Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 13:38

Niemal 90 procent warszawiaków czuje się bezpiecznie w mieście. Piraci drogowi największym zmartwieniem

Według badań Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości 89 proc. mieszkańców Warszawy czuje się w stolicy bezpiecznie. Ponad 80 proc. czuje się bezpiecznie podczas samotnego spaceru po zmroku. Najnowsze badania, przeprowadzone przez pracowników instytutu, odnoszące się do poziomu bezpieczeństwa w Warszawie wskazują, że w stolicy żyje się bezpiecznie. Z badań wynika, że ponad dwie trzecie warszawiaków ma duże poczucie bezpieczeństwa, a 74 proc. mieszkańców miasta uważa stołeczną policję za skuteczną.

Piraci drogowi największym zmartwieniem warszawiaków

Największą bolączką warszawiaków są piraci drogowi. Problem ten wskazało ponad 40 proc. respondentów, to niemal o 13 proc. niż drugie zagrożenie, wymieniane najczęściej przez mieszkańców stolicy, czyli zaczepki ze strony agresywnie zachowujących się młodych ludzi. Spory problem według respondentów stanowią również osoby niszczące mienie. Wśród zagrożeń, których warszawiacy obawiają się najmniej są wymuszenia i okupy (1,5 proc.), napady i rozboje (7 proc.), bójki i pobicia (7 proc.). 10,9 proc. badanych nie obawia się żadnych zagrożeń w miejscu swojego zamieszkania.

Co trzeci mieszkaniec stolicy opowiadał się za przywróceniem kary śmierci

Warszawscy respondenci w większości opowiedzieli się przeciwko zaostrzaniu polityki karnej. Ci, którzy uważali, że potrzebne jest zaostrzenie prawa stanowią 44 proc. ankietowanych. Warszawiacy pytani byli również o rodzaje kar, które powinny się znaleźć w prawie karnym. Niemal trzy czwarte badanych wskazało na karę dożywotniego więzienia bez możliwości warunkowego zwolnienia, a dwie trzecie badanych stwierdziło, że powinno obowiązywać również skierowanie osadzonych do obozu pracy. Co trzeci respondent opowiadał się za przywróceniem kary śmierci. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 27.09.2018 r. do 12.10.2018 r. na próbie 2000 pełnoletnich mieszkańców Warszawy. W badaniu wzięło udział 45,1% mężczyzn i 54,9% kobiet. Badani byli w wieku od 18 do 98 lat (średnia wieku wyniosła 49 lat). Większość respondentów (59,2%) miała wykształcenie wyższe, a następnie kolejno: wykształcenie średnie (35,7%), wykształcenie zawodowe (3,8%) i wykształcenie podstawowe (1,3%).

Polska w pierwszej 50 najbezpieczniejszych krajów świata

Według raportu przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne pierwsza czołówka najbezpieczniejszych krajów świata to Finlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Islandia oraz Oman. Polska wśród 136 krajów znalazła się na 48 miejscu tuż po Bahrajnie. Przy ocenie autorzy brali pod uwagę takie czynniki jak bezpieczeństwo, higiena i zdrowie, ceny, otwarcie na świat, infrastruktura oraz walory przyrodnicze czy dziedzictwo narodowe.

czy_w_wwa_zyje_sie_bezpiecznie

czy_w_wwa_zyje_sie_bezpiecznie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ