Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:27

Patroni żoliborskich ulic: Helena Modrzejewska

Helena Modrzejewska, znana również jako Helena Modjeska, urodziła się 12 października 1840 roku w Krakowie i zmarła 8 kwietnia 1909 roku w Newport Beach. Była wybitną polską aktorką specjalizującą się w rolach szekspirowskich i tragicznych, uznawaną za najwybitniejszą w historii polskiego teatru. Jej pełne imię to Jadwiga Helena Chłapowska z domu Misel.

Modrzejewska zaczęła swoją karierę na scenach prowincjonalnych, a jej pierwszym debiutem we Lwowie miała miejsce w 1862 roku. W ciągu kilku lat występowała w różnych miastach Polski, zdobywając uznanie. W 1868 roku zaczęła występować w teatrach warszawskich, osiągając status gwiazdy.

W 1876 roku, razem z rodziną i przyjaciółmi, emigrowała do Kalifornii, gdzie prowadziła farmę. Pomimo niepowodzenia tego przedsięwzięcia, Modrzejewska zyskała rozgłos na scenach amerykańskich i angielskich. Przyjęła obywatelstwo amerykańskie w 1883 roku.

Aktorka nie zapominała o Polsce, a jej wizyta w 1879 roku związana była z tragicznym incydentem, gdy grupa gimnazjalistów została ukarana za złożenie jej wienca. W latach 1902/1903 odwiedziła ponownie Polskę, występując we Lwowie, Poznaniu i Krakowie.

Helena Modrzejewska zakończyła swoją karierę aktorską w 1905 roku po jubileuszowym przedstawieniu w Nowym Jorku. Później sporadycznie występowała, wspierając cele charytatywne. Zmarła w Kalifornii w 1909 roku, a pochowano ją początkowo w Los Angeles, by później przenieść jej szczątki na cmentarz Rakowicki w Krakowie.

Poza osiągnięciami scenicznymi, Modrzejewska pisała pamiętniki, które zostały opublikowane pod tytułem "Memories and Impressions of Helena Modjeska". Była także matką chrzestną aktorki Ethel Barrymore i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Jej życie i kariera zostały upamiętnione m.in. poprzez emitowaną w 1990 roku biograficzną serię telewizyjną "Modrzejewska" oraz monetę kolekcjonerską w Polsce w 1975 roku. Helena Modrzejewska jest również uczczona ulicą w Łodzi, noszącą jej imię od 1988 roku. W 2022 roku ukazała się powieść Jakuba Nowaka, która opowiada fikcyjną historię pobytu Modrzejewskiej, Henryka Sienkiewicza i innych Polaków na farmie pod Anaheim w Kalifornii w 1876 roku.


modrzejewskiej

modrzejewskiej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h