Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 09:41
Reklama

"Wierzbowa świątynia" zniszczona przez wichurę

Silne wiatry sieją spustoszenie w drzewostanie, a IMiGW ostrzega przed niebezpieczeństwem. Dzisiejszej nocy uszkodzona została słynna wierzba w parku Fosa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka jest historia "wierzbowej świątyni",
  • jaka jest skala zniszczeń,
  • co dalej z wierzbą.

Przez Polskę przetacza się zimny front atmosferyczny, powodujący dokuczliwe wichury. Kilka dni temu ostrzegaliśmy mieszkańców osiedla Zatrasie przed spadającymi z drzew gałęziami. Dzisiejszej nocy doszło do zniszczenia "wierzbowej świątyni".

Był to projekt artystyczny autorstwa Jana Sejdaka. Wiekowa, pusta w środku wierzba została przyozdobiona witrażami, dzięki czemu wchodząc do jej wnętrza można było podziwiać grę światła i kolorów. Twórca tego wyjątkowego obiektu, rodowity żoliborzanin podkreślał, że w wypalonej wierzbie bawiły się całe pokolenia dzieci. Kiedy rozpoczął pracę nad witrażami, spotkał się z podejrzliwością lokalnych miłośników przyrody. Utwierdziło go to wówczas w przekonaniu, że okazy przyrody nie są mieszkańcom obojętne.

"Wierzbowa świątynia" cieszyła oczy spacerowiczek i spacerowiczów od kilku lat. Niestety, i na nią przyszedł kres.

"Wierzbowa świątynia" - co dalej?

Dzisiejszej nocy wichura uszkodziła bezpowrotnie to drzewo. Witraże spadły na ziemię, a sama wierzba się połamała. Skończył się zatem etap, w którym można było wejść do środka. Nie ma ponadto szans na odtworzenie tego obiektu, gdyż wierzba była już zbyt wypróchniała.

Co dalej? Ruszyła zbiórka pieniędzy na renowację tego wyjątkowego miejsca. Twórca witraży, dzięki zaangażowaniu miłośników przyrody, zebrał całą potrzebną sumę. Jak deklaruje:

W przyszłym tygodniu usuniemy te części Wierzby które trzymają się na przysłowiowym włosku i nie nadają się do ratowania, zobaczymy co się ostanie jeszcze w miarę solidne i to będziemy aranżować w nowy sposób.

Dodaje, że przemijanie jest naturalnym procesem w przyrodzie. Nie oznacza to jednak, że historia wierzby definitywnie się zakończyła. Artysta Jan Sajdak oraz pan Tomasz prowadzący profil "Zielony Żoliborz" piszą: "Coś się kończy, coś się zaczyna. Już knujemy co dalej".

Przeczytaj również: Lista OKW na Żoliborzu

Prezentujemy listę Obwodowych Komisji Wyborczych. Sprawdź, gdzie zagłosować.


wierzba
wierzba

wierzba
wierzba


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 9 km/h