Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:10

Patroni żoliborskich ulic: Henryk Siemiradzki

Henryk Hektor Siemiradzki (ur. 12 października 1843 w Nowobiełgorodzie, zm. 23 sierpnia 1902 w Strzałkowie) był wybitnym polskim malarzem okresu akademizmu.

Pochodził z rodziny o tradycjach polskich i katolickich, choć ojciec był oficerem rosyjskim. Ukończył studia matematyczno-przyrodnicze na Uniwersytecie Charkowskim, a następnie podjął studia malarskie na Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Po uzyskaniu stypendium rządowego wyjechał do Monachium, gdzie nawiązał kontakt z innymi polskimi artystami.

W 1872 roku wybrał się do Włoch, zwiedzając miasta takie jak Wenecja, Florencja czy Rzym. Tam osiedlił się i ożenił z Marią Pruszyńską. Razem mieli czworo dzieci. Po powrocie do Polski, Siemiradzki osiedlił się w Strzałkowie, gdzie spędzał letnie wakacje z rodziną.

Siemiradzki zasłynął z monumentalnych dzieł o tematyce antycznej. Malował epickie sceny nacechowane spokojem i harmonią, z dbałością o detale. Był autorem wielu obrazów, w tym "Pochodnie Nerona", który ofiarował Krakowowi w 1879 roku.

Zmarł w 1902 roku po ciężkiej chorobie, zostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne. Jego prace są obecnie eksponowane w muzeach narodowych Polski, Ukrainy i Rosji. Henryk Hektor Siemiradzki był również członkiem honorowym różnych instytucji naukowych i odznaczonym kawalerem kilku orderów, w tym Legii Honorowej.

Przeczytaj również: Cisza wyborcza  - co można, a czego nie?

I tak w poprzednich wyborach po różnego rodzaju stronach internetowych pojawiał się "bazarek wyborczy", gdzie nazwy konkretnych partii były zastępowane kojarzącymi się lub brzmiącymi podobnie artykułami spożywczymi. Podawanie ceny kolendry czy pistacji w świetle prawa nie jest złamaniem ciszy wyborczej, co - zdaniem niektórych - ujawnia jedynie jej bezzasadność w dobie internetu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ