Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 lutego 2024 15:45
Reklama

16. Żoliborski Bieg Rotmistrza Pileckiego

Trwają zapisy na 16. Żoliborski Bieg Rotmistrza Pileckiego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie i kiedy odbędzie się bieg,
  • w jaki sposób można zgłosić chęć uczestnictwa.

Rotmistrz Witold Pilecki był polskim żołnierzem i więźniem KL Auschwitz. Organizował ruch oporu w obozie zagłady i publikował raporty o sytuacji w okupowanej Polsce. Po wojnie został przez stalinowskie władze postawiony przed sądem i skazany na śmierć. Oficjalna rehabilitacja rotmistrza nastąpiła dopiero w roku 1990. Wówczas stało się możliwe upamiętnianie tej postaci.

Oprócz biografii, utworów muzycznych, pomników i patronowania różnym instytucjom, jest również upamiętniany przez imprezy sportowe. Jedną z nich jest Żoliborski Bieg Rotmistrza Pileckiego, najstarsze tego typu wydarzenie w Warszawie. Udało się go zorganizować także podczas pandemii. W poprzednich kilku latach w biegu uczestniczyło: 544 osoby w 2017 roku, 614 osób w 2018 roku, 588 osób w 2019 roku.

W tym roku to już 16. edycja biegu imienia Pileckiego. Zapisy trwają!

Żoliborski Bieg Rotmistrza Pileckiego - kiedy i gdzie?

7-go października o 10:00 na terenie Dzielnicy Żoliborz wystartuje najstarszy warszawski bieg poświęcony pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wydarzenie będzie zorganizowane na terenie Parku Kępa Potocka przy ul. Gwiaździstej. Zawodnicy pobiegną na dystansie 5 kilometrów, a najmłodsze dzieci na 100 metrów.

Udział w biegu jest bezpłatny, a każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy medal.

Zapisów można dokonać pod tym linkiem.

Przeczytaj również: Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego

Prezentujemy galerie zdjęć w obiektywie Dariusza Rutkowskiego, który wykonał je podczas niedzielnego otwarcia Muzeum Wojska Polskiego.


bieg pileckiegoo
bieg pileckiegoo


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ