Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:20

Patroni żoliborskich ulic: Paweł Suzin

Paweł Michał Suzin herbu Pirzchała urodził się 1837 lub 1839 w Orenburgu, zmarł 29 czerwca 1863 w Staciszkach). Był polskim powstańcem styczniowym, znanym z dowodzenia oddziałem w czasie powstania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki był życiorys Pawła Suzina,
  • kiedy powstała ulica nazwana jego imieniem,
  • z czego słynie ulica Suzina.

Paweł Suzin pochodził z rodziny o patriotycznych tradycjach. Jego ojciec, Kajetan Suzin, brał udział w powstaniu listopadowym, a matka, Rosjanka Maria z domu Dołgorukow, była księżniczką. Paweł był osierocony w młodym wieku i został wychowany w domu gubernatora, co w pewnym stopniu wpłynęło na jego rusyfikację oraz brak znajomości języka polskiego.

W młodości Paweł został wysłany do szkoły dla kadetów, gdzie ukończył edukację. Następnie wstąpił do armii rosyjskiej i został przeniesiony na Litwę. Tam zetknął się z ludźmi, którzy pamiętali o jego ojcu i polskości, co wywołało w nim odrodzenie poczucia narodowego.

Paweł Suzin - początek walki przeciwko zaborcy

W 1861 roku wziął udział w patriotycznych manifestacjach w Kownie, co spowodowało, że musiał się ukrywać przed aresztowaniem. Ostatecznie uciekł do Francji, a następnie przeniósł się do Włoch, gdzie pracował jako nauczyciel w szkole wojskowej. Wkrótce jednak powrócił do Paryża, gdzie podjął pracę w fabryce lokomotyw.

W 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe, i Paweł Suzin włączył się w przygotowania do walki. Został aresztowany, ale szybko go zwolniono. Objął dowództwo nad oddziałem powstańczym składającym się z chłopów z powiatu mariampolskiego. Jego oddział wziął udział w potyczkach z Rosjanami, m.in. pod Poszławantami i Balwierzyszkami. Później połączył się z innymi oddziałami i wziął udział w starciu pod Staciszkami, gdzie niestety poniósł porażkę i sam Paweł Suzin poległ.

Paweł Suzin miał adiutanta o imieniu Edward Budzyński, którego wnukiem był Gustaw Budzyński – akustyk, uczestnik powstania warszawskiego oraz kawaler Virtuti Militari.

Ulica Suzina

Ulica Pawła Suzina ma długość około 280 metrów i jest w większości jednokierunkowa. Powstała razem z WSM na przełomie lat 20. i 30. To tutaj, przy skrzyżowaniu z Krasińskiego, padły pierwsze strzały w Powstaniu Warszawskim.

Paweł Suzin to postać historyczna, która oddała swoje życie w walce o niepodległość Polski w trakcie powstania styczniowego. Jego poświęcenie dla sprawy narodowej oraz rola w dowodzeniu oddziałem czynią go ważnym bohaterem tamtych wydarzeń.

Przeczytaj również: Ranking dzielnic Warszawy. Gdzie żyje się najlepiej?

Najszczęśliwsze aspekty życia w Warszawie oraz poziom zadowolenia mieszkańców zostały przeanalizowane w raporcie “Szczęśliwy Dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb”, powstałym we współpracy między ThinkCo i Otodom. Wyniki badania ukazują, że większość mieszkańców stolicy odczuwa satysfakcję z życia w tym mieście.

ulicasuzina

ulicasuzina

ulicasuzina

ulicasuzina

ulicasuzina (2)

ulicasuzina (2)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h