Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:16

Wyniki szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej głosów dla projektów z zielenią

Warszawiacy rozdysponowali ponad 83 mln zł. W tegorocznej edycji zgłoszono 2 166 projektów. Do etapu głosowania zakwalifikowano łącznie 1425 projektów - 1324 dzielnicowe i 101 ogólnomiejskich. O tym, które zostaną zrealizowane w 2020 r. zdecydowało ponad 105 tys. warszawiaków.

- W tym roku największą popularnością cieszyły się projekty dotyczące szeroko rozumianej ekologii. Serdecznie gratuluję wszystkim mieszkańcom, których pomysły zostały wybrane w głosowaniu! Dziękuję także warszawiakom, którzy wzięli udział w głosowaniu na projekty – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Mieszkańcy wybrali do realizacji łącznie 414 projektów - 29 ogólnomiejskich i 385 dzielnicowych. Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych w dzielnicy Wola (37), Żoliborz w środku stawki (26), a najmniej na Pradze-Północ (9). Łącznie w całej edycjo oddano 105 tys. głosów. Na Żoliborzu zagłosowało 68 osób na 1 tys. mieszkańców, co daje 3522 oddanych głosów. Jest to 4 wynik wśród wszystkich dzielnic.

Projektem, który zdobył najwięcej głosów okazało się „2020 drzew dla Warszawy”. Aż 40 990 osób oddało głos właśnie na ten projekt. Z kolei najdroższy zwycięski projekt to „Wiaty rowerowe przy szkołach”, którego koszt realizacji został oszacowany na 3 600 000 zł.

Na co głosowali żoliborzanie?

Na Żoliborzu w kategorii projektów dzielnicowych najwięcej głosów, bo aż 1933, zdobyła inicjatywa pod nazwą „Zielona i bezpieczna okolica stacji PKP Powązki”. Zakłada ona wykonanie chodnika wraz z nasadzeniem krzewów po jednej stronie ulicy Przasnyskiej na odcinku od ulicy Rydygiera do Duchnickiej, a po drugiej uzupełnienie zieleni.  Koszt jego realizacji oszacowano na 90 tys. zł.

Zieleń miejska w dalszym ciągu jest jednym z priorytetów dla żoliborzan. Drugim projekt, który zyskał najwięcej głosów jest „Zielona Ulica Kaliny Jędrusik”. Poparło go 1731 osób, a jego koszt wyniesie 195 tys. zł. Jest to odpowiedź mieszkańców na wszechobecny beton przyczyniający się do zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła. Jego realizacja przewiduje m.in. zasadzenie drzew, zabezpieczenie ich przed nielegalnym parkowaniem, a także wykonanie elementów małej architektury w postaci ławek, koszy na śmieci i stojaków rowerowych.

Najdroższy projekt dotyczy szpaleru żywopłotu w Alei Wojska Polskiego

Jeden z kosztowniejszych projektów dzielnicowych na Żoliborzu dotyczy działań w Parku Kaskada. Chodzi konkretnie o zrobienie oczka wodnego w miejscu wyschniętego stawu. Koszt realizacji projektu oszacowano na 270 tys. zł. Najdroższym projektem jest jednak pomysł posadzenia szpaleru niskich krzewów przy jezdniach w Alei Wojska Polskiego. Wybrany projekt w tym roku stanowi kontynuację rewitalizacji Alei Wojska Polskiego, która obecnie jest realizowana. Szpaler krzewów wedle założeń ma być niskim żywopłotem w pasie zieleni oraz w pasach zewnętrznych przy krawędziach obu jezdni. Realizacja projektu wedle szacunków ma wynieść 282 tys. zł.

Wśród zwycięskich projektów nie zabrakło organizacji  różnego rodzaju wydarzeń takich jak garażówka, II Turniej piłkarski o Puchar Marymontu, Rodzinnego Pikniku Międzypokoleniowego, Żoliborskiej Nocy Muzeów czy warsztatów pisarskich dla dzieci.

Z projektów ogólnomiejskich na terenie Żoliborza do realizacji zakwalifikował się jeden pomysł pt. „<<Do lasku na kole>> - ścieżki pieszo - rowerowe Powązkowska, Dygata, Kozielska, Szamocka, Prymasa Tysiąclecia”.


wykres_-_glosowanie_przez_internet

wykres_-_glosowanie_przez_internet

wykres_-_glosy_elektroniczne_i_papierowe

wykres_-_glosy_elektroniczne_i_papierowe

wykres_-_liczba_osob_glosujacych_na_1000_mieszkancow_dzielnicy

wykres_-_liczba_osob_glosujacych_na_1000_mieszkancow_dzielnicy

wykres_-_plec_glosujacych

wykres_-_plec_glosujacych

wykres_-_wiek_glosujacych

wykres_-_wiek_glosujacych

wykres_-_glosowanie_przez_internet-1

wykres_-_glosowanie_przez_internet-1

wykres_-_liczba_osob_glosujacych_na_1000_mieszkancow_dzielnicy-1

wykres_-_liczba_osob_glosujacych_na_1000_mieszkancow_dzielnicy-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ