Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 12:59

Pieniądze na kluczowe inwestycje na Żoliborzu przyznane

Stołeczni radni zdecydowali o przeznaczeniu m.in. dodatkowych środków na dokończenie budynku nowej szkoły przy ul. Anny German czy na prace na stadionie Marymontu. Jakie jeszcze decyzje zapadły w sprawie Żoliborza?

Wczoraj odbyła się sesja Rady Dzielnicy, podczas której głosowano nad proponowanymi przez dzielnicę zmianami w budżecie.

Remont Śmiałej na całym odcinku

Tym sposobem remont ulicy Śmiałej jest już pewny. Radni zagłosowali za przyznaniem pieniędzy na zrealizowanie długo wyczekiwanej przez mieszkańców Żoliborza Oficerskiego inwestycji. „Nadal musimy jeździć dziurawą drogą, nie tylko niewygodną i wystawiającą na próbę zawieszenia naszych samochodów, ale też koszmarnie wyglądającą. Przecież Śmiała to brama wjazdowa na Żoliborz Oficerski i powinna być jego wizytówką. Śmiała zasługuje na remont! Mieszkańcy zasługują na bezpieczeństwo i wygodę” – żalili się mieszkańcy w petycji sprzed ponad roku domagając się remontu Śmiałej na odcinku od ulicy gen. Zajączka do alei Wojska Polskiego.

W lutym tego roku Żoliborz obiegła informacja, że udało się wygospodarować środki na remont fragmentu ulicy Śmiałej i projekt odcinka od alei Wojska Polskiego do ulicy Hauke Bosaka. Ostateczna decyzja w tej sprawie należała do miejskich radnych, którzy wczoraj przyznali niemal 4 mln zł na remont ulicy Śmiałej z podziałem na lata. W tym roku na tę inwestycję przeznaczono 400 tys. zł, a w 2022 roku 3,5 mln zł. Ulica Śmiała ma zyskać nowe oblicze na całym odcinku od ul. gen. Zajączka do ul. Hauke Bosaka.

Zobacz też: [Debata wideo] Burmistrz Żoliborza potwierdza, rusza remont ul. Śmiałej

Pieniądze na stadion Marymontu przyznane. Dzielnica zapewnia, że zabytków nie wyburzy, a aktywiści alarmują by zadbać o nie w pierwszej kolejności

Wiele emocji wzbudziła inicjatywa dzielnicy, wedle której w pierwszej kolejności na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji prowadzone mają być prace rozbiórkowe wałów ziemnych. W zakres prac wchodzi przygotowanie terenu pod nowy obiekt sportowy. Budynki szatniowe i administracyjne mają być podłączone do mediów, a do pomieszczeń magazynowych energia elektryczna.

- Nie wiemy dlaczego to rozbiórki stały się pilniejsze od ratowania zabytkowego zadaszenia, które grozi katastrofą budowlaną – mówi "Gazecie Żoliborza" Anna Kotowska ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i dodaje: – Konstrukcja obiektu ma już ponad 70 lat, a obiektów tej klasy zostało w Warszawie już bardzo niewiele. Rozbiórki mogą zaczekać, zadaszenie, budynek szatniowy i trybuny już nie.

Jak podkreśla Donata Wancel, rzecznik prasowy żoliborskiego urzędu, plany modernizacji obiektów OSiR Żoliborz obejmujące teren boiska i trybun RKS Marymont zakładają podzielenie prac na etapy. – W pierwszym etapie opracowywana będzie koncepcja zagospodarowania terenu RKS Marymont, a następnie na jej podstawie przygotowana zostanie dokumentacja projektowa. W drugim etapie będziemy mogli przystąpić do modernizacji stadionu oraz przylegających obiektów (boisko, trybuny, szatnie, pomieszczenia techniczne, media). Środki na ten cel zarezerwowane zostały w budżecie na 2022 i 2023 rok. Zakres prac odtworzeniowych RKS Marymont będzie uzależniony od otrzymanej koncepcji – wylicza Donata Wancel.

Obiekt jest pod opieką miejskiego konserwatora zabytków. Więcej o jego stanowisku w tej sprawie przeczytacie w tekście, do którego odnośnik znajdziecie poniżej.

Zobacz też: Dzielnica planuje rozbiórki na stadionie Marymontu. Konserwator zabytków: “Budynki i cały zespół ujęty w gminnej ewidencji zabytków nie zostanie usunięty”

Więcej pieniędzy na budowę szkoły przy Anny German i 600 tys. na prace przygotowawcze na modernizację Kina Tęcza

Budowa nowej szkoły przy ulicy Anny German wedle założeń dzielnicy ma zakończyć się 31 sierpnia tego roku. Wiadomo już, że pierwszy dzwonek dla uczniów nie zabrzmi 1 września tego roku. „Nie przyjmuję do wiadomości informacji, że otwarcie szkoły planowane jest na wrzesień 2022 roku. Nie ma powodów do tego, żeby szkoła przez 12 miesięcy stała pusta, ponieważ jeśli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, prace zakończą się pod koniec sierpnia tego roku. Ze względu na dalsze czynności związane z uruchomieniem szkoły nie powinniśmy się spodziewać jej otwarcia we wrześniu tego roku, ale na pewno wszystkie odbiory czy wyposażenie szkoły nie będzie trwało 12 miesięcy.” – mówiła w wywiadzie dla Gazety Żoliborza Dorota Łoboda, miejska radna i szefowa Komisji Edukacji. Podczas wczorajszej sesji radni na dokończenie budynku przyznali 1,5 mln zł.

O tym, kiedy ewentualnie dzieci będą mogły skorzystać z nowej placówki przeczytacie w wywiadzie z Dorotą Łobodą, który znajdziecie w linku poniżej.

Zobacz też: Dorota Łoboda: “Czas seksistowskich żartów i niewybrednych komentarzy dawno minął”

Stołeczni radni przyznali również 600 tys. zł na prace przygotowawcze w Kinie Tęcza, które przechodzi pod pieczę Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wydatek zaplanowano na 2022 rok. Po remoncie, w zabytkowym kinie CKF będzie miał swoją siedzibę. Gmach kina Tęcza ma przejść gruntowną modernizację. W zabytkowym budynku znajdzie się niemal 200 miejsc oraz przestrzeń na wystawy i inne działania kulturalne.

- Program funkcjonalno-użytkowy przygotował zespół CKF. Nazywamy ten projekt „smart cinema”, zakładamy bowiem utrzymanie historycznego wyglądu kina, jednak we wnętrzach planowana jest gruntowana modernizacja pod kątem nowoczesnej instalacji multimedialnej, pozwalającej realizować nagrywanie wydarzeń i streaming life do Internetu, szczególnie z myślą o powstającej platformie VOD przeznaczonej do prezentacji warszawskiej kultury online. CKF jest także wykonawcą tej inwestycji – poinformowała dyrektor CKF.

Zobacz też: Miasto wyremontuje „Kino Tęcza”. “Nazywamy ten projekt smart cinema”

Nowy pomnik przyrody na Żoliborzu

Podczas wczorajszej sesji miejscy radni zdecydowali by kasztanowiec biały rosnący na Zatrasiu stał się pomnikiem przyrody. Według relacji Stowarzyszenia Zatrasie, które wnioskowało o objęcie drzewa specjalną ochroną, kasztanowiec ma ponad 100 lat. Drzewo znajduje się między budynkami przy ulicy Przasnyskiej 12, 12A i 14.

Świetna wiadomość z ostatnią chwilą! Kasztanowiec biały stał się pomnikiem przyrody! Czekaliśmy na dziesięć chwila 3 ... Opublikowany przez & nbsp; Czwartek, 18 marca 2021


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h