Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:04

Ceny mieszkań na Żoliborzu i Bielanach. Gdzie najszybciej rosną?

Stawki za metr kwadratowy mieszkań w Warszawie wzrosły średnio o 7 proc. na rynku pierwotnym i o 8 proc. na rynku wtórnym. Tak przynajmniej wynika z raportu przygotowanego przez firmę Emmerson Evaluation zajmującą się wyceną nieruchomości. Jak kształtują się ceny na Bielanach i Żoliborzu? W jednej z tych dzielnic odnotowano najwyższy wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym.

Firma Emmerson Evaluation zajmująca się wyceną nieruchomości opracowała raport, w którym przedstawiono jak kształtowały się ceny nieruchomości na rynku wtórnym oraz pierwotnym, a także w jakich dzielnicach miasta wzrost cen był najszybszy.

Autorzy raportu tworząc zestawienie posługują się medianą a nie średnią. Ma ona lepiej odzwierciedlać informację na temat cen nieruchomości niż średnia, ponieważ na jej wynik nie wpływają pojedyncze wartości znacznie odchylające się od większości transakcji typowych w całym zbiorze.

Zobacz też: Żoliborz w czołówce najlepszych dzielnic do życia

Cena za metr kwadratowy w stolicy zbliża się do poziomu 11 tys. złotych. W ubiegłym roku za metr kwadratowy nowego lokalu trzeba było zapłacić 10,8 tys. zł, a za mieszkanie z drugiej ręki 9,8 tys. zł za metr. Warszawę pod względem cen wyprzedza Sopot z medianą w wysokości 16,7 tys. zł.

Największe podwyżki na Bielanach

W skali całego miasta w 2020 roku cena mieszkań na rynku pierwotnym wzrosła średnio o 7 proc. zaś na wtórnym o 8 procent.

Na stołecznym rynku pierwotnym w 2020 roku najdroższe pozostaje Śródmieście – tu mediana wynosi 20 tys. zł za mkw. – na Ochocie i Pradze Północ 13,5 tys. zł za metr i na Woli 13,4 tys. zł za metr kwadratowy.

Największą podwyżkę cen odnotowano na Bielanach, gdzie w ciągu roku wzrosły one aż o 16 proc., osiągając poziom 12,6 tys. zł za metr kwadratowy. Takie stawki kupujący płacili również za mieszkania na Mokotowie, gdzie ceny wzrosły o 14 procent.

Na Ochocie odnotowano medianę cen za metr kwadratowy w wysokości 13,5 tys. zł, czyli o 13 proc. więcej niż w 2019 roku. Natomiast ceny mieszkań na Żoliborzu okazały się dość stabilne (wzrost o 3%), lokale w tej dzielnicy kosztowały 12,4 tys. zł za metr. Jak wskazują autorzy raportu, deweloperzy w głównej mierze wprowadzają w tych rejonach projekty w podwyższonym standardzie, co także przekłada się na wyższe ceny nieruchomości.

Zobacz też: Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy przyznana. Jeden zwycięzca z Żoliborza

Podwyżki nie ominęły rynku wtórnego

źródło: raport Evaluer Index 2021

- Dobra sytuacja na rynku pierwotnym przełożyła się na rynek wtórny, gdzie odnotowaliśmy wzrost median cen we wszystkich częściach miasta. Dynamiczne wzrosty (przyp. red. 9% z roku na rok) cen zaobserwowaliśmy w dzielnicach bardzo dobrze skomunikowanych z centrum i od lat cieszących się powodzeniem wśród kupujących, jak Ochota, Wola, Praga-Północ. Na atrakcyjności zyskały również tereny, w których planowane są kolejne etapy II linii oraz powstanie III linii metra - wskazuje Robert Korczyński, członek zarządu Emmerson Evaluation.

Na rynku wtórnym wśród najdroższych dzielnic na czele utrzymuje się Śródmieście, gdzie mediana wynosi 12,7 tys. za metr kwadratowy. W porównaniu do ubiegłego roku to wzrost o 3 procent. Jak się okazuje drugą dzielnicą pod względem wysokości mediany za mkw. nieruchomości na rynku wtórnym jest Żoliborz (11,4 tys. zł za mkw.). Tu wzrost cen mieszkań (o 6 proc.) był wyższy niż na rynku pierwotnym tak samo jak na Woli, gdzie w skali roku mieszkania zdrożały najmocniej, bo o 9 proc. do poziomu 11 tys. zł/mkw. Najtańsze mieszkania z drugiej ręki, podobnie jak w przypadku nowych mieszkań, można było natomiast znaleźć na Rembertowie (6,9 tys. zł/mkw.) i Wesołej (7 tys. zł/mkw.) oraz na Wawrze (7,5 tys. zł/mkw.), gdzie ceny w ciągu roku wzrosły minimalnie, w granicach 2-3 procent. Zdaniem ekspertów Emmerson Evaluation w perspektywie najbliższego roku można się spodziewać kontynuacji wzrostów cen mieszkań. Według prognoz z raportu Evaluer Index 2021 podwyżki na rynku mieszkań w największych miastach w Polsce mogą wahać się między 3-8%, a popyt jest wystarczająco duży, żeby odpowiednio napędzić rynek do kolejnych rekordów.

Zobacz też: Jakie elementy krajobrazu budują tożsamość Żoliborza?


mediana-cen-na-rynku-nieruchomosci

mediana-cen-na-rynku-nieruchomosci


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ