Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:39

Nowy park na Żoliborzu Południowym w rękach mieszkańców

Skwer Krasińskiego, projekt nr 4! Zagłosujmy wspólnie na odnowienie zielonej przestrzeni wzdłuż ul. Krasińskiego i oddajmy ją mieszkańcom.

Od 14 do 30 czerwca będzie można oddawać głosy na projekty zgłoszone do tej edycji budżetu partycypacyjnego. Stowarzyszenie mieszkańców Nowy Żoliborz, jak co roku, rekomenduje projekt, który jego zdaniem jest najbardziej wartościowy dla mieszkańców. W tym roku mamy, jako mieszkańcy, potężną szansę na to, aby stworzyć przestrzeń zieleni, na której zarówno my, nasze dzieci, jak i osoby z każdej grupy wiekowej będą mogły miło spędzać czas. Jako stowarzyszenie bardzo długo analizowaliśmy obszary i możliwości Żoliborza Południowego, który bardzo szybko stał się liderem naszych analiz, z kilku powodów.

  1. W ubiegłym roku obiecaliśmy projektodawcom pomysłu „Skwer Anny German”, że wesprzemy inicjatywę zagospodarowania przestrzeni w rezerwie Krasińskiego na zieleń. Od początku uważaliśmy ten pomysł (przy lekkich modyfikacjach i większej inwestycji w zieleń) za bardzo dobry, dlatego w tym roku uwzględniliśmy go jako jeden z elementów naszego projektu.
  2. Rezerwa jest cały czas zagrożona „długą ręka deweloperów”. W każdej chwili któryś z nich może wystąpić do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, dlatego teren trzeba koniecznie i możliwie szybko zagospodarować.
  3. Potężna przestrzeń między ul. Anny German a ul. Przasnyską, dotychczas niszczona i rozjeżdżana przez nielegalnie parkujące samochody, stanowiła dla nas wątpliwą ozdobę. Z drugiej strony, między ul. Przasnyską a Powązkowską, przestrzeń jest już częściowo zagospodarowana, ale cały czas mało przyjazna ludziom, a teren ten ma olbrzymi potencjał.

Aby było łatwiej głosować, przybliżę Wam to, co w tym obszarze mogłoby się znaleźć, jeśli projekt zwycięży. Przede wszystkim rezerwa ul. Krasińskiego zostanie oddzielona od jezdni żywopłotem, tak aby nie tworzyły się potencjalne zagrożenia, zwłaszcza dla najmłodszych, a dodatkowo po to, aby absorbował pyły i spaliny samochodowe. Przez całą długość terenu (od ul. Powązkowskiej do ul. Broniewskiego) będzie poprowadzona kręta ścieżka, którą można będzie spacerować. Będzie miała długość blisko kilometra. Przy ścieżce znajdą się też ławki, na których będzie można usiąść i odpocząć. Przy każdej ławce zostaną zamontowane estetyczne kosze na śmieci. W przestrzeni powstaną również dwa boiska do badmintona z siatką, które będą utworzone na istniejącej trawie, tak aby nie betonować tej przestrzeni. W wybranych miejscach skweru zostanie usytuowanych 5 huśtawek. Niewątpliwą zaletą w upalne dni będą pergole (2 sztuki), które będą chroniły nas przed słońcem, a dodatkowo będziemy mogli skorzystać z poidełka dla nas i naszych zwierząt. Całość zostanie dodatkowo wyposażona w „drewnianą architekturę”, tj. drewniane siedziska, podesty do siedzenia, chodzenia i leżenia, a część trawników zostanie wygrodzona po to, aby nie wjeżdżały na nie samochody. Na koniec, jeśli projekt wygra, stanie się coś, o co od dawna walczy wiele stowarzyszeń. Zostaną zniwelowane schody do przystanku tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Broniewskiego i Krasińskiego, które spędzają sen z powiek rodzicom z wózkami, osobom niepełnosprawnym oraz rowerzystom. Na koniec, teren zostanie również zadrzewiony.

Na nasz projekt będzie można głosować elektronicznie, za pośrednictwem strony http://twojbudzet.um.warszawa.pl/
oraz analogowo, poprzez wypełnienie kart do głosowania w urzędzie Dzielnicy Żoliborz i wrzucenie ich do urn. Bardzo ważne jest to, że głosować może każdy, kto mieszka w Warszawie, niekoniecznie musi być zameldowany, wystarczy, że poda adres zamieszkania znajdujący się w obszarze Warszawy. Ponadto, głosować mogą również osoby niepełnoletnie. Po wpisaniu PESEL-u w systemie do głosowania, trzeba jedynie podać dane opiekuna prawnego. Pamiętajcie: jak każdego roku, będziemy Was zachęcać do głosowania już na początku okresu, czyli 14 czerwca. Polećcie nasz projekt znajomym. PROJEKT NR 4 SKWER KRASIŃSKIEGO.  Tylko dzięki Wam możemy zmienić przestrzeń w coś znacznie przyjemniejszego.


zoli2

zoli2

zoli_1

zoli_1

zoli_1

zoli_1

zoli_1

zoli_1

zoli2

zoli2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h