Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 03:31
Reklama

Warszawa wprowadziła Uchwałę Antysmogową

Od 1 października Warszawa wprowadziła Uchwałę Antysmogową, zakazującą palenia węglem w gospodarstwach domowych. Polski Alarm Smogowy określa ten dzień jako historyczny, pytając jednocześnie, kiedy stolica pozbędzie się ostatnich czterech tysięcy pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie przepisy regulują kwestie pieców grzewczych w Warszawie,
  • jakie kroki podjęło miasto,
  • kto zaangażował się w kampanię.

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia, zakazane jest używanie pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno w Warszawie. Od października doszedł także zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych. Mimo to, w stolicy nadal funkcjonuje około czterech tysięcy takich kotłów. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, Piotr Siergiej, zauważa, że mimo znacznego spadku liczby kopciuchów w ciągu pięciu lat, w ostatnim roku tempo wymiany kotłów mocno zwolniło. W związku z tym, wzywa Urząd Miasta do podjęcia działań wspierających mieszkańców w procesie likwidacji tych urządzeń, proponując wsparcie ekodoradców, urzędników i Straży Miejskiej.

Uchwała Antysmogowa dla czystego powietrza

Decyzja o zakazie palenia węglem w Warszawie została podjęta 14 maja 2022 roku w ramach Uchwały Antysmogowej dla województwa mazowieckiego. Choć zakaz ten obowiązuje już od 1 października, dla gospodarstw domowych na terenie Warszawy w pełni zacznie obowiązywać dopiero w 2028 roku.

To symboliczna data dla Warszawy, która jako lider zanieczyszczenia powietrza w Unii Europejskiej podjęła kroki w kierunku poprawy jakości powietrza. To dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy już w przyszłym sezonie grzewczym będą korzystać z czystszego powietrza. Według Instytutu Ochrony Środowiska, aż 55% pyłów PM2.5 w aglomeracji warszawskiej pochodzi ze spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych.

https://youtube.com/watch?v=lKD9-dYYMtg&si=fTLDMWWjunqNFYwE

Polski Alarm Smogowy rozpoczął kampanię przypominającą o obowiązującym zakazie, wyświetlając spoty na stacjach metra, w których wziął udział Paweł Deląg, wspierający PAS w walce o czyste powietrze. Działacz od wielu lat angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska, a swoje krótkometrażowe filmy na ten temat udostępnia na YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=1_1ERiQ0JKY

Przeczytaj również: Alarmujące dane! Warszawskie dzieci oddychają smogiem

Łukasz Porębski, radny dzielnicy Żoliborz, podzielił się w mediach społecznościowych szokującym raportem sporządzonym przez Smoglab.pl. Monitorowanie stanu zanieczyszczenia powietrza w okolicach szkół pokazuje, że nasze dzieci codziennie wdychają toksyczne tlenki azotu.

uchwała antysmogowa
uchwała antysmogowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h