Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 22:48

Oświata w Warszawie z deficytem. Rodzice dostaną po kieszeni

Krócej działające przedszkola i świetlice, brak dopłat na wyjścia do kin i teatrów oraz droższy udział w akcji „Zima w mieście", bo jak informuje ratusz w nadchodzącym roku na edukację zabraknie 248 mln złotych.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • jakie są skutki cięć w obszarze edukcaji?
  • czym są spowodowane?
  • ile będzie kosztować w przyszłym roku akcja "Zima w Mieście"

Cięcia w edukacji urzędnicy tłumaczą „Polskim Ładem”, wskutek którego Warszawa ma stracić ponad 1 mld złotych.

„Pierwsze skutki »Polskiego Ładu« spowodują, że w 2022 roku wzrosną opłaty dla uczestników miejskiej akcji »Zima w Mieście«. W przyszłym roku rodzice warszawskich uczniów zapłacą 50 zł dziennie za opiekę i wyżywienie” – informuje dział prasowy stołecznego ratusza. Dla porównania rodzice za uczestnictwo swoich dzieci płacili 20 złotych. Na tę kwotę składało się wyżywienie dziecka w postaci trzech posiłków oraz koszt opieki nad uczniem.

Przeczytaj również: Odpływ uczniów z religii nie tylko w szkołach średnich, ale też w podstawówkach

Droższy udział w akcji "Zima w Mieście"

Akcja „Zima w Mieście”, jak i jej wakacyjna odsłona do tej pory zapewniała szereg zajęć i atrakcji w obszarze kultury, turystyki, edukacji i sportu. Samorząd w ten sposób dobrowolnie daje możliwość opieki nad dziećmi, w chwili, gdy rodzice w okresie ferii zimowych lub wakacji mają z tym problem.

Mimo poważnych problemów finansowych Warszawa zdecydowała jednak, aby w 2022 roku kontynuować akcję „Zima w Mieście”. Jak informują urzędnicy dotychczas miasto przeznaczało na „Zimę w Mieście” ponad 10 mln zł rocznie z czego same koszty za opieki nad uczniem to 88 zł za dzień.

W przyszłym roku za udział dziecka w akcji „Zima w Mieście” rodzice zapłacą 35 złotych za opiekę i 15 złotych za wyżywienie dziecka. Stawki te mają obowiązywać do czasu aż ustabilizuje się sytuacja finansowa miasta.

Przeczytaj również: Rodzice uczniów z Żoliborza sprzeciwiają się zmianom w oświacie. “Zależy nam na tym, by szkoła była miejscem uczącym wrażliwości”

Z kolei podniesienie stawki za wyżywienie urzędnicy tłumaczą galopującą inflacją. Ajenci, którzy obsługują akcję nie są w stanie dostarczyć dzieciom odpowiednio zbilansowanego i wartościowego wyżywienia za dotychczasowe stawki.

Dzieci i młodzież z rodzin w najtrudniejszej sytuacji materialnej będą zwolnione z opłat za udział w akcji „Zima w Mieście”.

Nie będzie wyjść do kin i teatrów, a dłużej pracujące przedszkola i świetlice będą zamykane wcześniej

Budżet Warszawy na edukację z roku na rok rośnie. Na edukację miasto przeznacza najwięcej pieniędzy. W tym roku wydatki w tym obszarze przekroczą 5 mld złotych. Rządowa subwencja oświatowa to w tym roku ponad 2,4 mld złotych nie wystarcza nawet na płace i pochodne dla pracowników oświaty.

Jak informuje ratusz cięcia dotkną również program „Warszawa w Klasie. Klasa z Warszawą”, czyli dofinansowanie dla szkół na zakup dla uczniów biletów do kin, teatrów i innych instytucji. Od przyszłego roku zostanie on zawieszony, a przedszkola i świetlice, które zazwyczaj były otwarte dłużej, bo do 17:30 czy 18:00, po zmianach będą czynne do godziny 17:00.

Przeczytaj również: Szkoła z Żoliborza w czołówce rankingu placówek przyjaznych uczniom LGBTQ+


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 24°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 27 km/h