Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 22:57
Reklama

Niemal 2 mln zł i pomysły jak wydać je na Żoliborzu

Więcej zieleni, nowe boiska i różnego zajęcia. Jakie projekty zostaną zrealizowane? O tym zdecydują mieszkańcy oddając swoje głosy w ramach budżetu obywatelskiego.

W 8. edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców Warszawy są ponad 93 mln zł. Głosowanie na projekty będzie trwało od 15 do 30 czerwca. Lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 15 lipca. Będą one realizowane w 2022 roku.

Na co można głosować?

W tym roku pozytywnie oceniono łącznie 30 projektów to niewiele ponad połowa zgłoszonych projektów do najnowszej edycji. Znaczna część projektów dopuszczonych do głosowania dotyczy zieleni. Więcej może pojawić się jej przy ulicy Popiełuszki, Potockiej, Rydygiera, przy żoliborskich szkołach i pętli autobusowej na Marymoncie.

Bardziej zielone oblicze może zyskać teren węzła drogowego w okolicy Spójni, który ze wszystkich stron otaczają ulice Zygmunta Krasińskiego i Wybrzeże Gdańskie. Wiele pomysłów dotyczy również zakładania łąk kwietnych. Jeden z projektów przewiduje zasadzenie żywopłotu wokół żoliborskich szkół i przedszkoli.

Nie brakuje również różnego rodzaju zajęć i warsztatów, takich jak zajęcia stolarskie, trening słuchowy metodą Tomatisa, spacery przyrodnicze dla dzieci i dorosłych oraz kurs obsługi komputera dla seniorów.

Do głosowania dopuszczono projekt, o którym było już głośno w mediach. Dotyczy stworzenia galerii ulicznej na ulicy Mickiewicza, w miejscu jesiennych protestów, które odbywały się na Żoliborzu w związku z zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego. Treść, która znajdzie się na planszach będzie odnosiła się właśnie do wydarzeń z listopada ubiegłego roku.

Ponadto jest szansa, że uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych przy ul. gen. Zajączka 7 zyskają nowe boisko, które, jeżeli zostanie wyremontowane w ramach budżetu obywatelskiego, będzie ogólnodostępne.

Głosując na poszczególne projekty będzie można również wpłynąć na bezpieczeństwo w poszczególnych częściach dzielnicy m.in. na ulicy Broniewskiego czy na Zatrasiu, poprzez modernizację oświetlenia ulicznego.

Przeczytaj również: Budżet Obywatelski. Niemal połowa projektów na Żoliborzu odrzucona

Wiaty przystankowe i remont chodników w ramach projektów ogólnomiejskich

Kwota przeznaczona na realizację projektów w ramach VIII edycji budżetu obywatelskiego na Żoliborzu wynosi prawie 1,9 mln złotych. Oznacza to, że zrealizowanych będzie tyle zadań, ile zmieści się w kwocie na daną dzielnicę. Wygrywają projekty, które zdobyły najwięcej głosów.

Łącznie do głosowania dopuszczono 1429 propozycji. Każdy mieszkaniec Warszawy może od dziś oddać głos na wybrany przez siebie projekt, który w jego ocenie powinien zostać zrealizowany w 2022 roku. Udział w głosowaniu może wziąć każdy warszawiak – nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy mieszkać w stolicy.

Mieszkańcy stolicy będą głosować również na projekty ogólnomiejskie, których łącznie jest 129. Jedynie 9 z nich, w przypadku, gdy zostaną wybrane, zostanie zrealizowanych na Żoliborzu. To m.in. wybudowanie wiat przystankowych czy remont nowych chodników. W tej kategorii dość popularne są również projekty miękkie takie jak, spływy kajakowe zaczynające się od wawerskiego brzegu Wisły, a kończące się na żoliborskiej plaży, warszawskie biegi na orientacje będące cyklem 18 zawodów, a także projekt zapewniający dzieciom bezpłatny dostęp do porad psychologów i terapeutów.

Przeczytaj również: Piesi tuż obok ruchliwej jezdni. Czy mogą czuć się bezpiecznie idąc Powązkowską?

Jak zagłosować?

Należy wejść na stronę budżetu obywatelskiego, gdzie będzie widoczny przycisk rozpocznij głosowanie. Następnie należy podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany link do głosowania. Link będzie aktywny do 30 czerwca. Po otworzeniu przesłanego linku klikamy w przycisk wybierz projekty, a następnie dzielnicę. Wówczas otworzy się widok na kartę do głosowania na projekty dzielnicowe. Każdy może oddać łącznie 15 głosów. Gdy już wybrano projekty dzielnicowe i zatwierdzono głosy, otworzy się okno, z którego będzie można przejść do głosowania na projekty ogólnomiejskie. Po zagłosowaniu niezbędne jest uzupełnienie swoich danych osobowych. Przed wysłaniem warto sprawdzić poprawność zgłoszenia.

Innym sposobem jest tradycyjne głosowanie za pomocą papierowej karty, która dostępna jest w urzędzie dzielnicy od 15 do 30 czerwca.

Żoliborz najaktywniejszą dzielnicą w ubiegłorocznym głosowaniu

W przypadku poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego Żoliborz był dzielnicą, w której oddano najwięcej głosów na 1 tys. mieszkańców. Zaraz za Żoliborzem znalazła się Białołęka, Wilanów, i Rembertów z wynikami. Niezbyt wysokim zaangażowaniem za to wykazali się mieszkańcy Śródmieścia, Targówka i Pragi Północ.

Przeczytaj również: Uczniowie z Żoliborza stworzyli ogród społeczny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h