Serek Żoliborski) - 5 mandatów;
  • Okręg III (Zatrasie, Rudawka, Nowy Żoliborz i Powązki) - 6 mandatów;
  • Okręg IV (Żoliborz Urzędniczy, Oficerski, tereny na południe od Al. Wojska Polskiego) - 5 mandatów.

Dnia 11 stycznia b.r. Rada Miasta uchwaliła zmiany podziału okręgów. Zgodnie z Uchwałą nr XCIII/3097/2024 Rady m. st. Warszawy w przypadku Żoliborza zmiany są niewielkie i najmniej kontrowersyjne w przeciwieństwie do sąsiednich Bielan. Zmiany nastąpiły jedynie w trzech okręgach. Z okręgu III do II dołączone zostaje Osiedle Zatrasie - są to adresy: ul. Broniewskiego strona nieparzysta od nr 9A do nr 23, ul. Przasnyska strona parzysta od nr 10 do 24, ul. Krasińskiego strona parzysta od nr 38 do 42, a także ul. Elbląska 10, 12 i 12A. Drugą zmianą jest włączenie Osiedla Serek Żoliborski z II do IV okręgu. W przypadku Serka, osiedle to zmienia okręgi w każdych wyborach. W 2014 r. Serek znajdował się w okręgu III, lecz wtedy na Nowym Żoliborzu stały nieliczne nowe budynki.

Obecny podział okręgów wyborczych:

  • Okręg I (Żoliborz Dziennikarski, Marymont, Potok, rejon pl. Lelewela) - 5 mandatów;
  • Okręg II (Żoliborz Centralny, Sady Żoliborskie, Zatrasie) - 5 mandatów;
  • Okręg III (Nowy Żoliborz, Powązki, Rudawka) - 6 mandatów;
  • Okręg IV (Żoliborz Urzędniczy, Oficerski, Serek Żoliborski oraz tereny na południe od Al. Wojska Polskiego) - 5 mandatów.
Skąd takie zmiany i co sądzą lokalni opozycjoniści?

Uchwałę nr XCIII/3097/2024 Rady m. st. Warszawy z dnia 11 stycznia 2024 r. poparło 33 radnych, żaden nie głosował przeciw, 18 radnych wstrzymało się od głosu. Za uchwałą głosowali wyłącznie radni Koalicji Obywatelskiej.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że konieczność dokonania zmian w granicach okręgów wyborczych do Rady Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy wynika z przekroczenia normy przedstawicielskiej w okręgach wyborczych nr II, III i IV. „Współczynnik jednolitej normy przedstawicielstwa w wyborach do Rady Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy wynosi 2373” - czytamy w uzasadnieniu. W 2018 r. współczynnik liczby mandatów zgodnie z jednolitą normą przedstawicielską wynosi dla okręgu I - 4,89; II - 4,36; III - 7,30; IV - 4,45. Z kolei po zmianach w podziale okręgów współczynnik ten wynosi dla okręgu I - 4,89; II - 5,25; III - 5,97, IV - 4,86.

„Po pobieżnej analizie zmienionych okręgów nie widać, by to miało jakoś istotnie wpłynąć na nasze wyniki. Ilość mandatów się nie zmienia” - poinformowała naszą gazetę pełnomocnik okręgowy komitetu PiS dla Dzielnicy Żoliborz oraz była radna Beata Zasada-Wysocka. „Przesunięcia nie powinny mieć większego znaczenia” - dodała.

Z kolei radny Łukasz Porębski ze Stowarzyszenia „Miasto jest Nasze” stwierdził, że nie ma zdania w tej kwestii.

I tura wyborów przypada na 7 kwietnia. Każdy wyborca otrzyma cztery karty do głosowania - do Rady Dzielnicy Żoliborz, do Rady Miasta, do sejmiku wojewódzkiego oraz na prezydenta Warszawy. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h