Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 lutego 2024 00:16
Reklama

Alina Janowska - filmowa ikona Żoliborza i królowa komedii

Od jakiegoś czasu w Galerii Przystanek przy ulicy Mickiewicza można oglądać wystawę "Alina Janowska - filmowa ikona Żoliborza . Z kolei w foyer teatru Komedia wciąż można obejrzeć wystawę "Alina Janowska - Królowa komedii.
Alina Janowska - filmowa ikona Żoliborza i królowa komedii

Źródło: Centrum Kultury Filmowej

W tym artykule przeczytasz o:

  • wystawie poświęconej Alinie Janowskiej
  • aktorskiej charyzmie patronki roku 2023 na Żoliborzu

Dom Aliny Janowskiej przy Kaniowskiej na Żoliborzu, w którym kilkakrotnie gościłem wspominam jako miejsce niezwykłe. Samą Alinę Janowską kochałem pierwszą szczenięcą miłością. Gdy jej kiedyś wyznałem, że jako dwunastolatek zakochałem się w niej bez pamięci, gdy tylko ją zobaczyłem w „Wonie domowej” uśmiała się serdecznie.  Aktorką była wybitną, choć jak sama mówiła do filmu trafiła „przez przypadek”. Ten przypadek jednak sprawił, że do dziś jej role, nawet drugoplanowe są wyjątkowe i niezapomniane. Aktorka kompletna, jednak aktorstwo było dla niej kwestią intuicji. Potrafiła najbardziej traumatyczne życiowe wydarzenia przekuć w wyraziste kreacje. Na dużym ekranie Janowska zadebiutowała w 1946 r. w słynnych „Zakazanych piosenkach” (1946). W wyreżyserowanym przez Leonarda Buczkowskiego obrazie wcieliła się w epizodyczną, acz zapadającą w pamięć rolę ulicznej śpiewaczki. Rok później pojawiła się w kolejnym wojennym filmie, tym razem u Wandy Jakubowskiej w „Ostatnim etapie”. Potem można byłą ją oglądać w  „Skarbie” (1948), „Samsonie” (1961), „Dzięciole” (1970), „Dulskich” (1975), „Rozmowach kontrolowanych” (1990), „Feminie” (1991)… Bardzo różne role. Do wszystkich mam sentyment. Jej talent, wrodzona ciekawość, poczucie humoru, wnikliwa obserwacja świata. To wszystko sprawiało, że to nie inni ją reżyserowali, to ona reżyserowała samą siebie.

Z tym większą przyjemnością  zerknąłem na fotografie prezentujące filmową odsłonę aktorki w Galerii Przystanek, które złożyły się na wystawę przygotowaną przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wystawa, choć dość skromna, także z racji lokalizacji, przyciąga wzrok. Godne to zwieńczenie obchodów roku Aliny Janowskiej na Żoliborzu. Warto zatrzymać się na chwilę, zerknąć i powspominać…

Tymczasem na wystawie "Alina Janowska — Królowa Komedii" w teatrze Komedia można zobaczyć unikatowe materiały archiwalne - plakaty, afisze, zdjęcia oraz recenzje z spektakli, które towarzyszyły karierze Aliny Janowskiej w latach 1966-1978. Poprzez dobór materiałów autorzy wystawy chcieli pokazać zarówno twórczy dorobek Aliny Janowskiej, ale także oddać ducha czasów, w których tworzyła swoje sceniczne kreacje.
Plakaty i afisze projektowane były przez znakomitych plastyków tamtych czasów m.in. Jana Młodożeńca. Prezentowane recenzje pozwalają odczytać także społeczny kontekst premier. Zdjęcia pozwalają dostrzec różnorodność aktorskich kreacji Aliny Janowskiej. Wystawa jest zarówno opowieścią o artystycznej drodze Aliny Janowskiej jak i próbą zaprezentowania artystycznej historii Teatru Komedia.
Wystawę można oglądać w foyer Teatru Komedia (ul. Juliusza Słowackiego 19A) od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00 oraz w niedziele od 15:00 do 18:00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h