Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 21:31
Reklama

Nowy czujnik jakości powietrza na mapie Żoliborza

Urządzenie zamontowano na budynku Szkoły Podstawowej 92 im. Jana Brzechwy. Mikro-stacja wskazuje temperaturę, ciśnienie czy wilgotność powietrza, a co najważniejsze jakość powietrza. Mieszkańcy Zatrasia mogą monitorować stan jakości powietrza dzięki, zainstalowanemu na budynku SP 92 im. Jana Brzechwy, czujnikowi. Pomiary urządzenia można odczytać na mapie airly.eu, gdzie prezentowane są konkretne wartości stężenia pyłów PM10, PM2.5 , temperatura, wilgotność powietrza, a także ciśnienie. Choć świadomość na temat smogu w naszym kraju rośnie, to na samej mapie mamy już gotową interpretacje pomiarów. System podpowie, czy powietrze jest dobre, średnie czy złe. W systemie generowana jest również informacja, co przy danej jakości powinniśmy zrobić, by nie narażać swojego zdrowia. Sponsorem nowej mikro-stacji pogodowej Airly jest firma Hochtief Polska SA. Z siedzibą na Żoliborzu.

Rok od debiutu Warszawskiego Indeksu Powietrza

WIP to narzędzie opracowane przez zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej. Dane w systemie prezentowane są za pomocą czterostopniowej skali, dzięki której w prosty i szybki sposób otrzymamy informację o jakości powietrza. Aktualnie w skład WIP wchodzi pięć punktów pomiarowych znajdujących się na Targówku, Ursynowie, Włochach, Bielanach i Ochocie. Prezydent Warszawy w ostatnich dniach powołał Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej zajmie się m.in. bieżącą aktualizacją danych o starych piecach i innych indywidualnych źródłach ciepła, wsparciem mieszkańców przy wymianie nieekologicznego systemu ogrzewania, rozbudową oraz zarządzaniem Warszawskim Indeksem Powietrza, a także edukacją mieszkańców o problemie niskiej emisji. – W ciągu najbliższych czterech lat Warszawa przeznaczy 300 mln zł na walkę ze smogiem. Nowa jednostka ułatwi koordynację działań, które przyczynią się do lepszej jakości powietrza w stolicy  – mówiła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni podczas konferencji na temat nowej jednostki.

Nowe stacje monitorowania powietrza i zakup niemal 140 czujników

W najbliższych tygodniach miasto ogłosi przetarg na trzy nowe stacje monitorowania powietrza. Jedna będzie przy ul. Grochowskiej (Praga-Południe), druga na ul. Filtrowej (Ochota), a trzecia - w Pruszkowie. Dodatkowo w tym roku planowany jest zakup blisko 140 czujników (98 w Warszawie i 38 na terenie aglomeracji) monitorujących podstawowe zanieczyszczenia pyłami PM2,5 i PM10. Po rozbudowie systemu, wskazania z tych czujników będą w czasie rzeczywistym pokazywane na miejskich nośnikach, w komunikacji publicznej oraz w Internecie.

mapa czujnikow zoli
mapa czujnikow zoli


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h