Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 03:57
Reklama

Status zabytku vs dobro mieszkańców

W żoliborskim ratuszu padły głosy, sugerujące zmiany infrastrukturalne w skrzyżowaniu ulicy Śmiałej i Mierosławskiego. Pomysłowi Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków mówi jednak ,,nie”.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o szczegółach pomysłu,
  • dlaczego pomysł spotkał się z fiaskiem.

Jednym z głównych trendów, obecnych w działaniach warszawskich samorządowców, jest zazielenienie przestrzeni publicznej. To pozytywny nurt, który pozwala zwalczać postępujące zmiany klimatyczne. 

Pomimo starań i dobrych intencji, nie zawsze możliwe jest wprowadzenie tego typu działań. Przekonała się o tym żoliborska radna Jolanta Zjawińska. 

Nadzieja na zmiany 

W drugiej połowie sierpnia br. Jolanta Zjawińska złożyła interpelację ws. ponownego wystąpienia do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie zaleceń konserwatorskich skrzyżowania ulic Śmiałej i Mierosławskiego. Intencją radnej jest rewitalizacja terenu. Obejmować ona by miała nasadzenia niskiej i wysokiej zieleni, a także budowę małej architektury (w miejscu obecnych zatok parkingowych). 

Zdaniem Jolanty Zjawińskiej teren ten jest obecnie zabetonowaną przestrzenią bez odrobiny cienia, która w znaczny sposób podnosi temperaturę powietrza. 

  • Zalana asfaltem przestrzeń skrzyżowania-placyku jest zaprzeczeniem koncepcji Ebenezera Howarda miasta-ogrodu, zgodnie z którą w latach 20. ub. zbudowano Żoliborz Oficerski. Idea miasta-ogrodu powstała w odpowiedzi na narastające już wtedy problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza. Zieleń oczyszcza powietrze. Dodatkowo roślinność obniża temperaturę powietrza nawet o kilka stopni, poprawiając warunki życia mieszkańców, co jest niezwykle istotne w okresie coraz częstszych długotrwałych upałów - pisze Jolanta Zjawińska

Zdaniem radnej przebudowa byłaby możliwa w ramach walki z betonozą w przestrzeni publicznej. 

Walka z wiatrakami 

Na interpelację radnej odpowiedział burmistrz Żoliborza Paweł Michalec. Na wniosek żoliborskich radnych przystąpił on do rozmów w tej sprawie z prof. Jakubem Lewickim. Przekazane przez samorządowców argumenty nie zmieniły jednak decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Ulica Śmiała na odcinku od al. Wojska Polskiego do ul. Hauke-Bosaka znajduje się na terenie strefy ochrony konserwatorskiej ,,Żoliborza Historycznego”, wpisanej do rejestru zabytków oraz w części na terenie układu urbanistycznego d. osiedla „Żoliborz Oficerski". 

W takiej sytuacji niemożliwe jest wprowadzenie zieleni niskiej oraz wysokiej na skrzyżowaniu ul. Śmiałej oraz ul. Mierosławskiego, powyższe stanowiło by naruszenie przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. 


8B4F18DF-E159-4348-B776-6C299080EBAD
8B4F18DF-E159-4348-B776-6C299080EBAD

9C2DB6F1-EA50-4C90-AB64-C6ECAAB3481E
9C2DB6F1-EA50-4C90-AB64-C6ECAAB3481E


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h