Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 12:36
Reklama

Patroni żoliborskich ulic: Alojzy Feliński

Alojzy Feliński był poetą, dramatopisarzem i działaczem niepodległościowym. Jego imieniem nazwano jedną z żoliborskich ulic.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie i kiedy urodził się Alojzy Feliński,
  • czym się zajmował,
  • jakie są jego najsłynniejsze utwory.

Alojzy Feliński - działalność niepodległościowa

Alojzy Feliński urodził się w 1771 roku w Łucku. Pochodził z rodziny szlacheckiej Felińskich herbu Farensbach. Młodość spędził w rodowym majątku w Wojutyniu pod Łuckiem, gdzie kształcił się w kolegium Pijarów w Dąbrowicy oraz w szkole powiatowej we Włodzimierzu.

Od 1788 roku pracował jako dependent w kancelarii prawnej w Lublinie, gdzie związał się z intelektualnymi kręgami, a zwłaszcza z Krzysztofem Koźmianem. W roku 1789 wyruszył z Tadeuszem Czackim na sejm do Warszawy i przez lata 1789-1792 uczestniczył w obradach Sejmu Czteroletniego.

W tym okresie pisywał broszury polityczne oraz tworzył swoje pierwsze utwory literackie, często publikowane anonimowo.

Współpracował z innymi literatami, takimi jak Michał Wyszkowski, K. Tyminiecki, M. Dzieduszycki, uczestnicząc aktywnie w spotkaniach kółka dyskusyjnego młodych literatów warszawskich.

W 1794 roku, podczas insurekcji kościuszkowskiej, pełnił funkcję sekretarza do korespondencji francuskiej i adiutanta Tadeusza Kościuszki, a także komisarza porządkowego wołyńskiego.

Alojzy Feliński - twórczość literacka i działalność naukowa

Alojzy Feliński jest znany przede wszystkim jako autor pieśni hymnicznej "Pieśń narodowa za pomyślność króla" (1816), napisanej na cześć króla Królestwa Polskiego, Aleksandra I.

Inne znaczące utwory to dramat "Barbara Radziwiłłówna" (1811) oraz pieśni, takie jak "Pochwała Kościuszki" (1792) i "Pieśń ochotników" (1794). Był także cenionym tłumaczem. Przekładał na język polski dzieła francuskiego pisarza Jacques'a Delille'a oraz adaptował dramaty innych autorów.

Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 1818 roku został profesorem literatury i dyrektorem Liceum Krzemienieckiego.

Ulica Felińskiego

Co ciekawe, ta żoliborska ulica do 1965 roku również nosiła imię Felińskiego, ale... innego. Wcześniej upamiętniała biskupa Zygmunta Szczęsnego - Felińskiego. Na niektórych mapach można się jeszcze spotkać z poprzednią nazwą.

Przeczytaj również: Spotkanie z Agnieszką Holland na Żoliborzu

W piątek miał premierę film Agnieszki Holland “Zielona Granica”, opowiadający historię uchodźców na granicy z Białorusią. W niedzielę odbędzie się spotkanie z reżyserką.


felinskiego

felinskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 29°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h