Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 23:23
Reklama

Stawy Brustmana. Zielone dziedzictwo Bielan - Felieton

Stawy Brustmana znajdują się na Bielanach, a konkretnie na Wawrzyszewie. To jedno z tych miejsc w Warszawie, które siąpi cudownym oddechem przeszłości i jest przykładem tego, jak organizowano przestrzeń do życia w słusznie minionej epoce.

W tym arykule przeczytasz m.in o:

  • o historii Stawów Brustmana i okolic?
  • o tym kim był Brustaman?

Wiele złego można powiedzieć o PRL-u, ale osiedla planowali genialnie! Ludzie potrafili otoczyć się naturą, a nie za wszelką cenę ją stłumić. Stawy są dwa – to relikwie potoku Bielańskiego, oba są z nim połączone za pomocą podziemnych kolektorów. Te ukryte wśród (dużych) bloków krajobrazy pozornie gryzą się ze soba. Jest tu również plac zabaw, co szalenie podniosło atrakcyjność tego miejsca. Konstrukcje zachwycają dzieci.

Przeczytaj również: [Felieton] Park Fosa, czyli zielony i dziki zakątek Żoliborza z miejscem na sztukę

Jeśli macie dzieci, to już Was pewnie przekonałam do odwiedzin. W końcu z Żoliborza to tylko parę stacji metra lub kwadrans na rowerze.

Opowiem Wam o Stawach, bo historia jest ciekawa, a takie miejsca mają fascynujący kontekst. Stawy Brustmana powstały w 1820 roku, po przejęciu tego terenu przez Instytut Agronomiczny na Marymoncie. Wcześniej okolica była dość podmokła i stanowiła część terenów należących do dworu hrabiego Podoskiego i folwarku założonego w 1777 roku. Otoczony był fosą i parkiem, znajdowały się tu stawy rybne i kanały. Hrabia dwór wynajmował warszawiakom jako letnisko. Jak można mniemać obszar współczesnych Stawów Brustmana od dawna był silnie nawodnionym terenem. Niegdyś znajdowały się tu liczne drobne zbiorniki wodne oraz przepływał wspomniany Potok Bielański (dopływ Rudawki, przewijającej się przez historię Żoliborza), w oparciu właśnie o nie założono osadę Wawrzyszew. W przeszłości istniał również trzeci zbiornik wodny wchodzący w skład kompleksu. Jednak został on zasypany, a na jego miejscu wubudowano szkołę.

Mam tu ciekawostkę - według niektórych źródeł, w okresie PRL, w pawilonie pomiędzy stawami, który mieści dyrekcję osiedla, rzekomo miały znajdować się urządzenia zagłuszające nadajniki Radia Wolna Europa.

Przeczytaj również: Muzeum Katyńskie – wyjątkowe miejsce pamięci na Żoliborzu. Felieton Podróżującej rodziny

Kim był Brustman, od nazwiska którego pochodzą stawy?

Prawdopodobnie pełnomocnikiem rosyjskiego generała, który po powstaniu styczniowym konfiskował należącą do Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa ziemię na Wawrzyszewie. Dopóki nie znajdzie się dokument z epoki potwierdzający tę teorię, trzeba uznawać ją za legendę.

Fajnie jest spacerować między stawami. W sezonie letnim odbywa się tu wiele inicjatyw mieszkańców. Są koncerty, warsztaty i spotkania.

Zielony plac zabaw ma bardzo przemyślane konstrukcje. Są ogromne rury zjeżdżalnie, tyrolka, wiele elementów wspinaczkowych. Są zabawki interaktywne i przeróżne huśtawki – od klasycznych, przez kubełkowe i zupełnie odjechane. Bawcie się dobrze!

Przeczytaj również: [Felieton] Piękny brzeg w dzikiej odsłonie. Czyli gdzie na Żoliborzu można obcować z naturą


1-3
1-3

2-4
2-4

4-2
4-2

6-2
6-2

11-1
11-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h