Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 18:35

A na przyszłość gaz pieprzowy

To był chłodny, zimowy piątek. Piętnastoletni Edi kupił właśnie ziemniaki na obiad i wracając z zakupów postanowił jeszcze doładować kartę miejską na pobliskim przystanku autobusowym. Najpierw usłyszał przekleństwa i wyzwiska a potem poczuł straszny ból, kiedy na jego głowie ktoś rozbił szklaną butelkę.
A na przyszłość gaz pieprzowy
Na zdjęciu rozbita butelka na ulicy

Źródło: pixabay

W tym artykule przeczytasz o: 

  • pobiciu  piętnastolatka na przystanku 
  • o Czeczenach w Polsce
  • o reakcji policji na to wydarzenie

Dzieci z dworca Brześć

Edi przyjechał do Polski razem z mamą Madiną i rodzeństwem w 2016 roku, po tym jak zdecydowali się opuścić swój dom i szukać schronienia w Polsce. Podobnie jak kilka tysięcy innych Czeczenów, rodzina Ediego w 2016 roku zmuszona była koczować w okropnych warunkach na dworcu w Brześciu. Ostatecznie jednak udało im się dotrzeć do Warszawy, gdzie rodzina uchodźców wreszcie ułożyła sobie życie i odzyskała nadzieję na spokój. Mając doświadczenia migracji i ucieczki od przemocy, zdecydował się pomagać innym w trudnych sytuacjach - Edi stał się społecznikiem.

To dobry chłopiec, prosty ale w dobrym znaczeniu. I o wielkim sercu. Pomaga starszym, niepełnosprawnym a nawet bezdomnym psom  - mówi o nim Marina Hulia, która od 2016 roku wspiera “dzieci z dworca brześć”, jak nazywa uchodźców zmuszonych tam mieszkać i która zna Ediego, jako pełnego szacunku i empatii wolontariusza. 

W Polsce jesteś!

“W Polsce jesteś, mów k**** po polsku” krzyczał mężczyzna, który w środku dnia pierwszego grudnia razem z dwoma innymi wyrostkami skatował Ediego na przystanku autobusowym przy Rydygiera na warszawskim Żoliborzu. Powodem agresji miał być fakt, że chłopak rozmawiał ze swoim ukraińskim przyjacielem Davidem po rosyjsku. Bezlitosny oprawca rozbił na głowie piętnastolatka butelkę po piwie, a gdy ten próbował się podnieść po upadku  do agresora dołączył się kolejny dwudziestoparolatek i we dwóch bili Ediego. 

O całym zajściu została powiadomiona policja, która przesłuchała nastolatka, bez obecności matki czy psychologa. Powiedzieli, że nie jest przecież martwy i kazali czekać - jak wspomina mama Ediego - oficer przyjmujący zgłoszenie zaproponowała też, wyposażenie syna w przyszłości w gaz pieprzowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe przelotne opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h