Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 lutego 2024 23:22
Reklama

Zagłosuj i wybierz Żoliborzankę Roku 2021

Trwa głosowanie w plebiscycie, w którym wyłoniona zostanie Żoliborzanka Roku. Specjalnie powołana kapituła z ponad 30 kandydatek wyłoniła 5, które powalczą o tytuł Żoliborzanki Roku. O tym, która z pań ostatecznie zdobędzie wyróżnienie zdecydują czytelnicy Gazety Żoliborza biorąc udział w głosowaniu.

W tym artykule dowiesz się m.in. o:

  • kto i w jaki sposób wybrał 5 finalistek plebiscytu?
  • kim są uczestniczki ścisłego finału?
  • kogo do udziału w plebiscycie nominowali mieszkańcy?

Od środy, 8 grudnia do 19 grudnia mieszkańcy Żoliborza mogą brać udział w głosowaniu na Żoliborzankę Roku. Choć nominowanych było 30 pań to ostatecznie o tytuł powalczy 5 kandydatek. Głosować można za pośrednictwem formularza dostępnego w linku poniżej. Wyniki poznamy 21 grudnia.

Plebiscyt na Żoliborzankę 2021 Roku

O tym kto znalazł się w ścisłym finale zdecydowała kapituła, w której znaleźli się: Agnieszka Żądło (dziennikarka Newsweeka), Katarzyna Jaroszyńska (prezenterka i reporterka TVN Grupa Discovery), Olga Łasak (artystka kabaretowa), Justyna Glusman (dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie), Grzegorz Damięcki (aktor), Stanisław Trzciński (promotor muzyczny i aktywny na Żoliborzu społecznik), Konrad Smoczny (lokalny aktywista, radny dzielnicy Żoliborz z ramienia stowarzyszenia Miasto Jest Nasze) oraz Mateusz Durlik (lokalny aktywista, wydawca portalu gazetazoliborza.pl i bielany.info).

W jaki sposób kapituła wybrała finalistki?

Spośród 30 zgłoszonych przez mieszkańców kandydatek, każdy z członków kapituły miał rozdzielić punkty swoim 5 faworytkom według następującego klucza:

1 miejsce – 5 punktów

2 miejsce – 4 punkty

3 miejsce – 3 punkty

4 miejsce – 2 punkty

5 miejsce – 1 punkt

Do finału ostatecznie przeszło 5 kandydatek, które otrzymały łącznie od wszystkich przedstawicieli kapituły najwięcej punktów.

Na kogo oddać głos? Przeczytajcie i zdecydujcie!

Aleksandra Cieślak jest współzałożycielką Kolektywu Aurora i inicjatorką słynnych na całą Polskę działań w Szklanym Domu. Dzięki serdecznej współpracy z Sąsiadami (również tymi z sąsiednich ulic i dzielnic) i otwartości zaproszonych Artystek i Artystów oraz ogromnemu wsparciu Strajku Kobiet, udało jej się zrealizować w Szklanym Domu pokojowe protesty "Dziady na Mickiewicza" (Koncepcja: Aleksandra Cieślak, reż. Oskar Sadowski) "Manifestę" (koncepcja i reżyseria Zofia Krawiec i Oskar Sadowski), koncert 13 grudnia 2021 "Pokój na Mickiewicza", spektakl "Królowa Śniegu" (reż. Jolanta Sikorska i Kolektyw Aurora) i koncert "1-2-3 Pan Dymińska patrzy" we współpracy z Julią Umedą - Zasacką (Pandymińska) i Bartkiem Kozłowskim (Miasto Jest Nasze). Te wydarzenia pozwoliły jej doświadczyć prawdziwej solidarności (w tym tej sąsiedzkiej), za co jest ogromnie wdzięczna. Aktualnie Kolektyw Aurora kończy pracę nad materiałem na płytę pt. DOM. Razem z zaprzyjaźnionymi Artystkami i Artystami z Żoliborza tworzymy nieformalną grupę ŻArt, która nieregularnie gości w Havanie z wystawami i stoiskiem ze sztuką.

Przeczytaj również: Niesamowity performance na Żoliborzu. Kolejny dzień Strajku Kobiet

Danuta Kuroń wychowana na żoliborskim WSM działaczka społeczna, w drugiej połowie lat osiemdziesiątych uczestniczka opozycji demokratycznej, działaczka związkowa, organizatorka struktur podziemnej Solidarności. Po ‘89 roku organizowała "Żoliborskie SOS" i pracowała jako redaktorka w dziale terenowym Gazety Wyborczej. Prezeska Zarządu Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, członkini komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Żoliborzan, organizatorka żoliborskich rytuałów (Toast za wolność Rzeczpospolitej pod oknem Jacka Kuronia, Dziady żoliborskie), działaczka na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, aktywistka Strajku Kobiet i Grupy Granica. Od sierpnia tego roku zaangażowana w pomoc uchodźcom, walczy by prawa człowieka dotyczyły wszystkich ludzi, niezależnie od tego jaki mają kolor skóry i paszport.

Przeczytaj również: Danuta Kuroń: “Twórcy Żoliborza budowali swą dzielnicę tak, jak chcieli budować Polskę, czyli jako rzecz wspólną dla wszystkich ludzi ją zamieszkujących”

Dorota Łoboda od lat niestrudzenie walczy o dobrą edukację, a swoją działalność społeczną rozpoczęła jako przewodnicząca rady rodziców w Szkole Podstawowej nr 267. Jest radną z okręgu Żoliborz, Bielany i przewodniczącą Komisji Edukacji w Radzie m.st. Warszawy. Żoliborska oświata nie ma przed nią tajemnic. Zawsze pomaga rodzicom, którzy zwracają się do niej z problemami dotyczącymi szkoły czy przedszkola, dużo czasu poświęca także na kontakt z żoliborskimi uczennicami i uczniami. Zabiegała o jak najszybsze powołanie szkoły przy ulicy Anny German. W ostatnim czasie namawia szkoły do zakładania różowych skrzyneczek z bezpłatnymi artkułami higienicznymi dla dziewczyn. W czasie pandemii w ramach „Widzialnej ręki” jako wolontariuszka woziła codziennie obiady potrzebującym osobom i współorganizowała zbiórkę świątecznych prezentów dla dzieci. Angażuje się w ochronę parku Sady Żoliborskie, pomaga czeczeńskim i afgańskim rodzinom uchodźczym. W ramach Strajku Kobiet, aktywnie wspiera walkę o prawa kobiet. Jest niezawodną sojuszniczką osób LGBT+, patronowała Dyplomom Równości dla szkół przyjaznych tym osobom. Jako radna nikomu nie odmawia pomocy.

Przeczytaj również: Dorota Łoboda: “Czas seksistowskich żartów i niewybrednych komentarzy dawno minął”

Barbara Szydelska, artysta plastyk, scenograf, propagatorka sztuki dziecięcej, organizatorka warsztatów i wystaw, inicjatorka życia kulturalnego na Żoliborzu. Założycielka Fundacji Dziecko i Sztuka, inicjatorka Muzeum Sztuki Dziecka w Warszawie. Od lat 60-tych XX wieku zaangażowana w prowadzenie pracowni plastycznej na Żoliborzu oraz edukację plastyczną kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży Żoliborzan. Od wielu lat wpiera rozwój sztuki, spod jej "pędzla" wyszło wielu artystów.

Przeczytaj również: Muzeum Sztuki Dziecka

Jolanta Zjawińska to czerwony płomień Żoliborza. Lokalna działaczka i aktywistka, z sukcesami działająca w wielu lokalnych stowarzyszeniach – Stowarzyszeniu Żoliborzan, Marii Kazimiery i Towarzystwie Przyjaciół Warszawy, Oddział Żoliborz-Bielany. Skuteczna radna dzielnicy Żoliborz, wiele jej interpelacji doczekało się realizacji. Jedna z inicjatorek remontu ul. Śmiałej, współodpowiedzialna za powstanie Żoliborskiego Domu Kultury. Zawsze gotowa do służby mieszkańcom. Niesienie pomocy było również częścią jej misji zawodowej jako nauczycielki i pedagożki. Jeśli potrzebne są podpisy pod ważnym projektem obywatelskim Jola pierwsza rozpoczyna ich zbieranie. Jeździ na rowerze o każdej porze roku, zaraża pozytywną energią i chęcią do działania na rzecz naszej dzielnicy. Lubi ludzi – uwielbia rozmawiać z żoliborskimi przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi i nieznajomymi, którzy dzielą się z nią swoimi kłopotami, zwracają się o pomoc. Lubi także wspólnotowe świętowanie sukcesów, organizuje żoliborskie toasty w parku Żeromskiego – za wolność, za nowy dom kultury.

Przeczytaj również: Wzorowa sąsiadka

Kogo nominowali mieszkańcy?

W pierwszy etap plebiscytu zaangażowani byli mieszkańcy i czytelnicy Gazety Żoliborza. To właśnie oni zgłaszali kandydatki do Żoliborzanki Roku 2021 spośród, których kapituła wyłoniła 5 finalistek. Łącznie zgłoszono ponad 30 kobiet związanych z Żoliborzem. Zgłoszone kandydatki musiały spełniać co najmniej jedno kryterium z poniżej przedstawionych:

- działa na rzecz ochrony środowiska w dzielnicy
- działa charytatywnie na rzecz mieszkańców dzielnicy
- prowadzi działania edukacyjne dla mieszkańców dzielnicy
- działalność kandydatki wpływa na większą rozpoznawalność dzielnicy
- działa na rzecz sportu lub kultury

Wśród kandydatek, które zgłosili sami mieszkańcy poza 5 finalistkami znalazła się m.in.:

- Katarzyna Nowak – Uzasanienie: „Kasia to osoba, która pozyskała 10 000 zł grantu na cykl edukacyjny w sadach Żoliborskich, jest członkinią zarządu Stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości, jest członkinią żolibiorskiergo oddziału wielkiej orkiestry świątecznej pomocy.”

- Marta Płochocka-Stolarska – Uzasadnienie: „Kandydatka od urodzenia, czyli od 39 lat mieszka na pięknym Żoliborzu. Pani Marta jest nauczycielem. Pracuje w przedszkolu żoliborskim jak i szkole specjalnej przy ulicy Czarneckiego. Takich nauczycieli z pasją trzeba doceniać. Takich nauczycieli trzeba promować. Wychodzi poza ramy swojego zawodu. Zaprasza seniorów do współpracy, uczy dzieci pokory, empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. Kobieta, która ma więcej siły niż skoczek narciarski wybijając się w górę. W tym roku za swoje osiągnięcia docenił Panią Martę również Burmistrz Żoliborza. Dzięki Pani Marcin praca w pandemii nie utrudniła życia, a ni pracownikom a tym bardziej ucznia. Doceniajmy osoby, które dają z siebie wszystko. Doceniajmy takich nauczycieli edukacji najmłodszych. Nie zawsze pracą w przedszkolu można się pokazać. To malutkie dzieci. Ale Pani Marta pokazuje jak ważna jest ta dziedzina. I jak ważna jest edukacja dzieci od lat najmłodszych.”

- Maria Janiak – Uzasadnienie: „Maria Janiak z Owocowych Sadów Żoliborskich za pracę na rzecz Sadów, lokalnej edukacji ekologicznej i pozyskane fundusze dla Parku z BO.”

- Ktarzyna Zielińska – Uzasadnienie: „Widzialna ręka - Warszawa Żoliborz za organizację różnorodnej pomocy (ubraniowej, żywnościowej, psychologicznej) dla naszych starszych Sąsiadów w trudnym czasie pandemii.”

- Marianna Zjawińska – Uzasadnienie: „Właścicielka najbardziej kultowej i rozwijającej kulturę wśród mieszkańców prochowni Żoliborz. Wspiera rozwój Zielenie. Swoimi działaniami biznesowymi spowodowała stworzenia jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Żoliborzu.”

- Olga Wolniak – Uzasadnienie: „Panią Olgę Wolniak znam od moich najmłodszych lat, czyli już ponad 30! Jest wybitną malarką, osobą niezwykle życzliwą i bardzo aktywną artystycznie. Prezentowała swoje malarstwo na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Prace artystki znajdują się w zbiorach między innymi Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Zachęta w Warszawie, w kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, w Kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, w Muzeum Ilany Goor w Jaffie, a także w zbiorach prywatnych. Jest mieszkanką Żoliborza, tu też mieści się jej pracownia, w bezpośrednim sąsiedztwie Cytadeli. Od 2012 roku uczestniczy w życiu artystycznym Żoliborza w ramach Święta Żoliborza i Żolifestu. Od 2013 roku jest zaangażowana w projekt sztuki w przestrzeni publicznej „Żoliborz Artystyczny". Była kuratorem odpowiedzialnym za stronę wizualną i artystyczną tego osiedla. Za rozwiązania urbanistyczne i artystyczne w zakresie sztuki w przestrzeni publicznej osiedle „Żoliborz Artystyczny” zdobyło w 2018 roku Nagrodę Brukalskich. Współpracowała także przy projektach sztuki w przestrzeni publicznej Osiedla Żoliborz Artystyczny 2, projektując między innymi mural W. Lutosławskiego i mural J. Nalberczaka oraz grafiki poświęcone temu aktorowi. Jest autorką żoliborskich murali, między innymi „Lekarstwo na Miłość” (w ramach akcji „ŻOLIGARAŻ - MIASTO KRZEPI! Akcja malowania murali na żoliborskich garażach”), a także postaci Hilarego Krzysztofiaka i Zygmunta Hübnera na Żoliborzu Artystycznym. Razem z mężem, Tomaszem Dominikiem, powołali do życia projekt „Przyśnił mi się dom”: „Zaprosiliśmy do pomocy dzieci. Załatwiliśmy pozwolenie na pomalowanie płotów. Pomysł spodobał się również deweloperom budującym tam bloki i to z ich funduszy dzieci dostały farby, pędzle i inne narzędzia malarskie. Podsunęliśmy dobry pomysł, aby mieszkańcy mogli zrealizować swoje fantazje. Powstał barwny, uroczy obraz Żoliborza widziany oczami najmłodszych mieszkańców.” Pani Olga Wolniak aktywnie angażuje się w życie naszej dzielnicy (wielokrotnie podsyłała mi informacje o akcjach społecznych i artystycznych, mających miejsce na terenie Żoliborza).”

- Mariola Pietroń-Ratyńska – Uzasadnienie: „nauczycielka, wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 267 na Żoliborzu, malarka, arteterapeuta, psycholog, coach, przyjaciel dzieci, rodziców i nauczycieli. Sztuka to jej wielka pasja i źródło energii do życia. Malarstwo w sposób szczególny zamieszkało w sercu artystki i jak mówi "nie umiałaby już bez niego żyć…". Widzi i myśli kolorami. Mariola Pietroń-Ratyńska prowadzi warsztaty malarskie, gdzie pomaga uwalniać potencjał twórczy i cieszyć się radością z kreacji. Wykorzystuje również narzędzia sztuki w pracy terapeutycznej i rozwoju osobistym. "Bezkresne przestrzenie duszy" (fragment recenzji napisanej przez dr Magdalenę Mosakowską –Sobocińską, absolwentkę ASP i członkinię ZPAP). Patrząc na płótna o niemałych rozmiarach czujemy silny związek kobiety z naturą jako jedność z jej wszystkimi porami roku, fazami księżyca, odcieniami nastroju.”

- Anna Axer-Fijałkowska – Uzasadnienie: „Ania jest współzałożycielką miejsca, przystani o nazwie "Dzikość serca", prowadzi tam sklep z używaną odzieżą i akcje charytatywne (kosz społecznościowy) gdzie każdy za darmo może znaleźć dla siebie odzienie. Jest odważna i dzielna promując tolerancję wśród ludzi, którzy są karmieni propagandą...podziwiam jej upór, siłę i oddanie ideałom które głosi słowem i czynem - Równość, Miłość i Tolerancja.”

- Karolina Trusiewicz – Uzasadnienie: „Moja kandydatka mieszka na Żoliborzu od 2007 roku. Jest mocno związana ze swoją dzielnicą. Tu prowadzi dwa z czterech prywatnych gabinetów stomatologicznych które założyła z myślą o mieszkańcach Żoliborza. Jest dyplomowym w Barcelonie lekarzem stomatologii, chirurgiem i magistrem ortodoncji i ortopedii dentystycznej. Prowadzi charytatywną edukację dzieci i młodzieży w żoliborskich szkołach i przedszkolach z zakresu poszerzania świadomości na temat profilaktyki stomatologicznej. Jest mamą dwójki chłopców i kochającą żoną, ma doskonałe podejście do małych pacjentów, którym pomaga oswoić się z fotelem stomatologicznym i przełamać strach. Jest lubianym szefem, podróżniczką i osobą pełną energii. Wspiera polskich mistrzów sportu, którzy są również jej pacjentami, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Dzięki aktywności biznesowej Karoliny dzielnica zyskała lepszy dostęp do profesjonalnej opieki medycznej, nowe miejsca pracy i atrakcyjność miejsca zamieszkania. Sama kocha Żoliborz tu czuje się jak u siebie i nadal planuje wspierać rozwój dzielnicy.”

- Monika Walecka – Uzasadnienie: „Cała w Mące to najlepsza piekarnia na Żoliborzu i jedna z najlepszych w Warszawie. Monika prowadzi damski biznes świetnie radząc sobie w dobie pandemii, inspiruje, uczy, tuczy.”

- Anna Kotowska – Uzasadnienie: „Inicjatorka Akcji Ocalmy Marymont, która uczula mieszkańców na potrzebę zachowania zabytków stadionu RKS Marymont, mobilizuje do wspólnego dialogu i domagania się u władz miasta o restaurację terenu rekreacji w sposób nowoczesny, zrównoważony i transparentny. Inicjatorka Olimpiady Marymonckiej. Rzeczniczka spraw związanych ze stadionem Marymontu w mediach.”

- Zuza Marchocka – Uzasadnienie: „Założycielka Ósmej Kolonii, chluby Żoliborza. Dbająca o środowisko i pełne i zdrowe brzuchy Żoliborzan - tych, których stać na pyszności z jej knajpki ale również tych, którzy potrzebują wsparcia. Dzięki takim miejscom jak Ósma Kolonia Żoliborz kojarzy się z przyjemnym spędzaniem czasu wśród znajomych, życiem wege, zdrowo, lokalnie.”

- Ada Wieczorkowska – Uzasadnienie: „To kobieta, którą znamy z wielu zdjęć strajków na rzecz praw kobiet, praw mniejszości, praw ludzi i zwierząt. W ostatnim roku starała się o publikację wystawy ze zdjęciami ze strajku kobiet na ul. Mickiewicza. Niestety Urząd Dzielnicy uniemożliwił realizację tego projektu. Silna, ale niezwykle cicha na co dzień kobieta-protest, która zasługuje na wyróżnienie.”

- Julia Umeda – Zasacka – Uzasadnienie: „Kandydatka jest pomysłodawczynią przestrzeni kulturalnej noszącej nazwę - Pan Dymińska. To miejsce, będące coraz ważniejszym punktem na mapie kulturalnej Żoliborza, jest przestrzenią dla muzyków, artystów audiowizualnych, malarzy i grafików a także spotkań o charakterze społecznym i kulturalnym. Pani Julii należą się ogromne wyrazy szacunku za determinację i trud, który wkłada w działalność Pan Dymińskiej. Nagroda się jej należy po stokroć!”

- Oliwia Toborek - Uzasadnienie: "Wychowanka Warszawskiej Szkoły Boksu z Marymontu, zdobyła medal Młodzieżowych Mistrzostw Świata i wiele innych trofeów w dziedzinie kobiecego boksu."

- Zuzanna Bączyk - Uzasadnienie: "Łuczniczka, Wicemistrzyni Polski Juniorek 2021, Mistrzyni Polski Juniorek 2020(indywidualnie, drużynowo), Wicemistrzyni OOM 2019, mieszkanka Żoliborza, łucznictwo trenuje na Żoliborzu w Stowarzyszeniu Łucznicy Marymont"

- Anna Hernik - "Nazywana "matką wszystkich skejtów" od lat działa na rzecz skateparku na Potockiej 1. Ostatnio jej duża praca związana z udziałem w konsultacjach społecznych, pozwoliła przewalczyć wiele postulatów jego obecnego i przyszłego działania oraz przyszłej lokalizacji. Działa w imieniu nastolatków, którzy nie zawsze mogą zabierać głos, lub nie są poważnie traktowani. Jest otwarta i szczera, z łatwością nawiązuje kontakt z całą społecznością."

- Malwina Konopacka - Uzadadnienie: "Jedna z najbardziej rozpoznawalnych projektantek designu, zasłynęła z serii porcelany. Mieszkanka Żoliborza."

- Joanna Witek-Lipka - Uzasadnienie: "Managerka Warsaw Gallery Weekend, mieszkanka Żoliborza"

- Joanna Olszewska - Uzasadnienie: "Pani Joanna tworzy samodzielnie zakład rzemieślniczy przy ul.Bitwy pod Rokitną. Jest już ostatnią przedstawicielką tego zawodu rzemieślniczego na Żoliborzu. Może mało osób ją zna, ale zgłaszam ją właśnie w celu pokazania Żoliborskich Rzemieślników. Jest osobą niezwykle ciepłą, a zakład prowadzi nieprzerwanie od lat."

- Jadwiga Kur - Uzasadnienie: "Pracownia krawiecka "Złota Nitka" ul.Sady Żoliborskie 3 lok.U2 prowadzona jest przez niezwykle oddaną osobę która dzięki nagłośnieniu sprzedaży maseczek bawełnianych wpadła na pomysł szycia dodatkowych dla szpitali, jej drogą poszły później kolejne pracownie. To niezwykła historia jeśli wziąć pod uwagę jak ciężki los spotkał rzemieślników w czasie pandemii. Pani nie tylko przezwyciężyła lęk ale także charytatywnie włączyła się w akcję pomocową."


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: 9°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 9 km/h