Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 12:15

Marcowy rozkład jazdy w Bielańskim Ośrodku Kultury. Materiał Partnera

W Bielańskim Ośrodku Kultury wraz z nowym miesiącem nadchodzą nowe wydarzenia. Czeka nas różnorodny repertuar imprez, w którym nie zabraknie muzyki folkowej, rozrywkowej, tej przełamanej satyrycznymi anegdotami, a także topowej i uwielbianej przez większość słuchaczy - klasyki. 

Poza muzycznymi wydarzeniami Bielański Ośrodek Kultury zapowiada również na dwa spektakle muzyczno-teatralne oraz opowiemy o kulturze australijskiej, ale w sposób nieco bardziej oryginalny - w którym dialogi zabarwione będą muzyka graną na żywo. Nie byle jaką, bo wzbogacającą najczęściej kultowe filmy nieme.

Koncert zespołu Vechi Acum „Sen Maricki”

„Sen Maricki” opowiada historię młodej dziewczyny wydawanej za mąż za mężczyznę, którego nie kocha, a którego wybrała jej rodzina. Tak oto poznajemy kobietę finezyjną - delikatną i czułą, później temperamentną i walczącą o swoje. Dynamika utworów powiązana jest z napięciem, które wraz z nowymi przeżyciami bohaterki narasta, odkrywając przed słuchaczami całą paletę przeżyć i doznań. W programie znajdują się tradycyjne pieśni z południa Polski, Ukrainy, Słowacji, Macedonii, Serbii oraz Rumunii wykonane w autorskich aranżacjach łączących elementy folkloru i jazzu.

Vechi Acum (czyt. weczi akum) to krakowska grupa muzyczna powstała końcem 2018 roku. Nazwa zespołu, która w języku rumuńskim oznacza „staro-nowe” nawiązuje do świeżego, niekonwencjonalnego wykonywania tradycyjnych, ludowych melodii. Grupę tworzą muzycy z różnych regionów Polski - od Ziemi Żywieckiej, przez Ziemię Podhalańską, Polski Spisz, Podkarpacie, po miasta takie jak Kraków czy Wrocław.

Wydarzenie odbędzie się 6 marca, w niedzielę o godzinie 18.00. Wstęp kosztuje 25 złotych. Bilety dostępne w przedsprzedaży od 22 lutego w kasie BOK i na eventim.pl.

Koncert zespołu Plateau „Cohen po polsku” oraz Sonia Bohosiewicz

Do tej pory zespół Plateau znany był z niezwykłych interpretacji utworów Marka Grechuty, a także autorskich kompozycji takich jak: przebojów "Niebezpiecznie piękny świt" czy "Nic nie pachnie jak Ty". Tym razem zespół Plateau zagra swoje wersje utworów legendarnego artysty Leonarda Cohena w nowych aranżacjach i tłumaczeniach. W czasie wydarzenia wystąpi wyjątkowa gościni, aktorka Sonia Bohosiewicz.

Mimo rzadkiej obecności zespołu w mediach, występy Plateau często są wyprzedane do ostatniego miejsca. Zespół bawi się muzyką, używając nie tylko gitar, ale także... piły do drewna, butelki czy cymbałek. I niezmiennie zaskakuje publiczność. Występowali zarówno na otwarciu Przystanku Woodstock (dla pół miliona osób!) jak i w Filharmonii Narodowej, Teatrze Roma, łódzkiej Atlas Arenie i legendarnej "Piwnicy Pod Baranami". Mają na koncie sześć płyt i współpracę z takimi artystami jak: Martyna Jakubowicz, Renata Przemyk, Wojciech Waglewski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Lech Janerka. 

Koncert odbędzie się 9 marca w środę o godz. 18.00. Bilety dostępne są w przedsprzedaży od 22 lutego w cenie 50 zł w kasie BOK i na eventim.pl. 

Spotkanie z Podróżnikiem - Andrzej Pasławski „Węgry”

„Pokażę hity Budapesztu, dwa najbardziej symboliczne dworce kolejowe – wschodni i zachodni, Górę Gelerta, mosty łączące Budę i Peszt, Parlament, największą halę targową. Ale będą i smaczki nie znane wszystkim – Kolej Zębata, Kolejka Dziecięca, widok na miasto z najwyższego punktu obserwacyjnego, największe w Europie lodowisko oraz miejsce totalnej dekadencji, gdzie opary zioła mieszają się z kolorowym zawrotem głowy, tysiącem gatunków procentowych płynów i oszałamiającego wystroju wnętrz” zapowiada podróżnik Andrzej Pasławski.

Ponadto goście mogą spodziewać się historii związanych ze słynnym Draculą, a także dowiedzą się dlaczego stolicę Węgier nazwano Budapeszt i jak mieszkańcy tego miasta określają najpiękniejszą kawiarnię świata.

Spotkanie z podróżnikiem odbędzie się w sobotę 12 marca o godz. 18.00. Wejściówki dostępne są w BOK i na evenea.pl.

13.03 (niedziela), godz. 12.30 dzieci od 3 lat

Spektakl dla dzieci „Zielony Kopciuszek” w wykonaniu Teatru Kultureska

„Zielony Kopciuszek” to interaktywny spektakl muzyczny dla dzieci, który dzięki licznym piosenkom, konkurencjom i animacjom przeniesie dzieci w świat baśni o Kopciuszku, jakiej dotąd nie znały.

Przedstawienie ma charakter bajki o tematyce ekologicznej – przypomina najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec przyrody, a także uczy jak o nią dbać. Utrwala i poszerza wiedzę na temat zasad segregacji odpadów i znaczenia właściwego gospodarowania odpadami.

Dzieci będą miały szanse utrwalić zasady segregacji, obowiązujące w danej gminie. Ponadto spektakl podkreśla, jak ważna jest ochrona powietrza oraz walka z niską emisją. Ukazuje negatywne skutki palenia śmieci w domowych paleniskach, ogrzewania domów węglem, a dużej ilości spalin samochodowych. Zachęca do walki z problemem zanieczyszczeń powietrza.

Spektakl, dzięki baśniowej atmosferze gwarantuje niezapomniane przeżycia teatralne i efektywną edukację ekologiczną. Przedstawienie adresowane jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-11 lat).

Przedstawienie urozmaici barwna scenografia i ręcznie robione kostiumy, a także wyjątkowe efekty świetlne. Przez całe 60 minut bawi widzów – zarówno tych najmłodszych, jak i ich rodziców. Ponadto treści ekologiczne podane tu są w bardzo przystępny i ciekawy sposób przez co gwarantują efektywną edukację ekologiczną. 

Przedstawienie odbędzie się 13 marca w niedzielę o godz. 12.30. Bilety w cenie 15 złotych dostępne są w przedsprzedaży od 1 marca w kasie BOK i na eventim.pl.

Marek Majewski zaprasza … wieczór satyryczny. Wystąpią Dorota Stalińska i Tomasz Kordeusz 

Dorota Stalińska to śpiewająca aktorka. Takie określenie dość mocno przyjęło się w polskiej rzeczywistości, ale jak sama z siebie żartuje, wcale nie jest piosenkarką, tylko aktorką.

Dlatego można jej wiele wybaczyć. Ale tak naprawdę nie ma co wybaczać. Jej piosenki to wspaniałe przedstawienia muzyczne, nierzadko sprowadzające się do mini spektakli.

Artystka jest laureatką GŁÓWNEJ NAGRODY na II Przeglądzie Piosenki Aktorsko-Literackiej we Wrocławiu, 1978 rok. Śpiewała piosenkę: "Przepraszam pana..." do tekstu Jarosława Abramowa - Newerlego. Była już po szkole aktorskiej, w której dziekan Andrzej Łapicki wysłał ją do... laryngologa. Nikomu nie mieściło się w głowie, że drobna blondynka śpiewa takim zachrypniętym głosem. Struny głosowe były zdrowe, a charakterystyczna barwa głosu dziś nieodłącznie kojarzy się z aktorką i jej wielkimi rolami. 

Tomasz Kordeusz – polski autor tekstów i wykonawca autorskich ballad, także kompozytor piosenek i muzyki ilustracyjnej dla potrzeb radia, telewizji, reklamy, itp. Autor haseł reklamowych, scenariuszy imprez artystycznych, kampanii reklamowych i PR. Członek Związku Polskich Autorów ZAKR, gdzie pełni funkcję Członka Zarządu oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, gdzie jest delegatem. Z wykształcenia mgr ekonomii (kierunek: polityka gospodarcza i strategia przedsiębiorstw).

Jego piosenki zdobywały nagrody na wielu festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Największy przebój pop - Mamy po 20 lat z muzyką Aleksandra Maliszewskiego w wykonaniu Haliny Benedyk - był piosenką roku 1987. W tej samej konfiguracji twórczej Kordeusz i Maliszewski stworzyli kilkadziesiąt piosenek wydanych na płytach i kasetach.

Koncert odbędzie się w środę 16 marca o godzinie 19.00. Bilety w cenie 40 zł dostępne są w przedsprzedaży w kasie BOK i na eventim.pl.

„Tu jest w środku człowiek” koncert Eweliny Marciniak  

Ewelina Marciniak to pieśniarka, autorka tekstów i kompozytorka z kręgu piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Jest też animatorem i menadżerką kultury. W czasie nadchodzącego koncertu zaprezentowane zostaną ulubione piosenki oraz kilka nowych utworów.

Artystka obecnie współpracuje i gra z Piotrem Lemańskim – świetnym muzykiem, aranżerem, producentem, realizatorem muzycznym… a przede wszystkim wyjątkowym człowiekiem.

Koncert odbędzie się 19 marca w sobotę o godzinie 18.00.

Spektakl muzyczny „Być jak Marlene”

To uniwersalna historia o marzeniach, miłości, samotności, opowiedziana świeżo brzmiącymi piosenkami Marleny Dietrich, do których nowe teksty napisał Jan Jakub Należyty.

O kreacji Ewy Lorskiej wielka Edith Piaf mogłaby powiedzieć to samo, co kiedyś o swojej przyjaciółce: „O jej olśniewającym talencie i wspaniałej urodzie nie powiem ani słowa. Jest wielką damą kina, niezastąpioną Marleną.” Marlena taka, jaka była naprawdę, nie pozbawiona emocji i uczuć, piękna i odważna. Wieczna.

Spektakl muzyczny ukazujący prawdziwe oblicze wielkiej ikony kina i estrady Marleny Dietrich w przełomowych momentach jej życia.

Na oczach widzów aktoreczka zmienia się w niezaprzeczalną gwiazdę. Tuż po odkryciu w Berlinie Josef von Sternberg sprowadza ją do Ameryki, by zmienić nieoszlifowany diament w najpiękniejszy brylant świata. Burzliwe życie, związki dusz, wspaniałe przyjaźnie, niespełnione miłości genialnych artystów stały się kanwą opowieści o niezwykłej kobiecie, która nie przynależała do klimatu swoich czasów, ale go tworzyła.

Występują: Ewa Lorska i Jarosław Witaszczyk

Scenariusz: Jarosław Witaszczyk

Konsultacja reżyserska: Marek Bartkowicz

Teksty piosenek: Jan Jakub Należyty

Aranżacje: Łukasz Dąbrowski

Oprawa audiowizualna: Karol Getler

Charakteryzacja: Karolina Kaja Krajewska

Kierownictwo Produkcji/Impresariat: Lidia Sadowska

Współpraca produkcyjna: Maciej Fryszer

Produkcja: Agencja Artystyczna VarsoviaArt

Spektakl odbędzie się w niedzielę 20 marca o godz. 18.00. Bilety w cenie 30 złotych dostępne są od 1 marca w kasie BOK i na eventim.pl.

Spektakl teatralny „Towarzyszki” w wykonaniu Joanny Jarzynki i Doroty Przybysz, reż. Adam Łoniewski

Spektakl traktuje o kobiecości w czasach PRL. Dwie kobiety połączone przez jednego mężczyznę opowiadające o trudach życia w Polsce Ludowej. Całość uświetniają piosenki Agnieszki Osieckiej oraz fragmenty z kronik filmowych, które dla starszej części publiczności często są wciąż żywym wspomnieniem, dla młodszej zaś mogą być namacalną podróżą w czasie za którą idzie nauka.

Zapowiadany spektakl to dramat powolnego odkrywania prawdy o sobie, swojej kobiecości i trudzie życia. Nieumiejące poradzić sobie z odrzuceniem, próbują rozliczyć się ze swoją przeszłością i uwolnić od niej...

Spektakl kierowany jest do osób powyżej 16 roku życia, bez górnej granicy wieku.

„Towarzyszki” będzie można zobaczyć 25 marca w piątek o godz. 18.00. Wejściówki dostępne są od 14.03 w BOK i na evenea.pl.

Muzyczne podróże – Australia. Spektakl multimedialny „Aborygeni, rdzenni Australijczycy” z muzyką na żywo Marek Tomalik & Kwartet Czerwie

Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu wywierają metafizyczny magnetyzm, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości. Jest w tym głęboko zakorzeniony transcendentalny obowiązek powrotu. W przeciwnym razie wewnętrzne ja usycha i umiera. Walkabout, duchowa podróż Aborygenów na pustyni jest odpowiednikiem pielgrzymki, rytuałem przejścia. Oto mityczna, pradawna kraina Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych ścieżek śpiewu, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności. Totemiczni Przodkowie nie stwarzali świata zaklęciami, ale poprzez swoje działania. Jednocześnie byli jego częścią. Aborygeni czują się integralną częścią natury, a nie jak większość białych – kimś lepszym od zwierzęcia, rośliny czy skały.

Opowieści zostaną zabarwione dźwiękami na żywo grupy Czerwie, najlepszej formacji wykonującej muzykę na żywo do filmów niemych w kraju.

Bilety w cenie 25 zł, dostępne będą w przedsprzedaż od 15 marca w kasie BOK i na eventim.pl. Wydarzenie zaplanowano na 26 marca, na sobotę, na godz. 18.00.

Pejzaże muzyki polskiej. Joanna Okoń (skrzypce) i Katarzyna Glensk (fortepian) wykonają utwory romantyczne z zapomnianej polskiej literatury muzycznej

Joanna Okoń - artystka wywodząca się z rodziny o wieloletnich tradycjach muzycznych. Na estradach koncertowych występowała od najmłodszych lat, grając z matką - pianistką Aliną Jasielską-Okoń. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2012r. zakończyła staż artystyczny w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Kunszt i wrażliwość muzyczną doskonaliła min. u słynnej skrzypaczki Mariny Jaszwili oraz podczas prowadzonego przez Filharmoników Wiedeńskich Międzynarodowego Kursu Orkiestrowego w Attergau (Austria). Wystąpiła dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Kob (Japonia). Współpracowała z tak słynnymi zespołami muzycznymi, jak: “Warszawscy Soliści Concerto Avenna” oraz Sinfonia Varsovia, z którą współpracuje jako skrzypaczka do chwili obecnej. W 2014 roku artystka wraz z pianistką Natalią Zubko i wiolonczelistką Anną Wróbel nagrała płytę z dziełami kameralnymi Henryka Melcera. W 2018 roku wraz z pianistką Katarzyną Glensk dokonała nagrania nieznanych dzieł muzyki polskiej wydanych na płycie "Polish Impressions". Ważne miejsce w życiu artystki zajmuje działalność pedagogiczna, jak również uczestnictwo w organizowanych przez Filharmonię Narodową koncertach dla dzieci i młodzieży. W październiku 2018 roku w ramach "Invitation Festival” wraz z pianistką Katarzyną Glensk wystąpiła w Carnegie Hall (Weill Recital Hall) w Nowym Jorku. 

Katarzyna Glensk - utalentowana polska pianistka, koncertuje jako solistka i kameralistka. W 2018 roku zadebiutowała wraz ze skrzypaczką Joanną Okoń w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Występowała w wielu krajach Europy oraz w Rosji. Współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie, regularne występuje z recitalami Chopinowskimi, zapraszana jest na festiwale muzyczne. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Sztukę pianistyczną doskonaliła jako stypendystka Trinity College of Music w Londynie.  W dorobku ma wiele nagród i wyróżnień. W duecie z wiolonczelistką Evvą Mizerską nagrała płytę z utworami Krzysztofa Meyera. Z okazji Roku Chopinowskiego pianistka nagrała płytę z utworami kompozytora.

Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, będąc nauczycielem dyplomowanym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.

Joanna Okoń (skrzypce) i Katarzyna Glensk (fortepian) wykonają utwory romantyczne z zapomnianej polskiej literatury muzycznej, a wśród nich:

Parafraza na skrzypce i fortepian Dumki Stanisława Moniuszki - Henryk Melcer

Quango- Taniec Fetyszów - Zofia Ossendowska
Romans - Piotr Maszyński
Valse Caprice- Wacław Niemczyk
Orientale - Adam Wieniawski
Humoreska - Grażyna Bacewicz
Jesień - Wanda Landowska
Mazur - Tymoteusz Adamowski
Melodia Hebrajska op 33 = Joseph Achron
Rapsodia na tematy mołdawskie op 47 nr 3 - Mieczysław Weinberg

Koncert odbędzie się 27 marca w niedzielę o godz. 18.00. Wejściówki dostępne będą od 14 marca na stronie www.bok-bielany.eu oraz na www.evenea.pl.  Koncert również online, transmisja na profilu Bielańskiego Ośrodka Kultury oraz na "Nasze Bielany" na Facebooku.

Warto śledzić stronę internetową BOK: https://bielanski.waw.pl/ oraz facebooka Bielańskiego Ośrodka Kultury. „To tam jesteśmy zawsze na bieżąco i czym prędzej śpieszymy do Was z nowymi informacjami! Do zobaczenia na wydarzeniach!” – zachęca załoga Bielańskiego Ośrodka Kultury.


Plateau-i-Bohosiewicz

Plateau-i-Bohosiewicz

Spotkanie-z-podoznikiem

Spotkanie-z-podoznikiem

Zielony-Kopciuszek

Zielony-Kopciuszek

Marek-Majewski-1

Marek-Majewski-1

Koncert-Eweliny-Marciniak

Koncert-Eweliny-Marciniak

Byc-jak-Marlene

Byc-jak-Marlene

Towarzyszki

Towarzyszki

Pejzaze-muzyki-polskej

Pejzaze-muzyki-polskej

Pejzaze-muzyki-polskej-1

Pejzaze-muzyki-polskej-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 18 km/h