Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:25

Patroni żoliborskich ulic: Stefan Pogonowski

Stefan Pogonowski (12 lutego 1895 – 15 sierpnia 1920) był polskim poetą i oficerem, porucznikiem piechoty Wojska Polskiego, dowódcą I batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich "Dzieci Łodzi", który poległ w bitwie pod Radzyminem podczas wojny polsko-bolszewickiej. Urodził się w majątku Domaniew, w rodzinie ziemiańskiej Ryszarda i Heleny z Mareckich. Był jednym z dziewięciorga rodzeństwa.
Patroni żoliborskich ulic: Stefan Pogonowski

Źródło: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=817169

Po ukończeniu gimnazjum w Łodzi wybrał karierę wojskową. Był absolwentem Wileńskiej Szkoły Wojskowej, do której uczęszczał od 1914 roku. Po zakończeniu nauki, został mianowany chorążym. Od stycznia 1918 roku służył w oddziałach I Korpusu Polskiego. Po wrześniu 1918 roku, wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego, gdzie pełnił funkcję dowódcy batalionu na froncie litewsko-białoruskim.

Decydującym momentem w jego służbie było nocne natarcie pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku. Świtem 15 sierpnia tegoż roku, dowodząc 1. batalionem 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, przeprowadził brawurowy atak, który odwrócił losy bitwy, przyczyniając się do zwycięstwa wojsk polskich.

Niestety, podczas tych działań zginął w Zamostkach Wólczyńskich pod Radzyminem. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i awansowany na kapitana. Pochowany został na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Stefan Pogonowski był również cenionym poetą, pozostawił po sobie liryki, które świadczą o jego wrażliwości i miłości do ojczyzny. Jego bohaterski czyn podczas Bitwy Warszawskiej został doceniony przez generała Lucjana Żeligowskiego, który uznał, że to natarcie miało decydujące znaczenie dla losów wojny.

Przeczytaj również: Odkryj Warszawę na nowo!

Powstał innowacyjny przewodnik wirtualny, który umożliwia odkrywanie i poznawanie atrakcji metropolii warszawskiej. Warsawpolis Guide oferuje gotowe trasy turystyczne, niemal 800 obiektów, mapy oraz funkcje, które pozwalają na planowanie własnych ścieżek zwiedzania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h