Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 23:16
Reklama

Ostatnia szansa na zagłosowanie w budżecie obywatelskim. Na Żoliborzu do rozdysponowania jest 1,9 mln zł

Łącznie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie do wydania są 94 mln zł. Mieszkańcy stolicy mogą zagłosować na 1,4 tys. projektów. Na Żoliborzu jest ich 32, a wśród nich sporo dotyczących zieleni i infrastruktury drogowej i różnego rodzaju zajęć.

Głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego w Warszawie trwa od 15 do 30 czerwca. Według podanej we wtorek przez stołeczny ratusz informacji, najbardziej zmotywowani do głosowania są mieszkańcy Woli, gdzie swój głos oddało 45 osób na 1 tys. mieszkańców. Najgorzej sytuacja wygląda w Śródmieściu – tu zagłosowało jedynie 21 osób na 1 tys. mieszkańców. Żoliborz plasuje się w połowie stawki – głos oddało 32 mieszkańców na 1 tys.

W przypadku poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego Żoliborz był dzielnicą, w której oddano najwięcej głosów na 1 tys. mieszkańców. Zaraz za Żoliborzem znalazła się Białołęka, Wilanów, i Rembertów z wynikami. Niezbyt wysokim zaangażowaniem wykazali się mieszkańcy Śródmieścia, Targówka i Pragi Północ.

W 8 już edycji budżetu obywatelskiego do głosowania dopuszczono 32 projekty. Łącznie do wydania na dzielnicowe projekty jest niemal 1,9 mln zł. Tradycyjnie już lwia część złożonych projektów dzielnicowych dotyczy zieleni. Jeśli mieszkańcy zdecydują, żeby to one zostały zrealizowane bardziej zielona może stać się ulica Popiełuszki, gdzie zbędny beton zastąpi zieleń, czy ulica Rydygiera, która ma szanse zyskać na zapomnianym odcinku nieco więcej krzewów. Bardziej zielone oblicze może zyskać teren węzła drogowego w okolicy Spójni, który ze wszystkich stron otaczają ulice Zygmunta Krasińskiego i Wybrzeże Gdańskie, a także ulica Potocka. Wbrew pozorom wcale nie są to najdroższe projekty.

Przeczytaj również: „Jaśniej na Broniewskiego.” Czy to początek zmian w niezagospodarowanym pasie rezerwy na Zatrasiu?

Nie tylko zieleń

Te z kolei dotyczą infrastruktury. Najdroższy z całej puli projekt „Jaśniej na Broniewskiego” przewiduje zainstalowanie latarni w pasie rezerwy ulicy Broniewskiego. Drugim pod względem ceny jest tańszy o 1 tys. zł projekt zakładający remont boisk szkolnych Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych przy ul. gen. Zajączka 7.

Nie brakuje również różnego rodzaju zajęć i warsztatów, takich jak zajęcia stolarskie, trening słuchowy metodą Tomatisa, spacery przyrodnicze dla dzieci i dorosłych oraz kurs obsługi komputera dla seniorów.

Do głosowania dopuszczono projekt, o którym było już głośno w mediach. Dotyczy stworzenia galerii ulicznej na ulicy Mickiewicza, w miejscu jesiennych protestów, które odbywały się na Żoliborzu w związku z zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego. Treść, która znajdzie się na planszach będzie odnosiła się właśnie do wydarzeń z listopada ubiegłego roku.

Można głosować również na projekty ogólnomiejskie

Mieszkańcy stolicy będą głosować również na projekty ogólnomiejskie, których łącznie jest 129. Te, które w jakimś stopniu dotyczą Żoliborza to m.in. wybudowanie wiat przystankowych czy remont nowych chodników. W tej kategorii dość popularne są również projekty miękkie takie jak, spływy kajakowe zaczynające się od wawerskiego brzegu Wisły, a kończące się na żoliborskiej plaży, warszawskie biegi na orientacje będące cyklem 18 zawodów, a także projekt zapewniający dzieciom bezpłatny dostęp do porad psychologów i terapeutów. Projekt ogólnomiejski złożyła również Maria Janiak wraz z sąsiedzką inicjatywą Owocowe Sady Żoliborskie. Przewiduje on pielęgnację drzew owocowych na terenie Bielan, Bemowa, Żoliborza, Mokotowa, Ochoty, Woli, Śródmieścia i Ursynowa.

Przeczytaj również: “Chcemy walczyć ze zmianami klimatu na poziomie lokalnym”. Ma w tym pomóc budżet obywatelski na Żoliborzu

Wyniki 15 lipca

Należy wejść na stronę budżetu obywatelskiego, gdzie będzie widoczny przycisk rozpocznij głosowanie. Następnie należy podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany link do głosowania. Link będzie aktywny do 30 czerwca. Po otworzeniu przesłanego linku klikamy w przycisk wybierz projekty, a następnie dzielnicę. Wówczas otworzy się widok na kartę do głosowania na projekty dzielnicowe. Każdy może oddać łącznie 15 głosów. Gdy już wybrano projekty dzielnicowe i zatwierdzono głosy, otworzy się okno, z którego będzie można przejść do głosowania na projekty ogólnomiejskie. Po zagłosowaniu niezbędne jest uzupełnienie swoich danych osobowych. Przed wysłaniem warto sprawdzić poprawność zgłoszenia.

– Budżet obywatelski naprawdę zmienia Warszawę. Od 2015 r. zrealizowaliśmy ponad 3,5 tys. pomysłów zgłoszonych i wybranych warszawiaków. Angażujmy się, głosujmy i decydujmy, co powstanie w naszym mieście, na sąsiedniej ulicy lub w części dzielnicy, która jest nam szczególnie bliska – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Wyniki głosowania i lista zwycięskich pomysłów zostaną ogłoszone 15 lipca. Warszawa zrealizuje je w 2022 roku.

Przeczytaj również: „Dama z wiertarką” zaprasza na warsztaty stolarskie. To jeden z projektów, na który można zagłosować w ramach budżetu obywatelskiego

fot. ZZW


205686625_1938818802931899_4001609308142436531_n
205686625_1938818802931899_4001609308142436531_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h