Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:00

Grzegorz Miecugow - Żoliborzanin

26 sierpnia tego roku odszedł od nas Grzegorz Miecugow, znany i lubiany dziennikarz, wieloletni mieszkaniec Żoliborza.

Był postacią nietuzinkową. Nieobce były mu ludzkie słabości i nałogi: papierosy, alkohol, depresje, a nawet hazard, których nie krył, lecz mówił o nich wprost i z sukcesem z nimi walczył, co zyskiwało mu szacunek i poważanie wśród współpracowników i publiczności. Dla młodych dziennikarzy był autorytetem i wzorem do naśladowania, nie tylko ich szefem, ale też opiekunem i życzliwym doradcą.

Swoje nietypowe nazwisko zawdzięczał ormiańskim korzeniom. Jego dziadkowie, o nazwisku Miecugian, przywędrowali do Polski z Gruzji, z Tbilisi, po rewolucji październikowej.

Grzegorz Miecugow urodził się 22 listopada 1955 roku w Krakowie. Tam spędził dzieciństwo i młodość.

W Krakowie mieszkał z rodzicami w kamienicy Związku Literatów Polskich przy ul. Krupniczej 22 i tam od najmłodszych lat otaczała go aura literatury i dziennikarstwa.

Z okna mieszkania Miecugowów można było zajrzeć do salonu Sławomira Mrożka, nieopodal mieszkali Wisława Szymborska i Stefan Kisielewski.

Nie dosyć tego. Gabinet, w którym pracował Bruno Miecugow, ojciec Grzegorza, zajmował wcześniej Konstanty Ildefons Gałczyński.

Można powiedzieć, że w rodzinie Miecugowów zaistniał gen dziennikarstwa. Ojciec Grzegorza był znanym w Krakowie dziennikarzem, pisarzem i felietonistą. Syn Grzegorza - Krzysztof, także przejął pasję po dziadku i ojcu, pracuje w CNBC Biznes.

Z Krakowa przeniósł się na stałe na Żoliborz.

Początkowo pracował w Teatrze na Rozdrożu. Szybko jednak zajął się zawodowym dziennikarstwem.

Był publicystą, prezenterem telewizyjnym, twórcą Wiadomości w TVP 1, współtwórcą i prezenterem w TVN Fakty, dziennikarzem redakcji informacyjnej lokalnego warszawskiego radia, redaktorem programów dla dzieci. Swoje felietony publikował w „Dzienniku Polskim”. Pisał także dla „Przekroju”.

Do zespołu „Zapraszamy do Trójki”, którego później został szefem dołączył w 1987 r.  W TVP1 był prezenterem i wydawcą Wiadomości a w roku 1997, razem z Tomaszem Lisem, współtworzył „Fakty” w TVN.

Przez kilka lat był doradcą marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego ds. medialnych. Do TVN wrócił w 2001 r. Prowadził pierwszą polską edycję reality show „Big Brother”, a także współtworzył kanał informacyjny TVN24. Od stycznia 2005, wspólnie z Tomaszem Sianeckim, prowadził program telewizyjny „Szkło kontaktowe”, który cieszył się tak dużą popularnością, że zaowocował wydaniem przez jego autorów książki „Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu”. Grzegorz Miecugow był również jednym z gospodarzy programów „Cały ten świat” i „Inny punkt widzenia” oraz „Gość poranny”.

Pisał nie tylko teksty dziennikarskie i publicystyczne. W 2010 roku wydał swą pierwszą powieść, pod tytułem „Przypadek”, w której nie znajdziemy wątków politycznych, lecz psychologiczne, obyczajowe, sensacyjne, a nawet filozoficzne (co przypomina o kierunku studiów, jaki wybrał w młodości).

W wieku 61 lat przegrał swą kilkuletnią walkę z rakiem płuc. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h