Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 22:32

Patroni żoliborskich ulic: Zygmunt Hübner

Zygmunt Hübner (ur. 23 marca 1930 w Warszawie, zm. 12 stycznia 1989 tamże) był wybitnym polskim aktorem, reżyserem, publicystą i pedagogiem teatralnym. Pochodził z rodziny o bogatych tradycjach prawniczych i politycznych. Syn Zygmunta Hübnera (1879–1966), prawnika i polityka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przebiegała edukacja Zygmunta Hübnera,
  • jakie są jego zasługi dla teatru,
  • jakie są jego najważniejsze publikacje.

Hübner ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie w 1952 roku, a następnie, w 1956 roku, zakończył studia reżyserskie na Wydziale Reżyserii warszawskiej PWST. Jego działalność artystyczna miała rozległy zasięg i obejmowała różne dziedziny teatru, filmu oraz telewizji.

Zygmunt Hübner - zasługi dla teatru

W latach 1952–1963 Hübner współpracował z różnymi teatrami, takimi jak Teatr Ludowy i Teatr Narodowy. Od 1963 roku objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Starego Teatru w Krakowie, gdzie kontynuował linię repertuarową poprzednika, Władysława Krzemińskiego. Pracując tam, zaprosił do współpracy takie osobistości jak Andrzej Wajda i Konrad Swinarski. W latach 1974–1989 był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Teatr ten nosi obecnie jego imię.

Hübner był także związany z Teatrem Telewizji, gdzie zrealizował ponad 30 spektakli, a także działał w obszarze filmu. Jego rola majora Henryka Sucharskiego w filmie "Westerplatte" z 1967 roku jest szczególnie zapamiętana. Jako pedagog pracował na warszawskiej PWST, gdzie pełnił różne funkcje, włączając w to dziekana Wydziału Reżyserii.

Zygmunt Hübner - autor

Zygmunt Hübner był także autorem sztuk teatralnych oraz publikacji o teatrze, które ukazywały się w różnych czasopismach. Wśród jego publikacji znajdują się książki takie jak "Bogusławski, człowiek teatru" (1958), "Sztuka reżyserii" (1982) oraz "Polityka i teatr" (1991).

Zmarł 12 stycznia 1989 roku, a jego dziedzictwo w polskim teatrze jest niezmiernie ważne. Nagrody i odznaczenia, takie jak Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi czy Nagroda im. Konrada Swinarskiego (pośmiertnie), świadczą o uznaniu dla jego wyjątkowego wkładu w kulturę i sztukę.

Przeczytaj również: Zakończenie 11 sezonu Targu Śniadaniowego

Nasi stali wystawcy przygotowują się do prawdziwej kulinarnej podróży. Stoiska z pysznym regionalnym jedzeniem będą pracować w pełnym składzie, gotowe, aby zaskoczyć smakami z różnych zakątków globu. To będzie prawdziwa uczta dla podniebienia.

Żródła:

powszechny.art.pl

https://culture.pl/pl/tworca/zygmunt-hubner


hubnera

hubnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h