Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 15:24

Budżet Obywatelski Mazowsza. Jest wyjątkowa szansa dla starych grusz i 80-letnich jabłoni w Sadach

Warsztaty pomologiczne, artystyczne, ekologiczne i przyrodnicze, oraz stworzenie filmu i publikacji na temat odmian rosnących w Sadach Żoliborskich – to nas czeka, jeśli projekt wygra. Głosować można do 18 czerwca.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o projekcie, który ma szansę być zrealizowany,
- o tym jak zagłosować,
- o tym czym jest Budżet Obywatelski Mazowsza.

W ramach mazowieckiego budżetu obywatelskiego powstał projekt mający na celu ochronę i promocję drzew owocowych w przestrzeni miejskiej. Inicjatywa składa się z warsztatów pomologicznych, artystycznych i ekologicznych, a także tworzenia filmu i publikacji, które mają zwiększyć świadomość społeczną na temat znaczenia tych drzew dla ekosystemu i ludzi. Głosowanie na projekt jest otwarte dla wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. Głosować można do 18 czerwca za pośrednictwem strony: https://bom.mazovia.pl/. Co ważne, każdy może oddać jeden głos na projekt ponadregionalny, a takim właśnie jest nr 316. „JABŁKA, GRUSZKI, ŚLIWKI NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI! Ochrona drzew owocowych w przestrzeni miejskiej” autorstwa sąsiedzkiej inicjatywy Owocowe Sady Żoliborskie.

Warsztaty pomologiczne: Poznaj i pielęgnuj odmiany drzew owocowych

W ramach projektu planowane jest dziesięć plenerowych warsztatów prowadzonych przez eksperta z dziedziny pomologii. Uczestnicy będą mieli okazję poznać różne odmiany drzew owocowych, zwłaszcza te starsze, które mają szczególne znaczenie dla ekosystemu miejskiego. Warsztaty będą obejmować identyfikację odmian, techniki pielęgnacji, zabiegi sanitarno-odmładzające oraz metody rozmnażania drzew. Dzięki temu uczestnicy nabiorą praktycznych umiejętności potrzebnych do zachowania i pielęgnacji drzew owocowych w swoich własnych ogródkach oraz w przestrzeni publicznej.

Warsztaty artystyczne: Rękodzieło dla ochrony fauny i flory miejskiej

Kolejnym elementem projektu są warsztaty artystyczne, które mają na celu angażowanie mieszkańców w twórcze działania na rzecz ochrony fauny i flory miejskiej. Pod kierunkiem ekspertów, uczestnicy będą mieli okazję uczyć się różnych technik, takich jak wikliniarstwo, tworzenie schronień dla jeży czy budowanie domów dla owadów. Te praktyczne warsztaty zachęcą ludzi do wykorzystania naturalnych materiałów dostępnych w parkach i ogrodach w celu stworzenia przyjaznego środowiska dla roślin i zwierząt.

Warsztaty ekologiczne: Edukacja na rzecz zrównoważonej przestrzeni publicznej

Kolejne warsztaty skoncentrują się na edukacji ekologicznej i zrównoważonym rozwoju przestrzeni publicznej. Uczestnicy będą uczyć się o ekologicznych praktykach ogrodniczych, kompostowaniu, recyklingu i oszczędzaniu energii. Będą mieli okazję zrozumieć, jak ich działania mogą wpływać na poprawę jakości środowiska miejskiego oraz jak chronić i ożywiać różnorodność biologiczną w mieście.

Stworzenie filmu i publikacji: Promowanie odmian drzew w sadach Żoliborskich

W ramach projektu przewidziane jest stworzenie filmu edukacyjnego oraz publikacji, które skupią się na promowaniu różnych odmian drzew owocowych rosnących w sadach Żoliborskich. Film będzie nadzorowany przez eksperta z dziedziny pomologii, a publikacja będzie zawierać informacje na temat historii sadów, opisy poszczególnych odmian, porady dotyczące uprawy oraz ciekawostki z nimi związane. Te materiały będą miały na celu podkreślenie wartości i znaczenia tych sadów oraz zachęcenie mieszkańców do ich ochrony i pielęgnowania.

Dzień miejskich ogrodników i sadowników: Owocobranie i warsztaty przetwórstwa owoców

Projekt zakłada także organizację Dnia miejskich ogrodników i sadowników, który będzie obejmować owocobranie i piknik sąsiedzki. Uczestnicy będą mieli okazję wspólnie zbierać owoce z drzew owocowych, a następnie w ramach warsztatów przetwórstwa owoców będą uczyć się przygotowywania dżemów, powideł, kompotów, ciast czy przecierów. Tego dnia zostanie również zorganizowane wiele innych działań integracyjnych i edukacyjnych, mających na celu promowanie zdrowego stylu życia i zrównoważonego żywienia. Będzie to doskonała okazja dla mieszkańców, zarówno dorosłych, jak i dzieci, aby spędzić czas na świeżym powietrzu, uczestniczyć w aktywnościach ogrodniczych i kulinarnej twórczości.

Wszystko po to by chronić wyjątkowe odmiany

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu jest niezwykle istotne. Stare, kilkudziesięcioletnie drzewa owocowe w przestrzeni miejskiej są nie tylko estetycznym elementem krajobrazu, ale również mają ogromne znaczenie dla bioróżnorodności. Stanowią naturalne schronienie i pokarm dla zwierząt, a ich owoce są cennym źródłem pożywienia zarówno dla mieszkańców, jak i dla dzikiej przyrody. Zachowanie i pielęgnacja tych drzew jest niezbędna dla ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego miasta.

- Ratując stare odmiany drzew owocowych chronimy bioróżnorodność genetyczną. Chodzi o stare, kilkudziesięcioletnie i bardziej odporne drzewa owocowe, długowieczne, bo szczepione wysoko wg tradycyjnych zasad, na antonówkowych, mrozoodpornych podkładach. Niektóre okazy mają powyżej 80 lat, są potężne, dają cień nie mniejszy niż dojrzałe drzewa ozdobne i dodatkowo nadal fantastycznie owocują. Dajmy im i sobie szansę na dłuższą współpracę. Doceńmy i dbajmy o stare drzewa owocowe w przestrzeni miejskiej – uzasdadniają autorzy projektu z Owocowych Sadów Żoliborskich . - Projekt nie tylko podkreśli charakter i tożsamość tych sadów, ale także zachęci mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w ochronie i pielęgnowaniu drzew owocowych, przyczyniając się do bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla przyrody przestrzeni miejskiej – dodają.

Wyniki głosowania poznamy 30 czerwca.

Przeczytaj również: Mural Kaliny Jędrusik, spacer w koronach drzew i zieleń przy metrze – te pomysły mają szansę na realizację

Na Żoliborzu dopuszczonych do głosowania zostały 43 projekty. Tradycyjnie nie brakuje inicjatyw dotyczących pielęgnacji zieleni, w tym inwentaryzacji przyrodniczej Parku Kaskada oraz zrealizowania nowych nasadzeń drzew i krzewów. Jest również propozycja bliższego obcowania z naturą w trakcie wspinaczki drzewnej, a także spacerów przyrodniczych ukazujących zielone oblicze Żoliborza.

IMG_7242

IMG_7242

IMG_7236

IMG_7236

sady-zoliborskie-2

sady-zoliborskie-2

sady-zoliborskie-5

sady-zoliborskie-5

sady-zoliborskie-1

sady-zoliborskie-1

sady-zoliborskie-4

sady-zoliborskie-4

IMG_7237

IMG_7237

IMG_7239

IMG_7239

IMG_7245

IMG_7245

sady-zoliborskie-1-1

sady-zoliborskie-1-1

IMG_7236-1

IMG_7236-1

sady-zoliborskie-2-1

sady-zoliborskie-2-1

IMG_7242-1

IMG_7242-1

sady-zoliborskie-4-1

sady-zoliborskie-4-1

IMG_7237-1

IMG_7237-1

IMG_7239-1

IMG_7239-1

IMG_7245-1

IMG_7245-1

sady żoliborskie sm

sady żoliborskie sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 26 km/h