W 2018 r. do Straży Miejskiej wpłynęło 627 676 zgłoszeń. Średnio w ciągu doby rejestrowano 1 720 próśb o podjęcie interwencji. Najwięcej zgłoszeń wpływało od mieszkańców. Dotyczyły głównie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz parkowania.
Stołeczni funkcjonariusze Straży Miejskiej w ubiegłym roku około co 50 sekund rejestrowali kolejne zgłoszenie. Co 7 minut interweniowali, gdy zagrożone było ludzkie zdrowie lub życie, co 19 – kiedy pomocy potrzebowały zwierzęta. - Mieszkańcy Warszawy z roku na rok obdarzają straż miejską coraz większym zaufaniem – świadczy o tym rekordowa liczba zgłoszeń w 2018 r., która wyniosła o 11% więcej niż w 2017 r. i aż o 42% więcej niż 5 lat temu – chwalą się warszawscy strażnicy miejscy.
Żoliborz w czołówce pod względem dyspozycji usunięcia pojazdów
Jeśli chodzi o Żoliborz, straż miejska najczęściej interweniowała w przypadkach, kiedy dochodziło do łamania przepisów przez kierowców. Żoliborz jest piątą dzielnicą w stolicy pod względem ilości dyspozycji usunięcia pojazdów. W sumie w ciągu zeszłego roku na Żoliborzu było ich 1664. Więcej było ich na Śródmieściu, Pradze – Południe, Woli i Mokotowie. W najmniejszej dzielnicy stolicy Straż Miejska podjęła blisko 16 500 interwencji, związanych z ruchem drogowym. O efektywności strażników można przeczytać w artykule Gazety Żoliborza autorstwa Mateusza Durlika.
Bezdomnych objętymi działaniami Straży Miejskiej było jedynie mniej na Wilanowie, w Rembertowie i Wesołej.
Sprawdzanie altanek, pustostanów i innych miejsc, które mogą być potencjalnym schronieniem dla bezdomnych w czasie mrozów to jedno z zadań strażników miejskich. W sumie w ciągu zeszłego roku przeprowadzono niemal 14 tys. kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych. Na samym Żoliborzu, według statystyk strażników miejskich, w stosunku do pozostałych dzielnic, liczba osób bezdomnych objętych działaniami pomocowymi wyniosła 186. Mniej tego typu interwencji było na Wilanowie, w Rembertowie i Wesołej.
Na samym Żoliborzu strażnicy miejscy ujęli w sumie 28 osób, które zostały doprowadzone na policję
Do Straży Miejskiej w 2018 r. wpłynęło ponad 160 tys. zgłoszeń z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego – to blisko 10% więcej niż rok wcześniej. Działania patrolowo-interwencyjne, doprowadziły do ujęcia przez strażników miejskich 388 osób podejrzanych o popełnienie czynów zabronionych. Na samym Żoliborzu strażnicy miejscy ujęli w sumie 28 osób, które zostały doprowadzone na policję. Zielona dzielnica Warszawy znajduje się w tym zestawieniu w połowie stawki.
Niemal najmniej kontroli w związanych z podejrzeniem spalania odpadów
Obszarem działalności jakim zajmuje się Straż Miejska są kontrole związane z podejrzeniem spalania substancji niedozwolonych. W sumie w zeszłym roku strażnicy miejscy przeprowadzili 8 807 kontroli. Dotyczyły one w większości spalania substancji niedozwolonych w instalacjach i urządzeniach domowych. Funkcjonariusze w 7 315 przypadkach nie potwierdzili nieprawidłowości. W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości strażnicy nałożyli 503 mandaty karne oraz 263 razy zastosowali środki oddziaływania. Na Żoliborzu samych kontroli dotyczących podejrzenia spalania odpadów w całym zeszłym roku było 83. Mniej kontroli w całej stolicy było jedynie na Śródmieściu.
Warszawiacy dobrze oceniają działania Straży Miejskiej
Jak wynika z ostatniego badania „Barometr Warszawski”, 2/3 warszawiaków dobrze ocenia działalność Straży Miejskiej. To najwyższy wynik w 13-letniej historii badania. Tylko raz (listopad 2015) zdarzyło się, że mieszkańcy Warszawy tak wysoko ocenili działania strażników miejskich. Wraz ze zwiększoną liczbą uprawnień zwiększa się także zakres działań formacji. W 2018 r. strażnicy miejscy podjęli 660 658 działań dotyczących wielu obszarów bezpieczeństwa.
Podziel się
Oceń
Napisz komentarz
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Bądź pierwszy, dodaj swój komentarz.
Napisz komentarz
Komentarze