Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:14

Jest petycja przeciwko lex deweloper na Przasnyskiej

Zbliża się ostatnie spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami w sprawie inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Przasnyskiej. Choć w czasie dwóch ostatnich spotkań frekwencja nie dopisała, to mieszkańcy mobilizują się by wyrazić sprzeciw m.in. podpisując petycję w tej sprawie.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o inwestycji przy ulicy Przasnyskiej,
- petycji w sprawie inwestycji realizowanej w trybie lex deweloper,
- o tym co proponuje dla dzielnicy deweloper.

Trwają konsultacje społeczne w sprawie planowanej inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Przasnyskiej na Żoliborzu Południowym. To część dzielnicy, która w ostatnich latach została zabudowana nowymi blokami. Część z nich wyrosła jeszcze na podstawie tzw. wuzetek (warunki zabudowy), a część już po uchwalonym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Praca nad nim trwała 14 lat, a w miejscu, gdzie dziś planowana jest kolejna inwestycja mieszkaniowa plan ten dopuszcza wybudowanie np. nowego biurowca. Oznacza to, że na tym obszarze miejscowy plan dopuszcza realizowanie inwestycji, o charakterze usługowym.

Inwestor Echo Investment, chce w tym miejscu wybudować dwa budynki wielorodzinne. Ma taką możliwość na podstawie specustawy lex deweloper. By inwestycja doszła do skutku potrzebna jest zgoda rady miasta.

Przeczytaj również: Lex deweloper wraca na Żoliborz

"Stanowczo sprzeciwiam się gospodarowaniu dzielnicy poza prawem miejscowym i dogęszczaniu jej jeszcze bardziej"

Z apelem do stołecznych radnych występuje stowarzyszenie Żoliborz Przyszłości. „Stanowczo sprzeciwiamy się gospodarowaniu dzielnicy poza prawem miejscowym i dogęszczaniu jej jeszcze bardziej. Zwracamy się w związku z tym do przewodniczącej Rady m.st. Warszawy, Pani Ewy Malinowskiej-Grupińskiej o niepodejmowanie uchwały w sprawie kolejnej inwestycji w naszej dzielnicy” – czytamy w petycji.

Dodatkowo stowarzyszenie przypomina, że na Żoliborzu Południowym, na horyzoncie są jeszcze dwie inwestycje mieszkaniowe realizowane zgodnie z planem miejscowym. Jedna z nich planowana jest przy skrzyżowaniu ulicy Przasnyskiej z Rydygiera oraz w miejscu warsztatów samochodowych i garaży tuż obok bloku przy Krasińskiego 41.

- Nie zgadzam się na odstępstwa od MPZP w ramach lex developer, osiedle na tej działce spowoduje większy chaos komunikacyjny i zaburzy względny ład przestrzenny – przekonuje Paulina, która podpisała petycję.

- Podpisuję, ponieważ jestem mieszkańcem Żoliborza Południowego i nie widzę możliwości dalszej zabudowy tego obszaru. Stanowczo sprzeciwiam się gospodarowaniu dzielnicy poza prawem miejscowym i dogęszczaniu jej jeszcze bardziej – dodaje Zbigniew.

Petycja dostępna jest pod adresem: petycjeonline.com/nie_dla_lex_deweloper_na_oliborzu_poudniowy

Lex deweloper na Przasnyskiej. W nowych budynkach miałoby zamieszkać ponad 400 nowych mieszkańców

Zanim jednak wniosek trafi pod obrady miejskich radnych, inwestor po uzgodnieniach z Miejskim Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego musi przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie planowanej inwestycji. Wyrażone opinie przez mieszkańców, są dla stołecznych radnych pewnego rodzaju barometrem nastrojów, jakie panują w dzielnicy względem inwestycji.

Do tej pory odbyły się dwa spotkania inwestora z mieszkańcami. Pierwsze miało miejsce 26 lipca w Centrum Lokalnym Żoliborz. Wówczas pojawiło się około 30 mieszkańców i 5 żoliborskich radnych, wedle których obecna infrastruktura oświatowa nie jest w stanie pomieścić kolejnych mieszkańców dzielnicy, zaś korzyści dla Żoliborza z tej inwestycji są niewspółmiernie małe.

Deweloper proponuje utworzenie w jednym z budynków przedszkole dla dwóch grup liczących 25 osób. Obecni na spotkaniu mieszkańcy i radni zwracali uwagę, że w stosunku do liczby nowych mieszkańców, jakie pojawią się w związku z planowaną inwestycją to stanowczo za mało.

Przedstawiciele inwestora wyjaśniali, że jego wielkość wynika m.in. z instrukcji prezydenta Warszawy i zapisów specustawy mówiących o tym, że liczba miejsc w placówce edukacyjnej odpowiada 10 proc. maksymalnej liczby mieszkańców nowej inwestycji. Powierzchnia projektowanego budynku wynosi 12 200 m kw. co według standardów określonych w specustawie daje przestrzeń dla 440 mieszkańców.

Ponadto inwestor zapowiada utworzenie ogólnodostępnego placu zabaw, siłowni plenerowej i zagospodarowania parku linearnego wzdłuż dawnej bocznicy kolejowej.

Przeczytaj również: Lex deweloper na Żoliborzu. Mieszkańcy mają obawy o miejsca w szkole

Spacer 6-tego, a zbieranie opinii do 8 września

Drugie spotkanie odbyło się 23 sierpnia. Tym razem przedstawiciele inwestycji spotkali się online z mieszkańcami. Wówczas transmisję oglądało 13 osób, zaś na Zoomie nikt nie dołączył. Trzecie a zarazem ostatnie spotkanie odbędzie się 6 września. Będzie ono poprowadzone w formie spaceru po terenie inwestycji, a także warsztatu projektowo-konsultacyjnego.

Do 8 września można również przesyłać swoje opinie za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego pod adresem: przasnyska.echo.com.pl. Raport z konsultacji będzie dostępny 19 września.


przasnyska-6b

przasnyska-6b


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ