Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:31

Jaki podręcznik do HiT-u w żoliborskich liceach?

„Historia i Teraźniejszość” autorstwa prof. Roszkowskiego jest głośną nowością na rynku wydawniczym. Sprawdzamy, czy są na Żoliborzu szkoły, które są gotowe przekazywać uczniom treści zawarte w podręczniku w budzącym kontrowersje.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym, czy ratusz ma rekomendacje w sprawie podręcznika do HiT-u
- czy szkoły średnie na Żoliborzu będą korzystały z podręcznika prof. Roszkowskiego

Od nowego roku szkolnego w klasach pierwszych liceów i techników uczniowie będą mieli nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Podręcznik do HiT-u napisany przez prof. Wojciech Roszkowskiego wzbudza skrajne emocje. Resort edukacji i nauki na czele z ministrem Przemysławem Czarnkiem rekomendują książkę byłego eurodeputowanego z ramienia PiS i bronią ją przed krytykami.

W liczącej 500 stron książce przeczytamy m.in. o „ideologii gender”, „lewakach”, „wojujących ateistach” czy o metodzie in vitro jako „produkcji ludzi” czy wręcz „hodowli". Tu autor stawia pytanie: „kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?”. To doprowadziło do zrzutki rodziców, którym pomogła metoda leczenia niepłodności. Jej celem jest zebranie funduszy na złożenie pozwu wobec ministra Czarnka i twórców podręcznika. Celem było zebranie 30 tys. zł, ostatecznie zebrano 330 tys. złotych.

Przeczytaj również: Wyniki matur 2022. Na Żoliborzu jest lepiej niż rok temu

Nauczyciele sami wybiorą podręcznik do HiT-u

- Przypomnę, że zgodnie z prawem oświatowym, o wyborze materiałów dydaktycznych decyduje nauczyciel danego przedmiotu – powiedziała podczas wtorkowej konferencji, 30 sierpnia Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy.

Nauczyciele mają więc trzy opcje. Jedną z nich jest nauczanie HiT-u z wykorzystaniem podręcznika Roszkowskiego, drugą jest korzystanie z własnych materiałów a trzecią, używanie podręcznika przygotowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Z jakich pomocy będą korzystać nauczyciele w żoliborskich szkołach średnich? – Miałam spotkanie z dyrektorami wszystkich naszych placówek ponad podstawowych. Nie znaleźliśmy w Warszawie nauczyciela, który zamierzałby uczyć z podręcznika prof. Roszkowskiego. Jeżeli nie pojawiłby się drugi podręcznik, nauczyciele deklarują, że będą sami przygotowywać materiały i w ten sposób uczyć podstaw programowych – poinformowała Renata Kaznowska.

Przeczytaj również: Ranking Perspektywy 2022. Które miejsce zajęły żoliborskie i bielańskie szkoły?

„Książka, która z podręcznikiem ma niewiele wspólnego ma jedną dobrą rzecz – dobrej jakości papier”

Jak udało nam się dowiedzieć, na Żoliborzu licea i technika, w których będzie nauczana HiT skłaniają się ku wykorzystaniu podręcznika WSiP-u. W „Witkacym” z kolei nauczyciele jeszcze nie podjęli decyzji w sprawie tego czy będą korzystać z jakiegokolwiek podręcznika.

- Nikt w Warszawie nie będzie uczyć z podręcznika, którego w mieście nikt nie nazywa podręcznikiem. Książka, która z podręcznikiem ma niewiele wspólnego ma jedną dobrą rzecz – dobrej jakości papier – podsumowała Renata Kaznowska zapytana o to czy ratusz ma jakieś rekomendacje w sprawie podręczników do HiT-u.

Przeczytaj również: Szkoły przyjazne LGBTQ+. Pięć stołecznych szkół w czołówce


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h