Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 19:20
Reklama

Na zdrowie! - programy zdrowotne dla dzieci, młodzieży i seniorów

Stołeczni radni zadecydowali o przekazaniu z budżetu miasta blisko 7,8 mln zł dotacji na realizację w tym roku programów profilaktyki zdrowotnej „Aktywny Senior” oraz „Zdrowy Uczeń”. Warszawa finansuje kilkanaście projektów zdrowotnych dla mieszkańców, w tym bezpłatne szczepienia, badania przesiewowe i zajęcia edukacyjne.
Na zdrowie! - programy zdrowotne dla dzieci, młodzieży i seniorów

Autor: R. Motyl

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o programach zdrowotnych realizowanych w 2024 roku w Warszawie:

  • dla dzieci i nastolatków
  • dle przyszłych rodziców
  • dla seniorów

W trosce o zdrowie warszawianek i warszawiaków w tym roku przeznaczymy ponad 46 mln zł na miejskie programy zdrowotne. Dzięki temu dofinansowujemy kolejne zabiegi in vitro, a przyszłym rodzicom zapewniamy bezpłatne zajęcia w szkołach rodzenia. Z budżetu miasta finansujemy również szczepienia przeciw grypie dla seniorów i maluchów, a nastolatki bezpłatnie szczepimy przeciw HPV. W tym roku rozpoczynamy dwa kolejne programy zdrowotne, czyli profilaktykę osteoporozy dla kobiet powyżej 65 roku życia i szczepienia przeciw pneumokokom dla pacjentów onkologicznych – wylicza prezydent Rafał Trzaskowski.  

Dla dzieci i nastolatków
W miejskich szkołach uczniowie biorą udział w bezpłatnych warsztatach promocji zdrowia (program „Zdrowy Uczeń”) oraz prowadzone są m.in. programy badania słuchu dla dzieci w klasach I i VIII szkół podstawowych czy nadciśnienia tętniczego (projekt realizowany dla młodzieży w wieku 18-19 lat z miejskich szkół ponadpodstawowych).

Warszawa zapewnia również bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla dzieci od 6 do 60 miesiąca życia w przychodniach na terenie miasta. W przypadku dzieci szczepionych przeciw grypie po raz pierwszy w życiu, podawane są dwie dawki szczepionki. W ramach programu finansowane są obie. Warszawa przeznaczy na ten cel ponad 0,5 mln zł w latach 2022-2025.

Miasto finansuje też szczepienia przeciw HPV (ang. Human Papillomavirus – wirus brodawczaka ludzkiego) dla dziewcząt i chłopców między 12. a 13. rokiem życia zamieszkałych w Warszawie.

Obecna edycja programu potrwa do grudnia 2024 r.– ratusz przeznaczył na ten cel blisko 13 mln zł.

W trosce o przyszłych rodziców
Warszawa oferuje wsparcie w dofinansowaniu do procedury in vitro w wysokości do 6 tys. zł - jedna para może skorzystać z 3 pełnych zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego w okresie 3 lat, niezależnie od liczby urodzonych dzieci. Do dziś już ponad 2,2 tys. dzieci przyszło na świat dzięki warszawskiemu programowi in vitro, a tylko w 2023 roku urodziło się ponad 460 maluchów – każdego dnia spływają od klinik realizujących projekt informacje o kolejnych narodzinach. Miejski program wspierania osób dotkniętych niepłodnością oprócz procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro obejmuje również ochronę płodności kobiet z chorobą onkologiczną. Program przewiduje dofinansowanie w wysokości 3,6 tys. zł w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych.

Z myślą o ciężarnych mieszkankach, Warszawa przygotowała program „Szkoła rodzenia”

Każdego roku z programu bezpłatnej edukacji przedporodowej może skorzystać ponad 10 tys. warszawianek. Szkoły rodzenia edukują rodziców na temat przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. W czasie zajęć jest też mowa m.in. o zasadach prawidłowego odżywiania, znaczeniu kontaktu z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, laktacji, psychicznych i fizycznych zagadnieniach okresu połogu. Odbywają się też zajęcia praktyczne dotyczące porodu, w tym nauka łagodzenia bólu, techniki relaksacji i ogólnousprawniające ćwiczenia fizyczne. W latach 2023-2025 łączny koszt programu „Szkoła rodzenia” wyniesie blisko 16 mln zł.

Programy zdrowotne dla seniorów
Jednym z najpopularniejszych programów zdrowotnych jest „Grypa 65+” , dzięki któremu warszawscy seniorzy mogą bezpłatnie zaszczepić się na grypę sezonową.

W ostatniej edycji z bezpłatnych szczepień skorzystało ponad 100 tys. warszawskich seniorów! Co ważne, tak jak w poprzednich latach będzie można się szczepić przez cały sezon grypowy tj. od września do marca – dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska.

W sezonie 2023-2025 miasto planuje przeznaczyć na szczepienia seniorów przeciw grypie niemal 5.3 mln zł.

W tym roku Warszawa przeznaczy blisko 1,5 mln zł na „Aktywnego Seniora”. To program przygotowany z myślą o osobach 60+ zamieszkałych w stolicy, które chcą zachować lub poprawić ogólną sprawność oraz jakość życia. W ramach programu seniorzy uczestniczą w cyklu kilkunastu grupowych spotkań przeznaczonych na ćwiczenia ogólnousprawniające z wykorzystaniem materacy, mat gimnastycznych, piłek taśm itp. Program odbywa się również w formie nordic walking oraz zajęć na basenie.

Ponadto, w tym roku rozpoczną się dwa nowe programy polityki zdrowotnej:

  • Niezłomne Warszawianki – program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy u kobiet pow. 65 r.ż. Rocznie będzie mogło się przebadać  i uzyskać zindywidualizowaną poradę nawet 7 tys. stołecznych seniorek. Środki na ten program pozyskano w ramach konkursu z Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia (Subfundusz rozwoju profilaktyki).
  • PneumoOnko – program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom i ciężkim zapaleniom płuc u osób chorych onkologicznie. W programie niezwykle istotny jest moduł dotyczący szkoleń personelu medycznego warszawskich podmiotów leczniczych. Miasto przeznaczy na 3-letnią edycją programu „PneumoOnko” blisko 3 miliony złotych.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 23 km/h