Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:59

Wielka tajemnica byłego radnego PiS Roberta Rogali

[Tylko u nas!] 4 miesiące temu na łamach naszej gazety pisaliśmy o zatajaniu dochodów Roberta Rogali w oświadczeniach majątkowych. Obecnie były już radny w oświadczeniu końcowym kolejny raz nie ujawnił dochodów z Rady Nadzorczej WSM.

W tym artykule przeczytasz:

  • Dlaczego sekretarz Rady Nadzorczej zataja swoje dochody?
  • Ile zarabiają członkowie Rady Nadzorczej WSM?
  • Czy Rada Nadzorcza WSM jest wyłącznie organem nadzorującym firmę?
Oświadczenie majątkowe byłego radnego Roberta Rogali

Robert Rogala był wieloletnim żoliborskim radnym, który w grudniu 2023 r. został diakonem, skutkiem czego nie mógł startować na radnego nowej kadencji. Nasza gazeta w lutym b.r. opublikowała artykuł o byłym radnym, który zatajał sporą część swoich dochodów w oświadczeniach majątkowych, o czym możecie przeczytać klikając poniższy link: Radny Robert Rogala, który jest diakonem, zataja swoje dochody.

Dlaczego sekretarz Rady Nadzorczej WSM zataja swoje dochody?

W maju 2022 r. Robert Rogala został sekretarzem Rady Nadzorczej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wybrany przez Walne Zgromadzenie do tego organu będzie pełnił tę funkcję do czerwca 2025 r. Warto zaznaczyć, że obecne wynagrodzenie członka Rady Nadzorczej w dużym WSM wynosi między 3181 a 3817 złotych. Z kolei w małej WSM („Żoliborz Centralny”) wynagrodzenie w Radzie Nadzorczej wynosi 0 złotych. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Żoliborz Centralny” powstała w wyniku wydzielenia się z dużej WSM na początku lat 90. Kwestią zastanawiającą jest, dlaczego Rogala zataja w oświadczeniach, że dostaje pieniądze z WSM, skoro dla przykładu bielański radny Radosław Sroczyński (Razem dla Bielan) podaje swoje wynagrodzenie zarówno w (tej samej) Radzie Nadzorczej WSM, jak i w Radzie Osiedla WSM Wawrzyszew Nowy.

VIII punkt końcowego oświadczenia majątkowego Roberta Rogali (źródło: bip.um.warszawa.pl)

Oświadczenie końcowe kolejny raz bez informacji z działalności w WSM

Poprzedni artykuł naszej gazety ukazał się 26 maja b.r., zaś 3 dni później Robert Rogala złożył do Urzędu Dzielnicy oświadczenie końcowe. Efekt? Wszystko wskazuje na to, że były radny nie wyciągnął żadnych wniosków i uznał, że również i tym razem nie pojawi się w oświadczeniu pozycja dotycząca wynagrodzenia za pracę w Radzie Nadzorczej WSM. W punkcie VIII oświadczenia oprócz dochodu z tytułu umów o pracę, dochodu z tytułu diet radnego widnieje pozycja „dochód z działalności wykonywanej osobiście”.

Ile zarabiają i ile będą zarabiać członkowie Rady Nadzorczej w dużej WSM?

Członkowie zasiadający w prezydium Rady Nadzorczej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zarabiają 90% najniższej krajowej. Pozostali członkowie tego organu 75%. Oznacza to, że kwotą najniższą jaką miesięcznie można zarobić w Radzie Nadzorczej to 3181 złotych, zaś będąc w jej prezydium 3817 złotych. Z racji, że Robert Rogala jest sekretarzem otrzymuje 90% najniższej krajowej. Warto przy tym zauważyć, że w związku z rosnącą najniższą krajową, wynagrodzenie te wzrośnie - w przypadku szeregowego członka Rady będzie to kwota 3225 złotych, a w przypadku członka prezydium 3870 złotych.

Biuro Zarządu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Elbląskiej 14

Czy Rada Nadzorcza WSM jest wyłącznie organem nadzorującym firmę?

Robert Rogala zrezygnował z angażowania się w życiu politycznym i społecznym na rzecz bycia osobą duchowną bez pełnych święceń kapłańskich. Nasuwa się pytanie czy rezygnacja ta miałaby się ograniczyć wyłącznie do Rady Dzielnicy? Jednak praca w Radzie Nadzorczej to nie jest wyłącznie praca w organie nadzorującym firmę jaką jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Praca w Radzie Nadzorczej to również forma zaangażowania się w samorządzie mieszkańców tej Spółdzielni. Czy tylko dlatego, że praca w Radzie Nadzorczej WSM nie jest publicznym samorządem, nie stoi z interesem bycia diakonem?

Były radny milczy

Dochowując rzetelności dziennikarskiej zwróciliśmy się do Roberta Rogali, aby odniósł się do sprawy swojego oświadczenia końcowego. Pytaniem do byłego radnego było, dlaczego w niniejszym oświadczeniu nie wykazał dochodu jaki uzyskuje z Rady Nadzorczej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w której jest sekretarzem? Niestety podobnie jak i poprzednim razem,  Robert Rogala nie udzielił w tej sprawie żadnej odpowiedzi. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h