Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:52

Patroni żoliborskich ulic: Leopold Lis-Kula

Leopold Lis-Kula, polski bohater narodowy, urodził się jako wnuk Ludwika Czajkowskiego, kowala i powstańca styczniowego, w rodzinie Tomasza i Elżbiety Kulów. Już w młodym wieku wykazywał zamiłowanie do nauki, a także ideałów patriotycznych, które wpajała mu matka. W Rzeszowie, gdzie rodzina się przeniosła, Leopold uczęszczał do gimnazjum, osiągając dobre wyniki w wielu przedmiotach.

Leopold Kula zaangażował się w działalność skautową i wstąpił do organizacji wojskowej. Wkrótce stał się znanym i cenionym dowódcą, a jego determinacja i zapał do walki za niepodległość Polski przyciągnęły uwagę Józefa Piłsudskiego. W 1914 roku wziął udział w walkach na froncie I wojny światowej jako dowódca kompanii strzeleckiej.

Po rozwiązaniu Legionów Polskich i kryzysie przysięgowym w 1917 roku, Leopold Lis-Kula kontynuował walkę o niepodległość w organizacjach niepodległościowych. Za swoją odwagę i zapał został mianowany na wysokie stanowisko w Polskiej Organizacji Wojskowej. Wskutek rany odniesionej podczas walk na froncie włoskim powrócił do Polski, gdzie nadal aktywnie działał na rzecz niepodległości.

W 1918 roku Leopold Lis-Kula został wysłannikiem do Rosji z misją zjednoczenia polskich korpusów wojskowych w walce przeciwko państwom centralnym. Jego determinacja i zaangażowanie sprawiły, że stał się ważną postacią w tworzeniu polskich sił zbrojnych za frontem wschodnim.

Niestety, jego życie zostało przerwane tragicznie w wyniku ran odniesionych w marcu 1919 roku. Zmarł w wieku zaledwie 22 lat, pozostawiając po sobie legendę odważnego i oddanego żołnierza. Pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika, jego wkład w walkę o niepodległość Polski jest niezapomniany. Pochowany na cmentarzu na Pobitnie w Rzeszowie, jego dziedzictwo nadal żyje jako symbol poświęcenia dla Ojczyzny.

Przeczytaj również: Dni Transportu Publicznego

Dni Transportu Publicznego zapewnią unikalną okazję, aby zajrzeć za kulisy funkcjonowania Warszawskiego Transportu Publicznego, tam gdzie na co dzień dostęp jest ograniczony dla osób z zewnątrz. To doskonała okazja, aby poznać działalność transportu publicznego “od kuchni”.

lisakuli

lisakuli


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h