Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 lutego 2024 00:29
Reklama

Powstanie Warszawskie okiem artysty. „Dziś idę walczyć, Mamo”

Przed Bramą Bielańską prezentuje się instalacja o nazwie „Barykada”. Przez wiele dni ma przypominać o 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. To swoiste zaproszenie do obejrzenia wystawy prac Bogusława Lustyka, świadka wydarzeń związanych z Powstaniem, zorganizowanej w Galerii Brama Bielańska.

– Prace Bogusława Lustyka są mocne, pełne dramatyzmu, a jednocześnie wyraziste. Pokazują, jak artysta po latach widzi wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim. Jako dziecko był świadkiem tego, co wówczas działo się na ulicach Warszawy – mówi Izabela Mościcka, jedna z dwóch kuratorek wystawy „Dziś idę walczyć, Mamo. Rysunki Bogusława Lustyka”.

Wystawa w Bramie Bielańskiej Cytadeli Warszawskiej jest kontynuacją artystycznych pomysłów i fascynacji Lustyka. Artysta od 2014 roku upamiętnia poprzez swoją sztukę bohaterstwo uczestników w walce o wolność oraz ludność cywilną.

Precyzyjna kreska i nieoczywista forma

Artysta przez lata stworzył około 150 rysunków stanowiących cykl historii Powstania Warszawskiego. Wystawę ostatecznie tworzy 12 wyselekcjonowanych prac. W swoim charakterze przypominają nieco formę sztuki ulicznej, co stanowi ukłon w stronę młodej publiczności. Po latach artysta wyznał, że pierwotnym założeniem było namalowanie historii Powstania na murze Wyścigów na Służewcu. – Jest to jednak typowa technika rysunkowa z wykorzystaniem tuszu – wyjaśnia Izabela Mościcka. – Dzieła Lustyka cechują się doskonałą kompozycją oraz perfekcyjną kreską – dodaje.

Maria Cetys uczestniczka PW w wizji artystycznej Lustyka

Twórczość Bogusława Lustyka wypełniała mury galerii niemal w całej Europie, a także w USA i Australii. Jest on laureatem wielu wyróżnień i nagród, m.in. srebrnego medalu na Biennale Plakatu w Katowicach oraz Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego w kategorii sztuka.

Sztuka w przestrzeni miejskiej

Artysta od sześciu lat bierze czynny udział w obchodach Powstania Warszawskiego, tworząc instalacje przestrzenne na terenie Warszawy – „Barykady”. Tradycyjnie jedna z nich umiejscowiona jest na Krakowskim Przedmieściu. – W tym roku dodatkowa barykada pojawiła się na „błoniach” Bramy Bielańskiej. Pokazuje bardzo fizyczną wizję artysty – mówi kuratorka wystawy. Bogusław Lustyk zastosował swoją autorską technikę CrushArt, która polega na tworzeniu obiektów poprzez zgniatanie, destrukcję materiału, co jest odwołaniem m.in. do pojęć początku i końca, a także kruchości natury i człowieka. Wystawa wpisuje się w program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Niepodległości. Można ją oglądać do 25 sierpnia, zaś samą barykadę – do 2 października.

„Nie tylko pamięć, ale też promowanie różnych form sztuki”

Galeria Brama Bielańska działa od 2015 roku. Od tego czasu odbyło się w niej 46 wystaw. Misją placówki jest podkreślenie wagi wydarzeń historycznych poprzez sztukę.  W ramach swojej działalności organizowane są również wystawy niezwiązane z historią. - Jesteśmy otwarci na wszystkich. W naszej działalności nie chodzi wyłącznie o pamięć, ale też promowanie różnych form sztuki – zaznacza Natalia Roszkowska.

Placówka działa prężnie, bo nowe wystawy organizowane są co miesiąc. Te, które już dziś są zapowiadane poświęcone są Bitwie Warszawskiej czy Władysławowi Orkanowi. Kuratorka galerii szczegółów na razie nie chce zdradzać. Wiadomo jedynie, że aktualnie trwają prace nad przyszłorocznym kalendarzem. – Planujemy zorganizować m.in. cykl poświęcony polskim kobietom, które zasłynęły w świecie w czasach kiedy naszego kraju nie było na mapie Europy. Chcemy włączać do wystaw zewnętrznych jak najwięcej naszych zbiorów. Teraz skupiamy się na ich promowaniu. Jednocześnie chciałabym, żeby było też więcej imprez towarzyszących naszym wystawom. Cały czas dużo się dzieje, dlatego warto śledzić naszą oficjalną stronę na facebooku – opowiada o planach kuratorka Galerii Brama Bielańska.


Maria-Cetys-uczestniczka-powstania-warszawskiego-w-wizju-artystycznej-Lustyka
Maria-Cetys-uczestniczka-powstania-warszawskiego-w-wizju-artystycznej-Lustyka

barykada-krakowskie-przedmieście
barykada-krakowskie-przedmieście

Barykada-na-błoniach-Galerii-Brama-Bielańska
Barykada-na-błoniach-Galerii-Brama-Bielańska

Barykada-na-błoniach-Galerii-Brama-Bielańska-1
Barykada-na-błoniach-Galerii-Brama-Bielańska-1

barykada-krakowskie-przedmieście-1
barykada-krakowskie-przedmieście-1

Jedna-z-prac-Bogusława-Lustyka
Jedna-z-prac-Bogusława-Lustyka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 15 km/h