Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:31

Jest decyzja w sprawie wycinki w alei Wojska Polskiego

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków odniósł się do wniosku Zarządu Zieleni Warszawskiej w sprawie usunięcia 58 drzew w alei Wojska Polskiego.

ZZW zawnioskował o wycinkę 58 drzew w alei Wojska Polskiego. W większości są to klony srebrzyste. Jest to element wymiany drzewostanu w alei, polegający na nasadzeniu nowych drzew z gatunków, które mają radzić sobie znacznie lepiej w przestrzeni miejskiej. Jak podkreśla jeden z inspektorów ZZW jest to wymagająca operacja o istotnym znaczeniu dla Żoliborza.

Stołeczni zieleniarze poinformowali o otrzymaniu decyzji Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w sprawie wycinki w drzew w alei Wojska Polskiego. Zezwala ona na wycięcie 50 drzew. W sprawie jednego drzewa umorzono postępowanie, jednak „kwalifikuje to drzewo jako złom i dopuszcza jego usunięcie na podstawie odrębnych przepisów”.

W przypadku pozostałych siedmiu drzew MKZ zaleca przeprowadzenie dalszych prac pielęgnacyjnych i zabezpieczających oraz ich stały monitoring.

aleja wojska polskiego


Czytaj też: Wycinka w alei Wojska Polskiego. „Nikt nie podejmie się dalszego utrzymywania tak niebezpiecznych drzew”


Konserwator nie zezwolił na pozostawienie ściętych pni w alei Wojska Polskiego, które w ocenie inspektorów zieleni warszawskiej mogłyby przyczynić się do zachowania różnorodności przyrodniczej. Pozostaną za to stojące, ogłowione pnie, które mają posłużyć lokalnej przyrodzie.

Prace mają rozpocząć się wraz z początkiem kwietnia. „Na chwilę obecną trudno jest przewidzieć tempo, płynność realizacji oraz termin zakończenia prac, które zamierzamy podzielić na etapy (najpierw usuwanie konarów i gałęzi, potem kładzenie pni, następnie wywóz urobku etc.). W efekcie czego może mieć miejsce na przykład dłuższe zaleganie urobku w terenie, tworząc wrażenie tymczasowego >>bałaganu<<. Dlatego z góry prosimy o wyrozumiałość dla występujących utrudnień w poruszaniu się po terenie objętym pracami.” – czytamy w komunikacie Zieleni Warszawskiej.

Ze względu na trwający okres lęgowy będą one przeprowadzone pod nadzorem ornitologów, którzy ponownie będą obserwowali każde z wytypowanych do wycinki drzew. Jeżeli okaże się, że ptactwo upatrzyło sobie któreś z drzew do gniazdowania, ma być ono odpowiednio zabezpieczone poprzez całkowite wygrodzenie, zaś jego usunięcie nastąpi dopiero po wyprowadzeniu się lęgu ptasiego.

Nowe nasadzenia planowane są już jesienią tego roku. Zgodnie z decyzją w miejsce wyciętego drzewa będzie wsadzone nowe. „Zarząd Zieleni planuje wykonanie nasadzeń drzew o większych parametrach, niż parametry określone w decyzji MWKZ. To znaczy, że w pasie środkowym posadzimy drzewa o obwodzie 30-35 cm.” – informuje ZZW.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ