Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 25 lutego 2024 17:11
Reklama

Mniej koszenia w parkach

Dobiega końca pierwsze koszenie trawników na terenach zarządzanych przez stołeczny Zarząd Zieleni.

Wykonawcy Zakładu Zieleni Miejskiej (ZZW) mają wiele zadań związanych z koszeniem trawników w parkach, skwerach i przyulicznych terenach. Jednak w ostatnich latach zmiany klimatyczne skłoniły ich do wprowadzenia pewnych ograniczeń. Zamiast pięciu koszeń rocznie, trawniki przyuliczne są teraz koszone trzy razy, a pasy między jezdniami tylko jeden lub dwa razy w sezonie.

ZZW postanowiło pozostawić pewne obszary nieskoszone dla lepszego zapewnienia warunków zwierzętom mieszkającym w mieście. Te obszary, takie jak trawa pod koronami drzew i naturalne łąki miejskie, są koszone tylko raz w roku - jesienią. Można je podziwiać w parku Skaryszewskim, parku Pole Mokotowskie, parku Arkadia czy na skarpie mostu Marii Skłodowskiej-Curie. W tym roku ponad 70 hektarów terenów ZZW zostało wyłączonych z pierwszego koszenia.

Miejscy ogrodnicy apelują również do wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, aby ograniczyły koszenie na wybranych terenach i w ten sposób chroniły bioróżnorodność.

ZZW na bieżąco monitoruje przyrost trawy i warunki pogodowe, co wpływa na rodzaj, zakres i częstotliwość koszenia. Również różne typy trawników mają różne wymagania dotyczące koszenia.

Trawniki reprezentacyjne najczęściej koszone

Trawniki przy ulicach są koszone trzy razy w roku ze względów bezpieczeństwa użytkowników drogi. W miejscach o dużej intensywności ruchu, koszenie ma także znaczenie sanitarne, ponieważ wysoka trawa utrudnia usuwanie śmieci. Jest to również utrudnienie dla właścicieli psów, którzy są zobowiązani do sprzątania po swoich pupilach.

Najczęściej koszone są trawniki reprezentacyjne, które mogą być koszone nawet do dziesięciu razy w sezonie. Należą do nich trawniki gazonowe wokół rabat kwiatowych oraz trawniki w miejscach, gdzie znajdują się systemy nawadniające.

Łąki koszone są tylko raz w roku, by pozwolić im naturalnie rosnąć. W parkach czy na skwerach mogą być skoszone dwa razy, jeśli pozwalają na to warunki przyrodnicze. Polany w parkach, z których rekreacyjnie korzystają mieszkańcy, są koszone częściej.

Częste koszenie należy wykonywać też na trawnikach nowo założonych w tym i poprzednim roku. Zabieg ten pozwoli na rozkrzewienie traw, a powstała gęsta darń lepiej skumuluje wodę i zmniejszy parowanie z naziemnej części rośliny. Zaniechanie koszenia nowych trawników osłabiłoby rośliny i spowodowało wyparcie ich przez rośliny dwuliścienne.


koszenie sm
koszenie sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h