Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:00

2023 rok na Żoliborzu. Co będzie się działo w dzielnicy w roku Aliny Janowskiej?

Remonty dróg, długo wyczekiwane inwestycje oraz kolejne etapy budowy tych obiektów, które mają spore opóźnienie. 2023 rok na Żoliborzu zapowiada się pracowicie.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jakie drogi będą remontowane na Żoliborzu,
- o etapie budowy muzeów na Cytadeli,
- o inwestycjach planowanych w dzielnicy.

Kolejny fragment ulicy Śmiałej do przebudowy

W 2023 roku dzielnica planuje kontynuację przebudowy ulicy Śmiałej. Tym razem prace mają ruszyć na odcinku od alei Wojska Polskiego do ulicy Hauke Bosaka. Ponad 400 metrowy fragment zyska nowe chodniki, jezdnię i zieleń. Koszt inwestycji to 5 mln złotych.

Dzielnica w grudniu 2021 roku przeprowadziła z mieszkańcami spotkanie w sprawie tego jak ma wyglądać przebudowana ulica Śmiała na odcinku od alei Wojska Polskiego do Hauke-Bosaka.  Mieszkańcy opowiedzieli się za wprowadzeniem na Śmiałej ruchu jednokierunkowego, z wyznaczeniem po jednej stronie miejsc parkingowych dla mieszkańców. Po obu stronach jezdni mają być chodniki oraz zieleń przyuliczna.

Remont ulicy Śmiałej na półmetku

Przebudowa fragmentu ulicy Przasnyskiej

2023 rok na Żoliborzu Południowym zapowiada się pracowicie. Jedną z planowanych inwestycji jest przebudowa ulicy Przasnyskiej na odcinku od ulicy Krasińskiego do ulicy Duchnickiej. Sfatygowana nawierzchnia Przasnyskiej, bezsprzecznie wymaga naprawy.

Dzielnica wyłoniła w przetargu wykonawcę projektu i obiecała konsultacje społeczne w sprawie tego jak ostatecznie ma wyglądać ulica Przasnyska po przeprowadzonych pracach. Prace i projekt wykona firma Wegarten, która zaproponowała, że podejmie się prac za niewiele ponad 8 mln złotych.

W ramach prac powstanie także rondo na skrzyżowaniu z ulicą Rydygiera oraz prawidłowe dowiązanie ulicy Przasnyskiej do ulicy Krasińskiego (gdzie ma powstać rondo w ramach zadań Zarządu Dróg Miejskich). Wyremontowana ma zostać również ulica Duchnicka przy skrzyżowaniu z ulicą Przasnyską. Prace obejmą także całkowitą wymianę konstrukcji nawierzchni jezdni wraz z krawężnikami.

Wyremontowane zostaną chodniki po obu stronach oraz ścieżka rowerowa ciągnąca się aleją Kasztanowców. Z kolei na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rydygiera do Duchnickiej wybudowany zostanie nowy fragment drogi dla rowerów.

Przebudowa ulicy Ficowskiego

To kolejna inwestycja drogowa żoliborskiego Urzędu. Na Żoliborzu Artystycznym w przyszłości ma powstać zespół żłobkowo-przedszkolny. Sama inwestycja została oprotestowana, ponieważ teren, na którym ma znaleźć się placówka jest skażony. Obecnie jest to jeden z ostatnich dzikich fragmentów zieleni. - W tej chwili ważą się jego losy – mówiła w grudniowym wywiadzie dla Gazety Żoliborza Dorota Łoboda, radna dzielnicy i przewodnicząca komisji oświaty.

Mimo wszystko ulica Ficowskiego zostanie przebudowana, tak by w przyszłości placówka miała drogę dojazdową. W budżecie na 270 metrowy odcinek drogi wraz z zatokami postojowymi, chodnikami, ścieżką rowerową i rondem zarezerwowano 3 mln złotych.

Oświata na skażonym gruncie? Jest sprzeciw w sprawie budowy przedszkola przy Ficowskiego

Muzea na Cytadeli

Prace na Cytadeli cały czas trwają, choć zmierzają już ku końcowi. W 2023 roku ma zakończyć się budowa Muzeum Historii Polski. Ukończenie prac planowano w 2021 roku, więc są opóźnienia. Niektóre eksponaty, ze względu na swoje rozmiary znajdują się we wnętrzu obiektu. Musiały się tam znaleźć w trakcie budowy, ponieważ później nie byłoby możliwości wstawienia ich do środka.  We wnętrzu gmachu znajdują się pozostałości pomnika Feliksa Dzierżyńskiego. Mimo, że prace budowlane się skończą, to na docelową wystawę jeszcze poczekamy, bo 30 grudnia otwarto oferty w przetargu na zaprojektowanie i wykonanie docelowej wystawy.

Na Cytadeli powstaje również Muzeum Wojska Polskiego. To nieco mniejszy obiekt, którego budowa jest nieco bardziej zaawansowana. We wnętrzu muzeum znajduje się m.in. stary czołg. Na sierpień 2023 roku przygotowywana jest wystawa inauguracyjna muzeum.

Pomału, ale do przodu. Skwer Krasińskiego.

Realizacja tego projektu z Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok bez skutku obiecywana jest od lat. Teraz jest nadzieja na realizację projektu, bo 30 grudnia wreszcie ogłoszono przetarg na realizację prac. O szczegółach będziemy pisać w najbliższych dniach.

Co dalej z Prochownią?

2023 rok na Żoliborzu może okazać się przełomowy w tej sprawie. Odpowiedź na powyższe pytanie poznamy w tym roku. Według zapowiedzi Zarządu Zieleni Warszawy, konkurs na dzierżawę ma odbyć się w pierwszym kwartale tego roku. Jedynym konkretem jest to, że ZZW planuje podpisać umowę z wybranym w drodze przetargu na 7 lat.

Równolegle mieszkańcy Żoliborza apelują aby ZZW podpisał umowę dzierżawy z Marianną Zjawińską, która przez blisko 10 lat prowadziła Prochownię Żoliborz.

Prochownia wróci w dobre ręce bez konkursu? Jest petycja w tej sprawie

2023 rok na Żoliborzu rokiem Aliny Janowskiej

Alina Janowska aktorką została mimo wielkich przeciwności losu. Jej życiorys jest barwny i pełny tragicznych chwil. Była także łączniczką w powstaniu warszawskim a po zmianie ustroju, została działaczką społeczną i pierwszą przewodniczącą rady Żoliborza.

Rada Dzielnicy Żoliborz podjęła decyzję by 2023 rok na Żoliborzu był rokiem Aliny Janowskiej. Tę decyzję podjęto w sali im. Aliny Janowskiej, w której spotkają się radni w czasie obrad dzielnicowych komisji i sesji rady. W kwietniu 2018 roku przed wejściem do pomieszczenia umieszczono tablicę pamiątkową.

Mieszkańcy Żoliborza mogą pamiętać Alinę Janowską nie tylko ze scen teatrów czy ekranów kinowych i telewizyjnych, ale też z działań podjemowanych w dzielnicy. Wraz z mężem Wojciechem Zabłockim, trzykrotnym medalistą olimpijskim w szermierce, żyła na Żoliborzu. Mieszkali w domu zaprojektowanym w stylu podhalańskim na Żoliborzu Oficerskim. Obecnie nieruchomość jest do kupienia za 4,5 mln złotych. To jeden z oryginalniejszych domów nie tylko na Żoliborzu, ale w całej Warszawie. To autorski projekt Wojciecha Zabłockiego, który z zawodu był architektem.

Alina Janowska była znana również z działań społecznych w dzielnicy. Dbała o jej otoczenie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 4 km/h