Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 21:26
Reklama

Szlaban pod szkołą 396 przy ul. Anny German. Znamy godziny jego otwierania i zamykania

Jest to krok w dobrą stronę, ale nie rozwiązuje zasadniczego problemu, czyli bardzo niebezpiecznych sytuacji, które mają miejsce przed budynkiem szkoły..."

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym w jaki sposób będzie działać szlaban,
- dlaczego jego zamontowanie było konieczne,
- dlaczego został zamontowany dopiero teraz, a nie w trakcie roku szkolnego.

W szkole przy ulicy Anny German, pierwsze zajęcia uczniowie odbyli już w lutym tego roku. Wówczas w murach nowej placówki uczyły się dzieci z ówczesnych klas pierwszych. Jednak dopiero wraz z nowym rokiem szkolnym, naukę w nowej placówce rozpoczęły wszystkie roczniki szkoły podstawowej. Szkołę przygotowano na przyjęcie prawie 800 uczniów z rejonu obejmującego teren Żoliborza Artystycznego i Południowego.

Rejonizacja szkoły przy ulicy Anny German i zmiany w rejonizacji szkół podstawowych nr 92 i 68 z Żoliborza

Rondo przed wejściem do szkoły przy Anny German

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, przed szkołą, gdzie wytyczony jest dojazd do garażu podziemnego i zatoczka do nawracania wzrósł ruch samochodowy. Mimo, że rejonizację szkoły zorganizowano w taki sposób, by każdy uczeń miał do swojej szkoły drogę, którą może pokonać w 15 minut, wielu rodziców decyduje się na odwożenie dzieci samochodem.

„Mimo to, poprzedni Zarząd dzielnicy przyjął projekt z czymś na kształt ronda przed samymi drzwiami szkoły i przedszkola. Obecny Zarząd ten przekazany projekt bezkrytycznie wybudował. Wprowadzono tu prostopadłe miejsca parkingowe zlokalizowane tyłem do wejścia do szkoły, dojazd dla autokarów oraz do garażu dla nauczycieli” – czytamy w stanowisku MJN opublikowanym na Facebooku.

Wytyczoną zatoczkę, przecinają rodzice z dziećmi, będący pieszymi idącymi osiedlowymi uliczkami od strony Przasnyskiej. Co prawda są „zebry”, jednak piesi wybierają intuicyjnie drogę krótszą.

Problemem jest też wykorzystywanie tej przestrzeń jako enklawy wolnej od strefy płatnego parkowania. Drogę wewnętrzną na postój wykorzystywali zwykli kierowcy, kurierzy czy dostawcy.

„Wdrożona od września nowa organizacja ruchu niewiele zmieniła. Jest ciut spokojniej w ciągu dnia, ale rano i po południu na miejscu mógłby na stałe parkować wóz policji lub straży miejskiej i mieliby masę roboty! Nie jest jednak możliwe, aby jeden z 4 patroli SM na stałe stacjonował pod szkołą, bo mają ogrom innych zajęć” – czytamy dalej.

Dzielnica powołuje przedszkole i szkołę podstawową przy ul. Anny German

„Krok w dobrą stronę, ale nie rozwiązuje zasadniczego problemu”

Wzrost bezpieczeństwa ma zapewnić szlaban, który jest już zamontowany i przechodzi odbiory techniczne. Jak udało nam się dowiedzieć, będzie on otwierany w godzinach od 7:00 – do 8:30 oraz od 15:00 do 16:30 wszystkim rodzicom i opiekunom odwożącym i odbierającym dzieci ze szkoły i przedszkola. - Poza tymi godzinami szlaban będzie otwierany tylko pracownikom szkoły, przedszkola, kuchni, a także służbom publicznym i miejskim, zaopatrzeniu, autokarom, które zabierają dzieci na basen lub wycieczki szkolne oraz rodzicom i opiekunom, którzy przywożą dzieci z niepełnosprawnością ruchową – wyjaśnia Donata Wancel, rzeczniczka żoliborskiego urzędu.

- Jest to krok w dobrą stronę, ale nie rozwiązuje zasadniczego problemu, czyli bardzo niebezpiecznych sytuacji, które mają miejsce przed budynkiem szkoły, w momencie szczytu przypadającego na godzinny poranne i popołudniowe – ocenia Łukasz Porębski, radny dzielnicy z ramienia Miasto Jest Nasze. – To są pory, kiedy jest największy ruch pieszy dzieci, dorosłych i samochodów, więc ten szlaban powinien być właśnie w tych godzinach zamknięty, po to właśnie, żeby dzieci mogły dojść do szkoły i przedszkola bezpiecznie – dodaje radny dzielnicy.

Z kolei jeden z rodziców, przyznaje, że postawienie szlabanu jest dobrym pomysłem i popiera pomysł ograniczenia wjazdu przed szkołę. - Widzi Pan teraz podjeżdząją sobie tu np. taksówki po mieszkańców sąsiednich bloków i to nie jakoś powoli - wskazuje pan Piotr, który odbiera syna z przedszkola.

Pani Ania, która odebrała z zajęć wnuka również uważa, że wjazd powinny mieć tylko uprzywilejowane pojazdy. - Był Pan tu rano i widział co się dzieje? Auto, jedno za drugim przejeżdża. Wjazd powinni mieć tylko nauczyciele i służby - dodaje.

Z kolei Pan Maciek nie rozumie przyjętego systemu. Szlaban miał ograniczać wjazd a wcale tak się nie dzieje, bo rodzice dalej będą podwozić pod drzwi szkoły swoje dzieci autami. Dużo się raczej nie zmieni. A rondo widać, jak mało funkcjonalne jest. Proszę zobaczyć, autobus, który zabiera dzieci musi tu wyjeżdżać tyłem - mówi rodzic jednego z uczniów.

Co ze szlabanem po godzinach funkcjonowania szkoły?

Zgodnie ze znakiem B-1 informującym o zakazie ruchu po drodze wewnętrznej w godzinach od 17 do 7 szlaban będzie opuszczony. - Wynika to z faktu, że nasze boiska są udostępnione dla mieszkańców w godzinach popołudniowych i wieczornych. W tym czasie korzysta z nich również wiele dzieci i właśnie wtedy obserwujemy nasilony ruch samochodów przed szkołą, co zagraża bezpieczeństwu pieszych – dodaje Donata Wancel.

Dzielnica zwraca również uwagę, że niełatwo było znaleźć wykonawcę, który zamontuje szlaban. - Przeprowadziliśmy łącznie 5 postępowań w formie zapytania ofertowego na montaż szlabanu przed wjazdem do szkoły i przedszkola przy ul. Anny German 5 i 5a. Pierwsze dwa zapytania przewidywały termin montażu szlabanu jeszcze przez rozpoczęciem roku szkolnego – czyli do 1 września 2022, jednak nie udało się w nich wyłonić wykonawcy. Wykonawcę udało się wyłonić dopiero w 5 postępowaniu, stąd montaż już w trakcie roku szkolnego – informuje Donata Wancel, rzeczniczka żoliborskiego urzędu.

Totalna ciemność na boisku szkolnym przy Anny German. 


IMG_6046
IMG_6046

anny german
anny german

IMG_6045
IMG_6045

IMG_6041-1
IMG_6041-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h