Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:58

Radny Robert Rogala, który jest diakonem, zataja swoje dochody

Radny Dzielnicy Żoliborz Robert Rogala z PiS zataja swoje dochody w oświadczeniach majątkowych. Od maja 2022 r. zasiada w Radzie Nadzorczej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, z której nie wykazuje dochodu.
Radny Robert Rogala, który jest diakonem, zataja swoje dochody

Źródło: opatrznoscboza.waw.pl

Radny diakonem

Robert Rogala zasiada w Radzie Dzielnicy Żoliborz od ponad 20 lat. W tym okresie niejednokrotnie zasiadał w organach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zarówno jako członek Rady Nadzorczej, jak i w Radzie Osiedla WSM Żoliborz III (na Sadach Żoliborskich). Jednocześnie od lat zaangażowany był w życie parafii p.w. św. Jana Kantego służąc we mszach świętych. Od lat służył w parafii jako szafarz, a od 20 grudnia 2023 r. biskup Michał Janocha w archikatedrze św. Jana Chrzciciela udzielił święceń diakonatu Robertowi Rogali. „Robert Rogala od 9. roku życia posługuje przy ołtarzu jako ministrant, później lektor, a ostatnio akolita. Ojciec i dziadek przygotowuje się właśnie do przyjęcia święceń” - pisał Gość Niedzielny niespełna tydzień przed święceniami.

Biskup Michał Janota i diakon Robert Rogala Źródło: opatrznoscboza.waw.pl

Związany z dwiema parafiami

Katolickim Żoliborzanom, radny Robert Rogala kojarzyć się może z parafią p.w. św. Jana Kantego, lecz to nie jedyna parafia z którą radny jest związany. Z oświadczenia majątkowego wynika, że jest zatrudnionym kancelarystą w parafii p.w. Opatrzności Bożej przy ul. Dickensa. To właśnie w ramach tej parafii Rogala został wyświęcony na diakona. „Diakonem stałym został Robert Rogala z parafii pw. Opatrzności Bożej w Warszawie, mąż i ojciec trojga dzieci oraz dziadek. Został on szóstym diakonem stałym Archidiecezji Warszawskiej i drugim w swojej parafii” - czytamy na portalu diakonat.pl.

PHU Dowell Robert Rogala - własna działalność gospodarcza

Jak czytamy w oświadczeniach majątkowych, Robert Rogala prowadzi własną działalność gospodarczą o nazwie FHU Dowell Robert Rogala. Jest to firma usługowo-handlowa, która zajmuje się najmem i dzierżawą nieruchomości, handlem hurtowym książkami, wynajmem miejsc parkingowych oraz pośrednictwem handlowym. Firma zarejestrowana jest przy ul. Broniewskiego 26A. To nieruchomość na której znajduje się parking komercyjny na skraju Górek Włościańskich. Co ciekawe, teren ten jest własnością m. st. Warszawy w użytkowaniu wieczystym, gdzie użytkownikiem wieczystym jest Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek.

Parking komercyjny należący do Klasztoru Sióśtr Zmartwychwstanek zarządzany przez FHU Dowell Robert Rogala

 

Nie mogli go zwolnić

Najstarsze informacje prasowe w sieci o Robercie Rogali do których udało nam się dotrzeć, to artykuł w Gazecie Wyborczej z 15 grudnia 2005 r. pt. „Dlaczego radnego trudno zwolnić z pracy?”. Wynika z niego, że już 19 lat temu radny zarabiał 8 tysięcy złotych miesięcznie. W tamtym czasie Rogala był dyrektorem sprzedaży mazowieckiego oddziału Polskich Wydawnictw Profesjonalnych. „Robiliśmy reorganizację w całym kraju. Kilka oddziałów miało słabe wyniki finansowe. Panu Rogali zaproponowaliśmy nowe warunki pracy, ale nie chciał przyjąć niższej pensji. Zgodził się na zwolnienie, jednak żądał 24 pensji odprawy” - mówił dla Gazety Wyborczej prezes wydawnictwa Włodzimierz Albin. Wydawnictwo nie chciało płacić tak wysokiej pensji jak na tamte lata. Z uwagi na przepis o samorządzie gminnym pracodawca musiał pytać o zgodę pozostałych radnych dzielnicy, którzy solidarnie bronili kolegi. „To zaszłość historyczna z czasów PRL-u. Przepis chronił wtedy radnych rad narodowych. Ale nadal zdaje egzamin” - przekonywał ekspert samorządowy prof. Adam Jaroszyński w wywiadzie z Gazetą Wyborczą.

Źródło: opatrznoscboza.waw.pl 

Działalność Rogali w Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

W życiu Roberta Rogali widać wiele powiązań między samorządem, parafią, klasztorem, płatnym parkingiem, a Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową. Sady Żoliborskie to osiedle wybudowane w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia, gdzie z uwagi na brak parkingów podziemnych jest deficyt miejsc. Dla mieszkańców każde miejsce parkingowe jest na wagę złota. O ile WSM posiada swoje liczne parkingi, gdzie mieszkańcy mogą wynająć miejsce, to najbardziej okazałym wydaje się parking na uboczu Górek Włościańskich, który nie należy do WSM. Użytkownikiem wieczystym jest Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek. Siostry powierzyły zarządzanie parkingiem firmie FHU Dowell Robert Rogala.

Trudno nie zauważyć, że Rogala ma silną pozycję w WSM nie tylko jako radny, aktywny parafianin i spółdzielca, ale również z racji prowadzonej działalności gospodarczej. W maju 2022 r. został członkiem Rady Nadzorczej, gdzie sprawuje funkcję jej sekretarza. Członkowie Rady Nadzorczej pobierają wynagrodzenie za swoją pracę. W przypadku sekretarza wynagrodzenie w 2022 r. wynosiło 2709 zł brutto.

W oświadczeniu majątkowym za 2022 r. nie ma nic o WSM

W oświadczeniu majątkowym za 2022 r. Robert Rogala nie podaje informacji, że pracuje w Radzie Nadzorczej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Znajdziemy w nim tylko informację, że Rogala pracuje jako specjalista ds. Zamówień Publicznych w Poczcie Polskiej S.A., jako kancelarysta w Parafii p.w. Opatrzności Bożej, że jest radnym dzielnicy, a także że prowadzi wspomnianą wcześniej działalność gospodarczą. Dotychczas na żadnym walnym zgromadzeniu, zebraniu mieszkańców nie padło słowo, żeby Rogala zrzekł się wynagrodzenia z Rady Nadzorczej. Nie ma też żadnego potwierdzenia w jakichkolwiek protokołach, chociażby w posiedzeń Rady Nadzorczej Spółdzielni. W związku z czym liczni członkowie Spółdzielni zastanawiają się, dlaczego radny Rogala nie zamieścił w swoim oświadczeniu jakiejkolwiek informacji o działalności w WSM oraz kwoty z wynagrodzenia w Radzie Nadzorczej? To pytanie skierowaliśmy do Zarządu Spółdzielni, oraz do samego zainteresowanego - Roberta Rogali, lecz na ten moment nie uzyskaliśmy jakiejkolwiek odpowiedzi.

Msza święta w intencji założycieli WSM, m.in. za Bieruta i Hempla. Całowanie sztandaru Żródło: fb Stowarzyszenia Zatrasie

Co z wynagrodzeniem za pracę w Poczcie Polskiej?

W połowie 2019 r. Poczta Polska S.A. przeprowadziła rekrutację na głównego specjalistę ds. Zamówień Publicznych zatrudniając Roberta Rogalę. W oświadczeniu majątkowym za 2019 r. Rogala wykazał, że miał dwie umowy o pracę, z których uzyskał kwotę 33 846,08 złotych oraz 8 813 złotych. Z kolei w oświadczeniach za 2020, 2021 i 2022 r. wykazał, że miał tylko jedną umowę o pracę, z których uzyskał kolejno 70 020,84 złotych, 72 436 złotych, 92 232,57 złotych. W każdym z tych trzech oświadczeń wynika, że Rogala był zatrudniony zarówno jako kancelarysta, jak i jako główny specjalista ds. Zamówień Publicznych w Poczcie Polskiej S.A. Czy w tej sytuacji radny próbuje ukryć dochody w spółce?

Dom i kredyty

Z oświadczeń majątkowych również wynika, że radny od lat zaciąga liczne kredyty i pożyczki. W ostatnim oświadczeniu wynika, że ma dwie pożyczki i dwa kredyty na łączną sumę blisko 900 tysięcy złotych. W 2020 r. Rogala nabył w ramach małżeńskiej wspólnoty majątkowej dom o powierzchni 121 mkw. o wartości 750 tysięcy złotych, wraz z działką o powierzchni 263 mkw. W lutym 2022 r. radny zaciągnął kolejny kredyt na zakup domu na kwotę 540 tysięcy złotych.

Jako diakon nie może pełnić funkcji publicznych

Z naszych ustaleń wynika, że Robert Rogala nie zamierza startować w najbliższych wyborach samorządowych. Powodem jest fakt, że w grudniu ubiegłego roku został diakonem. Mimo to, najprawdopodobniej pozwolono mu pozostać radnym do końca obecnej kadencji. Niemniej czy osoba, która zataja informacje w swoich oświadczeniach majątkowych i sprawuje równie istotną funkcję w Spółdzielni może sprawować tak ważną rolę w Kościele katolickim?

Źródło: opatrznoscboza.waw.pl

Córka będzie kandydatką do Rady Dzielnicy

Z naszych ustaleń wynika, że na listach Prawa i Sprawiedliwości do Rady Dzielnicy Żoliborz ma się znaleźć córka Roberta Rogali. 

 

Do czasu publikacji artykuł zarówno Robert Rogala, jak i Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa nie odpowiedzieli na nasze pytania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h