Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:42

[Tydzień zdrowia]Trudny czas dla alergików. Jak im pomóc?

Wraz z nadejściem wiosny wielu alergików mierzy się z alergią na pyłki. Zatkany nos, swędzące oczy i katar to najczęstsze objawy.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • jak radzić sobie z alergią na pyłki,
  • jakie rośliny obecnie zaczynają pylić,
  • jakie są objawy alergii.

Alergia to nic innego jak oznaka braku tolerancji na alergeny. W reakcji na kontakt z tego typu substancjami układ odpornościowy reaguje w konkrety sposób. Alergia może dopaść każdego, w każdym wieku.

Dla osób mających alergię na pyłki najtrudniejszym okresem jest wiosna i lato. Najczęściej organizm alergika reaguje na pyłki w chwili, gdy znajduje się on na świeżym powietrzu. Wówczas po chwili występuję katar, suchy kaszel, pojawiają się duszności i zaczynają łzawić oczy. Do częstych objawów u alergików można zaliczyć również zmęczenie, bóle głowy czy puchnące palce. Każdy, u kogo występują tego typu objawy, powinien umówić się na wizytę u alergologa. Nie warto bagatelizować objawów, ponieważ nieleczona alergia możesz skutkować astmą.

Przeczytaj również: Wędrówki po wydmach i urokliwe panoramy w Kampinosie – Felieton

Alergikom szczególnie trudno żyje się w miastach, które stanowią wyspę ciepła. Dodatkowo betonowa nawierzchnia sprawia, że gromadzone pyłki cały czas są unoszone przez wiatr. Dopiero deszcz spłukuje je z powierzchni. Wbrew pozorom alergię na pyłki dużo łatwiej przetrwać na wsi, gdzie spadające pyłki zagospodarowywane są przez naturę.

Oddechem dla alergików, może być również spacer po sosnowym lesie.

 Drzewa, których pyłek może wywoływać objawy alergii, to m.in.:

  • leszczyna,
  • olcha,
  • brzoza,
  • platan,
  • topola,
  • dąb.

Przeczytaj również: Żoliborz zarośnięty czy wygolony?

Co robić by nie dać się alergii?

Częstym ratunkiem są leki dostępne bez recepty w aptece. Na rynku są również środki na receptę. Dodatkowo, w nocy lub wczesnym porankiem warto wietrzyć sypialnie. W tych porach dnia poziom pyłków jest niski.

W chwili, gdy trzeba wyjść z domu, pomocne mogą okazać się również duże okulary przeciwsłoneczne, które ograniczają kontakt pyłków z okiem. Po powrocie do domu warto również przemyć wodą twarz i oczy. Amatorzy sportu powinni przebywać na dworze rano lub wieczorem.

Pomocny może okazać się również kalendarz pylenia roślin. Według niego w maju pyli dąb, zaczynają to robić również trawy, a na przełomie maja i czerwca pylić zaczyna również pokrzywa.

Przeczytaj również: Zielona i po pas, czy krótka i wysuszona – trawa na Żoliborzu powinna być koszona?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ