Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 08:53
Reklama

Syrenki na Żoliborzu

Syrena jest najbardziej znanym warszawskim symbolem. To wszyscy wiedzą. Na Żoliborzu mamy swoje, bardzo ciekawe i oryginalne syrenki.
Syrenki na Żoliborzu

Autor: Marta Sinor

Źródło: Wikimedia

W tym artykule przeczytasz o:

  • Syrence na Żoliborzu Artystycznym
  • Syrence na Słowackiego
  • Syrence z Rudawki

Najstarszy istniejący wizerunek herbu Warszawy z syreną występuje na pieczęciach dokumentów rady miejskiej z 1400 roku. Przez długi czas syrena jednak miała zupełnie inny kształt niż dzisiaj. Górna połowa była ludzka, kobieca, na niektórych starszych pieczęciach zaś przeważnie męska, dolna z rozwiniętymi skrzydłami, ogonem i dwiema łapami. Syrena w kształcie pół kobiety, pół ryby w oficjalnej symbolice miejskiej pojawiła się dopiero od około połowy XVIII wieku. W 1938 roku zatwierdzono nowy herb Warszawy przedstawiający Syrenę, zaprojektowany przez Szczęsnego Kwartę. W 1967 zastąpiono go nowym wzorem, po czym w 1990 przywrócono wzór herbu z 1938 roku. Na Żoliborzu syrenki można spotkać choćby wszędzie tam, gdzie eksponowany jest herb miasta. Ale mamy też własne, oryginalne syrenki. 

Syrenka artystyczna 

Jak przystało na Żoliborz Artystyczny wśród wkomponowanych w zielone przestrzenie między blokami rzeźb można znaleźć syrenkę – artystkę, która zamiast miecza dzierży malarski pędzel, zaś zamiast tarczy paletę. Syrenka znajduje się w głębi ulicy Kaliny Jędrusik.

Autorem tej oryginalnej rzeźby jest znany warszawski artysta Czesław Kałużny. Jego syrenka jest wyraźnie inspirowana twórczością wybitnego rzeźbiarza Edwarda Piwowarskiego, który zresztą także lubił tematykę warszawską. 

Warszawskie skrzydła

Ta z kolei syrenka wkomponowana została w mural „Warszawskie skrzydła”. Mieści się na budynku „Merkury” Społem przy ulicy Słowackiego 16/18. Nieszczególne rzuca się w oczy i żeby zobaczyć Syrenkę trzeba się postarać. Chowa się w załomie muru przy schodach.

Inicjatorem i pomysłodawcą powstania tego muralu jest radny Dzielnicy Żoliborz i aktywista Miasto Jest Nasze Konrad Smoczny. Do projektu zaprosił Artystkę Lidię „Carycę” Sapińską, która stworzyła wizualną stronę muralu, który został ukończony w 2016 roku. Inspiracją były skrzydła anioła w Tel-Awiwie, na tle których fotografują się ludzie z całego świata. Takie motywy do selfie zyskały sobie sporą popularność. Wnętrze skrzydeł wypełniają charakterystyczne dla Warszawy i Żoliborza postaci i elementy: m.in. Syrenka Warszawska, PKiN, Alina z dzbanem, Kalina Jędrusik, instalacja „Światłotrysk”, czy budynek teatru Komedia.

Mural wykonany został w technice 3D, która wygląda owszem efektownie, ale jednak nie wytrzymała próby czasu albo próby trwałości tynku i dzisiaj mural jest wyraźnie podniszczony. Swoją drogą, ciekawe, że Syrenka na muralu dzierży miecz w lewej dłoni. 

Syrenka z Rudawki 

Tę syrenkę poznałem kilka dni temu dzięki Pani Monice Sz., która umieściła zdjęcie syrenki z Rudawki na facebookowej grupie Żoliborz-Platforma Sąsiedzka. Ta zupełnie oryginalna neonowa płaskorzeźba bardzo mi się spodobała. Nie znam jej historii, ale jest piękna. Znajduje się przy ulicy Jadnodworskiej w jednym z bloków przy boisku przy Liceum imienia Witkacego. 

Jeśli wiecie coś o innych oryginalnych syrenkach na Żoliborzu, dajcie nam znać. Chętnie o nich napiszemy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 14 km/h