Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 00:52

Rowerowy maj za nami. Jak wypadły żoliborskie placówki?

Rekordowe półtora miliona przejazdów na rowerach, hulajnogach czy rolkach i ponad 65 tys. uczestników. Zakończyła się kolejna edycja akcji „Rowerowy maj” zachęcającej dzieci do rowerowego transportu.

W tym roku w Rowerowym Maju wzięło udział łącznie 221 stołecznych placówek, w tym 101 przedszkoli, które do zabawy zaprosiliśmy po raz pierwszy. Rowery, hulajnogi, deskorolki, czyli wszystkie pojazdy, które uruchamiają pracę mięśni, przez cały maj zapełniały szkolne parkingi. „W kwietniu i maju w szkołach i przedszkolach odbywały się warsztaty, przygotowujące dzieci do aktywnych podróży i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dodatkowo zasililiśmy placówki stojakami: w wersji tymczasowej – na czas trwania kampanii i na stałe” – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Dla klas i szkół, które zebrały najwięcej punktów, czyli rowerowo-rolkowych przejazdów, organizatorzy akcji przewidzieli nagrody. Najczęściej są to wycieczki.

Uczestnicy akcji z całej Warszawy odbyli blisko półtora miliona aktywnych przejazdów

Na rowery, rolki hulajnogi przesiadł się prawie każdy: do szkół i przedszkoli dotarło aktywnie 3 na 4 uczniów i przedszkolaków. Większą aktywnością wykazały się przedszkolaki niż uczniowie: 86% przedszkolaków przynajmniej raz dotarło do przedszkola na jednośladach, takich uczniów było za to 74%.

Najaktywniejszą placówką w Warszawie okazała się Szkoła Podstawowa nr 66 z dzielnic Włochy(92% frekwencji) – weteran kampanii, od lat zajmujący czołowe miejsca w rowerowych rankingach. Drugą szkołą jest SP 356 z Białołęki (85%), która dołączyła do rywalizacji w zeszłym roku. Trzecie miejsce pod kątem frekwencji zajęło przedszkole 35 ze Śródmieścia startujące w kampanii po raz pierwszy.

W kategorii przedszkolnej pierwsze miejsce zajęła placówka ze Śródmieścia z frekwencją na poziomie 84 proc. Wśród żoliborskich przedszkoli najlepiej wypadło, zajmując piąte miejsce, Przedszkole nr 131 z frekwencją na poziomie 68,8 proc. Na szóstym miejscu uplasowało się Przedszkole nr 87 i to właśnie w tej placówce grupa 6-latków miała najwyższą frekwencje wśród żoliborskich przedszkoli (81,8 proc.). Łącznie udział w akcji wzięło sześć przedszkoli z Żoliborza.

Dobre wyniki osiągnęły żoliborskie podstawówki.  Szkoła Podstawowa nr 391 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. "Alek” w kategorii szkół małych (do 400 uczniów) zajęła 18 miejsce z wynikiem na poziomie 41,1 proc. W tej szkole najlepsza była klasa I a, której 74,7 proc. uczniów dojeżdżało na lekcje rowerem. W tej kategorii najlepsza była Szkoła Podstawowa nr 318 im. J. Ch. Andersena z Ursynowa kończąc akcję z wynikiem 72,7 proc.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 im. Artura Oppmana w kategorii szkół średnich (do 700 uczniów) ostatecznie uzyskała wynik, który dał dwudzieste drugie miejsce. 45 proc. uczniów tej szkoły na dojazd do szkoły wybrało rower, hulajnogę lub rolki. Szkoły przy Filareckiej była najaktywniejszą klasą w placówce, ale i na Żoliborzu była klasa V a, której frekwencja wyniosła 91 proc.

W kategorii dużych podstawówek (największa zgłoszona szkoła miała 1520 uczniów) dwunaste miejsce zajęła  Szkoła Podstawowa nr 65 im. Władysława Orkana, a czternaste Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy.

Wskaźnikiem wykorzystywanym w kampanii jest frekwencja, czyli liczba aktywnych dojazdów do szkoły względem wszystkich możliwych. W całej Warszawie wyniosła ona 43%.

Wręczenie nagród dla najaktywniejszych placówek, a także wielkie podsumowanie kampanii, święto rowerów i mnóstwo atrakcji dla wszystkich aktywnych mieszkańców Warszawy już 16 czerwca na Plaży Wilanów podczas Wielkiego Warszawskiego Pikniku Rowerowego. Sam piknik poprzedzony będzie wspólnym przejazdem przez Warszawę.

Przedszkola

- Przedszkole nr 131 ul. Sierpecka – miejsce 5 – frekwencja 68,8 proc.

- Przedszkole nr 87 ul. Władysława Broniewskiego – miejsce 6 – frekwencja 68,7 proc.

- Przedszkole nr 130 im. Marii Kownackiej ul. Pawła Suzina – miejsce 24 – frekwencja 57,5 proc.

- Przedszkole nr 433 ul. Ludwika Rydygiera – miejsce 53 – frekwencja 46,1 proc.

- Przedszkole Integracyjne nr 247 ul. Bieniewicka 32 – miejsce 93 – frekwencja 31,7 proc.

- Przedszkole nr 109 "Ludeczkowo" Plac Dionizego Henkla 2 – miejsce 96 – frekwencja 30,0 proc.

- Przedszkole nr 96 ul. Stanisława Wyspiańskiego 5 – miejsce 99 – frekwencja 25,3 proc.

Szkoła Podstawowa - mała

- Szkoła Podstawowa nr 391 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. "Alek" ul. Filarecka 2 – miejsce 18 – frekwencja 41,1 proc.

Szkoła Podstawowa – średnia

- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 im. Artura Oppmana ul. Or-Ota – miejsce 22 – frekwencja 45,1 proc.

Szkoła Podstawowa – duża

- Szkoła Podstawowa nr 65 im. Władysława Orkana ul. Mścisławska – miejsce 12 – frekwencja 50,5 proc.

- Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy ul. Przasnyska – miejsce 14 – frekwencja 49,1 proc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ