Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 02:33
Reklama

Miliony na warszawskie zabytki. Wsparcie otrzyma również jeden z symboli Żoliborza - Szklany Dom

Aż 14 milionów złotych, zostanie przeznaczonych na warszawskie zabytki. Kwota zostanie podzielona na 56 inwestycji. To świetna wiadomość dla miłośników historii i architektury, ponieważ dzięki temu wsparciu będzie możliwe przeprowadzenie wielu niezbędnych prac renowacyjnych.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o wsparciu miasta dla stołecznych zabytków w tym jednego położonego na Żoliborzu,
- na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze.

- Dzięki tegorocznym dotacjom kolejne elewacje odzyskają dawny blask. Prace konserwatorskie obejmą również pomniki i kaplicę nagrobną, jak również dekoracje malarskie w kościele i cerkwi – powiedziała zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska.

Na 33 zadania przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków radni przeznaczyli niemal 6,4 mln zł, a na 23 zadania przy zabytkach ujętych w gminnej ewidencji zabytków ponad 4,4 mln zł.

Najcenniejszy zabytek warszawskiego modernizmu

Szklany Dom to nie tylko jeden z symboli Żoliborza, ale i modernizmu. W stolicy jest to jedno z najcenniejszych dzieł tego nurtu. W ostatnich latach rozciągający się na 100 metrów wzdłuż ulicy budynek przeszedł kosztowny remont. Elewacja zyskała dawny blask. To czteropiętrowy budynek o dwóch skrzydłach ustawionych w literę L, który powstał w latach 1937-38 dla Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Pracowników.

Szklany Dom jest projektem autorstwa Juliusza Żórawskiego, który uwzględnił pięć zasad nowoczesnej architektury wyznaczonych przez Le Corbusiera. Podłużną fasadę podtrzymywaną na słupach przecinają rytmiczne rozłożone rzędy okien. Na dachu znajduje się legendarny dwupoziomowy taras, na którym był Pablo Picasso przebywający wówczas w Polsce z powodu Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Są jeszcze dwa pozostałe tarasy rekreacyjne.

Szklany Dom w czasach, gdy powstawał był symbolem luksusu z dużymi i jasnymi mieszkaniami, podziemnym garażem, własną kotłownią. Szklany Dom figuruje w rejestrze zabytków od 1989 roku.

Warszawskie zabytki z dofinansowaniem. Najpierw remont elewacji a teraz tarasu

Budynek był też „sceną” dla wydarzeń artystycznych będących formą komentarza w kontekście sytuacji politycznej w Polsce. Wydarzenia te za każdym razem zyskiwały liczną publiczność.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w 2019 roku przekazało dotację na remont tej części elewacji frontowej. Koszt remontu elewacji: 500 tys. zł (w tym 200 tys. dotacji).

Wśród zabytków, do których trafi dofinansowanie jest właśnie Szklany Dom. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont tarasu. Kwota jaką miasto przekaże to 235 tys. złotych czy prawie 49 proc. wszystkich kosztów.

Przeczytaj również: “Manifesta” na Mickiewicza. Szklany Dom jak teatr z imponującą obstawą policji

Okna Szklanego domu ponownie zaświeciły w różnych kolorach, w rytm elektronicznej muzyki. Wizualnie całości dopełniały różnego rodzaju wizualizacje oraz grupa tancerzy z wachlarzami, którzy w rytm muzyki w oknie z jednego mieszkań hipnotyzowali wręcz widzów przygotowaną choreografią.

Dotacje 2023
Dotacje 2023

szklany dom
szklany dom

szklany dom 1
szklany dom 1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h